Bleach Yeni Sezon Tanıtım

Bleach Yeni Sezon İzlenimi. Bleach 367. Bölüm

Bleach Thousand Year Blood War (Bleach Sennen Kessen-hen)

Tür: Shounen ( Fantastik, Aksiyon )

Yayın Tarihi: 11.10.2022

Stüdyo: Pierrot

Kaynak: Manga

Eser Sahibi: Tite Kubo

Yönetmen: Tomohisa Taguchi

Karakter Tasarım: Masashi Kudo

Müzik: Shiro Sagisu

Anime tarihinde büyük bir olay Bleach yeni sezon. 18 yıl önce yayınlanmaya başlamış olan ve 10 yıldır devamı için hayranlarını bekleten anime serisi, sevenlerinin büyük ilgisiyle geri döndü. Bu sürede Bleach yeni sezon için umutsuzluğa kapılan pek çok Bleach hayranı olduğunun farkındayız. Aslında Bleach animesinin devamının geleceğini birkaç yıl önce yazmıştık. Ancak bekleyiş tahmin edilenden biraz daha uzun sürdü.

Bleach Yeni Sezon izle bleach 367 izle

Bleach Yeni Sezon Devam Mı?

2004’te başlayan Bleach 366 bölüm sürmüş ve 2012 yılında sona ermişti. Bleach 367. bölüm için 10 yıl beklemesi gerektiğini kim bilebilirdi? Hatırlıyorum da sitemizin açıldığı zamanda Bleach animesi yeni bitmişti. O zamandan bu zamana çok fazla bir şey değişmedi ve Bleach’in devamı bize en çok sorulan soru olmaya devam etti. Bleach yeni sezonu Bleach 367. bölüm olarak düşünebilirsiniz yani başlangıcı bir önceki serinin kaldığı yerden devam ediyor. Doğal olarak Bleach 367. bölümü izlemeden önce eski anime serisini izlemiş olmanız gerekiyor.

Animenin devamı olduğu için ve aradan 10 sene geçtiği için eski animeyi yakın bir zaman önce yeniden izlemeye başlamıştım. İlk kez çıktığı haftalarda, daha sonra manga bitmeden önce izlemiş olmama rağmen 3. izleyişimde dahi cannon Fullbringer Arc dışında zamanın nasıl geçtiğini anlamadım bile. Fillerları geçtim, -ki güzel ve Tite Kubo‘yu bile şaşırtan, büyük beğenisini kazanmış fillerlar var- temposu, karakterleri, o dövüşleri izlemesi, anime tarihinin en iyi müziklerinden derken bu anime akıp gidiyor, yeni animelere bakasım gelmiyor. İzlemediyseniz eski ve uzun diye burun kıvırmadan bakmanızı tavsiye ederim. Beğenip yeniden izlemek isteyenler için de yeniden izlenebilirliği en yüksek serilerden diyebilirim.

Bleach Yeni Sezon izle bleach 367 izle

480P İle Başlayıp Çağ Atlayan Görsellik

Duyurudan itibaren epey bekledik. Bleach yeni sezonun ilk bölümünü izlediğinizde neden bu kadar beklediğimizi anlayabiliyorsunuz. Fragmanlardan ne kadar kaliteli bir yapım geleceğinden aşağı yukarı bir fikrimiz olmuştu ancak animeyi izlemelisiniz. İlk andan itibaren uzun soluklu bir shounen TV serisi yerine devasa bütçeli bir anime filmi izliyormuş hissine kapılıyorsunuz. Her sahne birbirinden özel ve detaylı bir şekilde hazırlanmış, hiç kolaya kaçmamışlar. 

İlk vurucu kısım her şeyden önce görsellik oluyor. Şu an devam eden Boruto animesine bakıyorum da Bleach Sennen Kessen-hen animesini gerçekten de aynı stüdyo olan Pierrot mu yaptı? Bu kadar mı fark olur? Bleach eski animesinde de görselliğiyle stüdyonun diğer yapımlarından ayrılıyordu ancak şu an öyle bir seviyeye çıkarmışlar ki Bleach’i görsel kalite olarak Boruto ile kıyaslamak adeta küfür olur. Demek ki olay stüdyoda bitmiyor. Arada bazı yerlerde durdurup wallpaper kalitesinde görüntüler alabilirsiniz.

Bleach Yeni Sezon izle bleach 367 izle

Çizimler hep üst seviyede.

Bu görsel şölende mangaka Tite Kubo‘nun doğrudan dahil olmasının da payı var. Anime için pek çok çizim yapmasının yanı sıra, kullanılacak modern renklendirmeye çok önem verdiğini söylüyor mangaka. Hatta bu çizim ve renklendirme konusunda anime ekibiyle defalarca ileri geri gitmek durumunda kalınmıştı. Bu da büyük ihtimalle animeyi geciktiren nedenlerden biriydi. Sonunda istediği gibi modern, canlı ve çarpıcı bir görüntü elde edilmiş.

Çizimler olağanüstü. Zaten mangayı takip ediyorsanız Bleach’in shounen dünyasının en stilize karakter tasarımlarından bazılarına sahip olduğunu biliyorsunuzdur. Eser sahibinin hikayesi tartışılır ancak ne kadar iyi bir karakter tasarımcısı olduğu su götürmez. Bleach Thousand Year Blood War animesinde de eski seride olduğu gibi anime karakter tasarımcısı olarak Masashi Kudo ekibin başında bulunuyor. Tite Kubo ile her zaman çok yakın çalışan ve Tite Kubo sayesinde çizimlerinin ne kadar evrim geçirdiğini anlatan başarılı tasarımcı ve ekibi yine döktürmüş. Manganın kusursuz karakter çizimleri animeye olabildiğince başarılı şekilde aktarılmış yine tüm karakterler birbirinden karizmatik, mangadaki stilize tasarımlara sahip.

Bleach Yeni Sezon izle bleach 367 izle

Animasyonlar, üzerinden epey zaman geçen ilk Bleach Thousand Year Blood War fragmanında biraz donuk gibi görünse de o zaman için daha son haline getirilmediği açıktı. Son halinde ise bu görselliğe yakışan gayet akıcı ve hareketli animasyonlar mevcut. Kamera kullanımı da oldukça başarılı olduğundan sahnelerin içine girebiliyor izleyici. Bleach gibi temposu çok yüksek bir seride önemli kriterler bunlar.

Daha ilk bölümden aksiyonun içine dalıyoruz. Bleach’in bu temposu genelde hayranların en sevdiği kısımlarından. Her bölümde mutlaka bir aksiyon oluyor. Animenin en güzel taraflarından biri de gereksiz uzatılmış zorlama sahnelerin olmaması, hızlıca akması. Koskoca bir bölümü karakterlerin neredeyse yarım saat mal mal bakışarak geçirmeleri gibi bir durum yok. Hatta karakterimizin karşısında dikilip tip tip bakmaya niyetlenen düşman, hemen suratına uçan tekmeyi yiyor. Eski anime serisi böyle tempolu ilerlediği zamanlarda mangaya hızlıca yetiştiğinden uzun fillerlar kaçınılmaz oluyordu ancak manga bittiğinden artık böyle bir durum yok. (Yine de bir plaj filler bölümü olsa anime daha uzatılsa hiç şikayet etmem :))

Bleach Yeni Sezon izle bleach 367 izle

Quincy kralı Yhwach önderliğinde Wandenreich İmparatorluğu Soul Society’i istila ediyor ve hızlı bir girişle başlıyoruz. Quincyler Soul Society’nin sonunu getirmekte kararlıdır ve 5 gün içerisinde Soul Society’i yok edeceklerine dair Gotei 13‘e gözdağı verirler. Yaşanan savaşların ardından huzuru bulamamış Soul Society‘i en büyük tehlikelerden biri beklerken Karakura Şehri‘nin de başı hollowlardan bir türlü kurtulmaz.

Sanki çok büyük iş başarmış gibi her defasında yüzümüzü gülümseten Karakura Şehri’ni korumakla yükümlü shinigami “Afro-san” görevini, yeni tanışacağımız karakterler Shino Madarame ve Ryunosuke Yuki‘ye emanet eder. Neticede Aizen’in bile karşısına çıkmış yüce shinigami Afro-san için artık bunlar iş bile değildir, onun seviyesi bambaşkadır. 2 shinigami bir Afro-san kadar etmez ve ölümcül yaralar alırlar. Bu noktada da asıl kahramanlarımız olaya dahil olur.

Bleach Yeni Sezon izle bleach 367 izle

Üst seviyeye atlayan ve artık kendi anime serisini hak eden “Afro-san”

Ne yalan söyleyeyim Ichigo ve arkadaşlarının yıllar sonra tekrar sahneye çıkışında tüylerim ürpermedi değil. Getsuga Tenshou nidalarını dinlerken Bleach’in yeni bölümlerini ne kadar özlediğimi bir kez daha fark ettim. Çok büyük bir Bleach hayranı olan Masakazu Morita‘nın her nidasında işine ne kadar bağlı olduğunu hissetmek mümkün. Eline zanpakutosunu alıp karakteri yaşayarak seslendirmeler de yapan seiyuuyu Bleach’te dinlemek ayrı bir keyif. Bu yüzden Ichigo’nun animede mangaya göre daha fazla sevilesi bir karakter olduğunu düşünüyorum.

İlk bölümde doğal olarak sınırlı sayıda karakter görünse de müthiş bir seiyuu kadrosuna sahip Bleach Thousand Year Blood War. Hatta son yılların en büyük seiyuu kadrosu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bölümün yıldızlarından Yamamoto Genryuusai‘nin seiyuusu verilen 10 yıllık zaman diliminde ne yazık ki hayatını kaybetmişti. Eski bölümleri daha yeni izlediğim için farkı net bir biçimde ayırt edebilsem de yeni sesinin eskiye sadık şekilde olduğunu söyleyebilirim.

Bleach Yeni Sezon izle bleach 367 izle

Müzikler için her animede ayrı paragraf açılmaz ama Bleach için açmazsak olmaz. Yaşayan efsane bestekâr Shiro Sagisu‘nun müziklerini yeniden dinlemek için bile izlenir bu anime. 65 yaşındaki sanatçı öncesinde Bleach ile anime tarihinin en unutulmaz bazı müziklerine de imza atmıştı. Yeni sezon da bir kadar iddialı. Tite Kubo Espadaları oluştururken İspanyol kültüründen ilham almıştı ve Shiro Sagisu orada İspanyol müzikleriyle animeye müthiş bir renk katmıştı. Şimdi de Sternritter odaklı Alman kültüründen ilham alan karakterlere göre yeni müzikler dikkat çekiyor. Müzikler yine gaza getirmede, farklı duygular hissettirmekte çok başarılı.

Açılış ve kapanışlar olarak da Bleach şüphesiz anime tarihine adını altın harflerle yazdırmıştı. İlk bölümde bir açılış göremedik ama bölümün sonundaki geriye sarma olayı harika olmuş. Birkaç saniyeliğine görünse de buradaki kılıçlar büyük bir emekle ve son derecede etkileyici modellemelerle hazırlanmış ve bununla birlikte daha öncesinde neler yaşandığını özetleyen sahnelerle birleştirilmiş. Bu sekans çok hoş görünüyor.

Bleach Sennen Kessen hen tanıtımı

Eski animede bölümlerin sonlarında genelde komik ve eğlenceli sahneler yer alır, karakterleri daha çok sevmemizi sağlardı. Karakterlerin farklı yüzlerini gördüğümüz bu sahneleri umarım yeni seride atlamazlar. Kon-sama’nın Resimli Shinigami Rehberi ve Ichimaru Gin’in Arrancar Ansiklopedisi unutulmaz. Ayrıca umarım eski seride görüp sevdiğimiz bazı detaylar da aktarılır. Bölüm isimleri yazarken her bir bölüm isminin o bölümün içeriğine göre özel olarak hazırlanmış karelerle izleyiciye yansıtılması gibi. Yazdıkça bir kez daha fark ediyorum ki zamanında çok güzel bir ton detayla animeye renk katmışlar.

bleach yeni sezon izle bleach 367 izle

Anime manganın final arcını uyarlıyor. Yeterli zaman verilmediği için final arc bizim tarafımızdan da dahil olmak üzere yoğun bir şekilde olumsuz eleştiriye maruz kalmıştı. Final tatmin edici olmaktan uzak, acele edilip bitirilen yarım yamalak kalmış pek çok olayı barındırıyordu. Bleach Thousand Year Blood War animesinin de en zayıf halkası bu olacak gibi görünüyor.

Aslında mangaya eklenemeyen sahneleri animeye bizzat eklemek istediğini Tite Kubo net bir şekilde söyledi. Ancak 4 part halinde ve büyük ihtimalle 52. bölümde final yapacak olan anime zaten mangayı doğrudan uyarlasa aşağı yukarı bu kadar sürerdi. Yani yine Tite Kubo’ya istediklerini eklemek için yeterli zaman verilmemiş gibi görünüyor. Süreyi gördükten sonra yeni sahneler ve farklı final beklentilerimi minimuma düşürdüm. Ancak yapacak bir şey yok. 10 yıl sonra Bleach animesine kavuşmuşuz şimdi anın ve yayınlanan harika bölümün tadını çıkarmak gerek, finale geldiğinde bakarız. Zaten 4 part arası fazla ara verilirse finale daha birkaç yıl var demektir. 

Bleach Yeni Sezon izle bleach 367 izle

 

Bekleyiş Tam Olarak Bitti Diyemiyoruz Çünkü…

Bu saatten sonra düşük kaliteli bir Bleach animesi yapmak seriyi adeta toprağa gömmek olurdu. Bu part kısmı ve bekleme durumu biraz can sıkıcı görünse de tercihten çok ihtiyaç haline gelmiş gibi. Şöyle ki üst düzey görsel kalitesinin devamlılığının yanı sıra, devasa bir yapım olan Bleach şüphesiz ki çok büyük bir bölüm maliyetiyle geldi ve yeterli getiriyi sağlayamazsa bazı ortakları dahil, telafisi mümkün olmayan kayıplara sokabilme durumu söz konusu. Zaten bunca yıl beklememizin en temel sebeplerinden biri de bu maddi yükü karşılayıp kârlı bir yapım olup olmayacağından emin olmadıklarıydı. (Başka bir büyük bütçeli yapım olan Shingeki no Kyojin bu modeli başarılı şekilde uyguladı ve 3. sezonda kalitesinin devamlılığını koruyup en yüksek reytinglerinden birini aldı.) Bleach Thousand Year Blood War ilk part’ın sonunda durumu tartacaklardır. Serinin devamı için desteklenmesi çok önemli.

Biz Elimizden Gelenin En İyisini Yapmaya Çalıştık, Artık Söz İzleyicide

Tite Kubo ve anime ekibinin yeni sezon yayınlanmadan önce yaptıkları son iş, inançları doğrultusunda animenin başarısı için mütevazı şekilde dua etmek oldu.

tite kubo bleach dua

Aizen-sama dualarını duyacak mı?

Bleach yapımcıların yüzünü güldürürse ve mangakanın sağlığı yerinde olursa Bleach mangasının da devam etmesi söz konusu olabilir. Geçen sene one shot olarak yeni bir Bleach mangası hazırlayan Tite Kubo, Bleach Hell Arc giriş bölümü olarak geçen bölüm ile büyük beğeni kazanmıştı. Bana sorarsanız o kısım Bleach yeni sezonun uyarlandığı Bleach Thousand Year Blood War’dan çok daha ilgi çekici ve sürprizlerle dolu olabilir. Yine bana göre manganın bu final arc’ı, çıtayı geçmişte çok yükseltmiş serinin en iyi arcı olmaktan uzaktı ancak ne olursa olsun Bleach türü sevenlere, aksiyon ve birebir dövüşten hoşlananlara izlerken keyif veren bir anime.

Bleach Sennen Kessen hen tanıtım

Bekle bekle kuruduk yahu. Neyse şöyle gün ışığına doğru döneyim de gölgelendirmeler ortaya çıksın.

Son olarak 10 yıl sonra bu kadar kaliteli bir prodüksiyon ile yeni sezon Bleach animesini önümüze sunan, yoğun emek harcayan herkese çok teşekkür ederim. Ben bu yazıyı yazdığımda IMDB olsun MyAnimeList olsun puan ortalaması 1. sıradaydı ve listelere harika bir giriş yapıp inanılmaz iyi yorumlar almıştı. Hiçbir animenin olmadığı gibi Bleach Thousand Year Blood War da kusursuz olmayacaktır ancak yapımcılar kesinlikle yüzlerini güldürecek sonuçlara ulaşmayı ve desteklenmeyi hak ediyorlar. Hayranların duaları kabul oldu, umalım ki yapımcıların da olsun ve Bleach devam etsin. Yılın en büyük anime yapımlarından Bleach. En büyük o mu bilmiyorum ama… Çook büyük!

Bleach Sennen Kessen hen tanıtım

Bleach Rewind
Bölümün sonunda yayınlanan ve hayranları duygulandıran Bleach Rewind resmi olarak paylaşıldı.

Hızlıca Paylaş!