UVERworld

Ünlü Animelerin Vazgeçilmezi: UVERworld

UVERworld

“Ø CHOIR” albüm  kapağı.

2000’li yılların başlarında Japonya’nın Shiga İdari Bölgesi’nde bulunan Kusatsu şehrinde kurulmuş Sound Goku Road (Sangoku Road/SOUND極ROAD) isimli yedi üyeden oluşan bir indie rock grubu varmış. İki vokalisti olan grubun (Ace ∞ Trigger ve Hiko ya da Ryohei), indie bir grup olmasına rağmen çıkardıkları Prime’03 isimli demo albümleri 3000 kopya kadar satmayı başarmış. Ancak ilk demo albümleri piyasaya sürülene kadar (2004) saksafonist Seika ve vokalistlerden biri (Hiko ya da Ryohei) gruptan ayrılmış. (Seika’nın ismi demo albümde geçer ve grubun önceki canlı performans fotoğraflarında da yer alır.) Bundan sonra 5 kişi kalan Sound Goku Road 2004 yılında dağıldıklarını duyurmuş. Ancak kısa bir sonra bu 5 kişi tekrar bir araya gelmiş ve grup isimleri hakkında düşünmeye başlamışlar. Hayatta güçlü bir görünüm sergilemek, dünyanın her köşesinde isimlerini duyurabilmek umudunu taşıyan ve “geçmişteki engelleri aştık gelecektekileri de aşacağız” mesajı veren bir isim bulabilmek amacıyla ikisi de aynı anlama gelen İngilizce ‘over’ ve Almanca ‘über’ kelimelerinin birleştirilmesiyle ortaya çıkan “uver” kelimesi ile “world” kelimesini bir araya getirerek  “dünyanın üzerinden geçişlerini” simgeleyen UVERworld isminde, yeni grup isimleri olarak karar kılmışlar. Bundan sonra Sound Goku Road dünyaca ünlü UVERworld, diğer vokalist Ace ∞ Trigger ise artık Takuya∞ olmuş.

Sound Goku Road - UVERworld

Sound Goku Road

NOT: Buraya kadar olan bilgilerde gölgelerde kalan ve aslında tam da kesin olmayan şeyler olduğunu hemen belirtmeliyim. Nitekim Takuya dışındaki diğer vokalistin kim olduğu, Seika’nın ve bu vokalistin ne zaman ayrıldıkları, UVERworld ismine daha indie bir grupken mi geçtikleri ve Prime’03 demo CD’sini de bu zaman mı çıkardıkları ya da müzik şirketiyle yine bu zaman mı anlaştıkları yoksa isim değişikliğine gidip yeni bir grup olarak dönmeden önce mi anlaştıkları vs. konularında farklı bilgilere ulaşmak mümkün. Ancak en yaygın ve sık karşılaşılan bilgiler bu yönde olduğundan bu şekilde paylaşmayı uygun gördüm.

UVERworld’ün indie yani bağımsız takıldıkları bu dönemin bahsini bitirmeden önce Prime’03’de yer alan ve isimleriyle hepinize tanıdık gelecek D-tecnoRise ve CHANCE! isimli parçaları paylaşmak istiyorum. Hemen belirtmeliyim ki şarkıları dinledikten sonra tanıdık gelen sadece isimleri olmayacak. :)

  • D-tecnoRise

 

  • CHANCE!

İşte şarkılarıyla, performanslarıyla koca koca salonları, stadları sallayan UVERworld bu şekilde doğdu. J-rock, pop, rap, elektornik gibi türleri harmanlayan grup, 2005 yılında bağımsız dönemlerini bir kenara bırakıp, Sony Music Records altındaki Gr8! şirketiyle anlaşma imzalamaları sonrasında, ilk çıkışlarını isim parçasıyla Bleach animesinin ikinci açılışı olan ve animenin en güzel açılışları arasına ismini yazdıran “D-TecnoLife” isimli single’ıyla yaptı ve bu single ile haftalık Oricon müzik listelerine bomba gibi bir giriş yaparak ilk hafta dördüncü olarak listede yer aldı.

  • Bleach’in 2. açılışı (D-tecnoLife)

https://www.youtube.com/watch?v=PEBevNq8Np4

 

  • D-tecnoLife MV

 

*2. SAYFADA DEVAM EDİYOR.

Hızlıca Paylaş!
1 / 6