Tanabata Omedetou!

Yıldız Festivali Tanabata

Bugün günlerden Tanabata! Geç fark etmeme verin, aslında bu festivalle ilgili uzun uzun yazmayı planlıyordum. Japonya’yla ilgilenenler bilir, festivalleri dudak ısırtacak cinsten. Öylesine rengarenk, öylesine neşelidir! Bu festivallerin arasında, belki de en sevdiğim Tanabata’dır, yani “Yıldız Festivali“.

Tanabata, Ay takviminin 7. ayının 7. gününde kutlanan bir festival. Ay takviminden ötürü gelen karışıklıktandır, kesin tarihi bölgelere göre değişiyor. Yani Tokyo’daysanız, Hiratsuka’ya giderek Tanabata’yı 7 Temmuzda kutlarsınız; yok eğer Sendai’de veya yakınlarındaysanız Tanabata, 7 Ağustosta kapılarını açıverir size. En ünlü(ve tabiki renkli) iki Tanabata festivali Sendai ve Hiratsuka’da kutlanıyor yani.

Öncelikle hikayesini anlatalım sizlere.

tanabata

Orihime ve Hikoboshi’nin Buluşması

 

Efendim, uzuuun zaman önce, yaklaşık 2000 yıllık bir tarihten bahsediyorum, Orihime adında dokumacı bir yıldız-prenses varmış. Tanrı Tentei’nin kızı olan prensesimiz, Amanogawa nehrinin kıyısında güzel mi güzel kıyafetler dikermiş. Tentei-sama, kızının diktiği kıyafetleri çok severmiş; bu nedenle Orihime çok çalışır ve bir sürü kıyafet dikermiş. Ancak Orihime, bütün vaktini babasının memnun etmek için kıyafet dokuyarak geçirdiğinden kimseyle tanışmamış ve hiç aşık olmamış. Bu duruma çok üzülen kızını gören Tentei-sama, Amanogawa’nın diğer kıyısında yaşayan Hikoboshi adında çobanlık yapan yıldız-prensimizi kızına uygun görmüş ve bir görüşme ayarlamış. Bu iki genç yıldızımız, birbirlerini görür görmez aşık olmuşlar ve Tanrı Tentei’nin izniyle hemen evlenmişler. Ancak, gençler aşkın verdiği sarhoşlukla işlerini ihmal etmişler. Prenses Orihime, babasının çok sevdiği kıyafetleri dokumaz olmuş. Prens Hikoboshi ise çobanlığı bırakarak ineklerin cennetin dört bir yanına dağılmasına sebep olmuş. Bütün bunları gören Tentei-sama’nın öfkesi adeta cenneti sarsmış. Öyle bir ceza vermiş ki, iki genç aşık, birbirinden ayrılmak ve Amanogawa’nın iki ayrı kıyısında yaşamak zorunda kalmış! Görüşmeleri katiyen yasakmış. Bu durum Orihime’yi o kadar üzmüş ki babasına yalvarmış: “Tentei-sama, lütfen Hikoboshi ile görüşmeme izin verin!” Kızının göz yaşlarına dayanamayan Tentei-sama, görüşmelerine izin verir; ancak tek bir şartla! İkisi de vazifelerini yerine getirirse, yılda bir kez 7. ayın 7’sinde görüşebileceklerdir. Canla başla çalışan gençler, gün geldiğinde görüşmeye çalışırlar. Fakat yapamazlar. Çünkü nehri geçebilmeleri için köprüye ihtiyaçları vardır. Bu durum karşısında Orihime öyle çok ağlar ki, bir saksağan sürüsü gelir ve Orihime’ye söz verir. Sürü, kendi kanatlarında bir köprü oluşturacaktır, böylece Orihime nehrin karşısına geçip sevdiği adamı görebilsin diye. Rivayetlere göre, eğer 7. ayın 7’sinde yağmur yağarsa, saksağan sürüsü nehre gelemiyor ve iki aşık kavuşabilmek için bir sonraki yılı beklemek zorunda kalıyor. İşte bu yüzden, Japonlar her yıl Tanabata’da yağmur yağmaması için dua ederler.

Peki, Tanabata nasıl kutlanır?

Her Tanabata günü, tanzaku denilen renkli kağıtlara dilekler yazılır ve bambu dallarına bağlanır. Hatta festival haftası kamusal alanlara dilek ağaçları konulur. Ana dekorasyon malzemesi, fukinagashi denilen dokuma ipliği desenleri baz alınan renkli flamalardır.

Japonların Tanabata coşkusuna ortak olma adına, #たなばた ve #七夕 (tanabata) hashtagleriyle paylaşılan instagram fotoğraflarına göz atalım:

Client error: `GET https://graph.facebook.com/v10.0/instagram_oembed?url=https%3A%2F%2Finstagram.com%2Fp%2F411TECQSdH%2F&access_token=EAAG5hzKyxakBAHrdAJZAhbmmc8H72CQV6gg8GWTEX1NCSBkmFOofJUuSSxDILhRsRDpmlDXXr9ZAGZCRpTZAO0mPdhoZANlZBaxZAnKhzWJnPwBZBKNt9tupVsbzO6W7HMSZBILiSLiAdtk9btOd6N67ZBhC2j3oVrk6Q3mT9tmuDZCowZCY1f39dwZCAMh4slQmG8yiE63C7zC3eWAqm3EEBlR2GiI6teVURHdT05iHNXtkBdQZDZD` resulted in a `400 Bad Request` response:
{"error":{"message":"The requested resource does not exist","type":"OAuthException","code":24,"error_subcode":2207045,"i (truncated…)

Client error: `GET https://graph.facebook.com/v10.0/instagram_oembed?url=https%3A%2F%2Finstagram.com%2Fp%2F41rnj_jgjQ%2F&access_token=EAAG5hzKyxakBAHrdAJZAhbmmc8H72CQV6gg8GWTEX1NCSBkmFOofJUuSSxDILhRsRDpmlDXXr9ZAGZCRpTZAO0mPdhoZANlZBaxZAnKhzWJnPwBZBKNt9tupVsbzO6W7HMSZBILiSLiAdtk9btOd6N67ZBhC2j3oVrk6Q3mT9tmuDZCowZCY1f39dwZCAMh4slQmG8yiE63C7zC3eWAqm3EEBlR2GiI6teVURHdT05iHNXtkBdQZDZD` resulted in a `400 Bad Request` response:
{"error":{"message":"The requested resource does not exist","type":"OAuthException","code":24,"error_subcode":2207045,"i (truncated…)

Osaka’da bulunan Shitennō-ji Tapınağı’nda Yıldız Festivali için yapılan süslemeler.

Client error: `GET https://graph.facebook.com/v10.0/instagram_oembed?url=https%3A%2F%2Finstagram.com%2Fp%2F41p6PZk0VQ%2F&access_token=EAAG5hzKyxakBAHrdAJZAhbmmc8H72CQV6gg8GWTEX1NCSBkmFOofJUuSSxDILhRsRDpmlDXXr9ZAGZCRpTZAO0mPdhoZANlZBaxZAnKhzWJnPwBZBKNt9tupVsbzO6W7HMSZBILiSLiAdtk9btOd6N67ZBhC2j3oVrk6Q3mT9tmuDZCowZCY1f39dwZCAMh4slQmG8yiE63C7zC3eWAqm3EEBlR2GiI6teVURHdT05iHNXtkBdQZDZD` resulted in a `400 Bad Request` response:
{"error":{"message":"The requested resource does not exist","type":"OAuthException","code":24,"error_subcode":2207045,"i (truncated…)

Kofu’dan bir tanabata manzarası.

Umarız, dilenen tüm dilekler kabul olur! Tanabata Omedetou!!

Hızlıca Paylaş!