Sailor Moon Crystal

Sıcak Sıcak

Sailor Moon – Ay Savaşçısı Crystal

Sailor Moon Crystal Tür: Büyü, Romantik, Shoujo

Yayınlanma Tarihi: 05.07.2014

Bölüm Sayısı: 26 Yönetmen: Sakai Munehisa

Firma/Stüdyo: Toei Animation

Mangaka: Takeuchi Naoko

Başlıca Seiyuular: Mitsuishi Kotono (Usagi Tsukino), Nojima Kenji (Mamoru Chiba), Hirohashi Ryou (Luna), Kanemoto Hisako (Ami Mizuno), Itou Shizuka (Minako Aino), Satou Rina (Rei Hino), Koshimizu Ami (Makoto Kino)

Açılış: Momoiro Clover Z – Moon Pride

Kapanış: Momoiro Clover Z – Gekkou

 

Bundan tam 22 yıl önce shoujo akımının bu günlerdeki başarısının mimarisi doğmuştu belki de. Gerek yayınlandığı dönemde olsun, gerek akabinde gelen yıllar olsun, seri sürekli ünlenmeye devam etti. Başarısı o kadar büyüktü ki Japonya’ya sığmadı ve birçok ülkede dublajlı bir şekilde yayınlandı. Ülkemizde de yayınlanmış olan bu seri 200 bölüm sürdü. Her zaman sevildi. Herkesin gönlünde taht kurdu. Ve bu sevgiyi tekrar gün yüzüne çıkarmak isteyen Toei öyle bir duyuru yaptı ki serinin hayranları adeta havalara uçtu. Neydi bu duyuru? Serinin yeni animasyon teknolojisiyle tekrar yapılacağıydı elbette. Kim yepyeni bir Sailor Moon’a ya da ülkemizde bilinen ismiyle Ay Savaşçısı’na hayır der ki? Başlayacağı tarih sürekli ertelense de bizler beklemekten hiç vazgeçmedik. O günü sabırsızlıkla bekledik. Beklenen o gün geldi çattı ve Sailor Moon Crystal yayınlanmaya başlandı. Usagi’nin sakarlıklarını ve Smokinli Şövalye’nin karizmatik girişlerini özleyen bizler ilk bölümle hasretimizi giderdik adeta. ay savaşçısı crystal

Aramızda hiç bilmeyenler de olduğu için kısa bir özet geçelim: Usagi Tsukino ortaokula giden sulugöz bir kızdır. Günün birinde alnına bant yapıştırılmış Luna isimli bir kediye rastlar. Luna’nın alnındaki bantı çıkardıktan sonra orada bir ay sembolü görür. Daha sonra Usagi’yi tekrar ziyarete gelen Luna, ona Ay Savaşçısı olduğunu söyler ve görevinin adalet uğruna kötülerle savaşmak olduğunu söyler. Bu sırada Kara Krallık kraliçesi Beryl, muazzam bir güce sahip olan Gümüş Kristal’i aramaktadır. Bu kristal Usagi’nin yaşadığı bölgede bir yerlerde bulunmaktadır. Görevleri sırasında diğer savaşçılarla arkadaşlık kuran Ay Savaşçısı’nın kristali bulma macerası böylece başlamış olur.

ay savaşçısı crystal

Yukarıdaki paragrafı okuduktan sonra zihninize şekillenen düşünce şu olabilir: “Fazla sıradışı bir şeyi yokmuş. Bu seriyi bu kadar özel kılan ne ki?” Öncelikle şunu belirteyim ki bu seriyi çocukken izlememişseniz sizin için pek bir şey ifade etmeyecektir. Ayrıca son 10 yıldır birbirinden kaliteli birçok seri geldiği için konu pek cazip gelmeyebilir. Ancak okuldan koşa koşa gelip çantasını bir kenara fırlatarak televizyon başına geçen, tek bir bölümü bile kaçırmayan izleyicilerimizin sanıyorum ki çoğu bu seriyi sonradan yine izlemişlerdir. Ne kadar büyürlerse büyüsünler, aynı heyecanı tekrar tekrar yaşamışlardır. Bu yüzden Toei, yeni izleyicilere bir şans veriyor ve yepyeni animasyonlarla o efsaneleşmiş seriyi tekrar karşımıza çıkarıyor. Animeyi izlerseniz farkına bile varmadan bağlanacaksınız. Yeni çıkan her karakteri bir öncekinden daha çok seveceksiniz. Günümüz animelerinin çoğunda eksik olan karakter gelişiminin ne demek olduğunu adeta yaşayacaksınız. Eski seri hakkında daha fazla bilgi edinmek için Sailor Moon yazımızı okuyabilirsiniz. ay savaşçısı crystal Gelgelelim Sailor Moon Crystal’in teknik incelemesine. Karakter çizimleri ve renklendirmeleri 2014 yılına yakışır cinsten. Canlı renkler serinin temasına oldukça uyuyor. Şunu da belirtelim ki Sailor Moon Crystal, eski Sailor Moon’a kıyasla mangaya daha fazla bağlı olacak. Bunun ilk örneğini de karakter tasarımlarından görebiliyoruz. Umarız hikaye de mangaya uygun devam eder de yeni Sailor Moon’dan eskisine göre çok daha fazla zevk alabiliriz. Karakter çizimleri güzel dedik ama aynısını arkaplan çizimleri için söyleyemeyiz. Hoş, Toei’nin bu konuda hiçbir zaman iyi olmadığını çoğumuz zaten biliyoruz (bkz. One Piece), ancak yine de biraz daha detaylandırılsaymış daha iyi olabilirmiş. Açılış ve kapanış şarkılarını “Momoiro Clover Z” grubu söylüyor ve yine serinin temasına uygun tarzda.

Sailor Moon Crystal

daekazu isimli deviantART sanatçısının yeni sezonun çizimleriyle ilgili tepkileri kaleme aldığı görsel

Seiyuulara yani seslendirme sanatçılarına biraz değinirsek… 22 yıl önce Usagi’yi seslendiren Mitsuishi Kotono yine Usagi için mikrofonun başında. Performansından ise neredeyse hiçbir şey kaybetmemiş. Bunun dışında diğer bütün seiyuular değişmiş durumda. Sesini duyduğumuz çok fazla karakter yok henüz ancak Luna ve Mamoru’nun seiyuuları da gayet iyi seçilmiş. Zaten çoğu animede çoğu karakterlerin Japon sesleriyle bir sorunumuz olmadığı için diğer seiyuular da muhtemelen uygun seçilmişlerdir. ay savaşçısı crystal Teknik kısmı da bitirdiğimize göre son olarak çok önemli bir kısma değinmek istiyorum. Seriyi yayınlayan niconico ilk 2 haftayı ücretsiz olarak sitesinden izleme olanağı veriyor. Ayrıca daha önceki yazımızda da belirttiğimiz gibi Türkçe dahil 12 farklı dildeki orijinal alt yazılarıyla beraber. (Serinin diğer yayıncıları değil Türkçe alt yazı, Türkiye’ye yayını bile vermiyorlar.) Türkiye’de anime sektörünün gelişmesi için bizlerin adım atması gerekirken bu jest Japonlardan geliyorsa karşılığını en uygun şekilde vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu yüzden sizleri en azından ilk bölümü Türkçe hayran sitelerinden, veya internetten indirip değil de orijinal sitesinden izlemeye davet ediyorum. Küçük ve önemsiz bir şeymiş gibi gelebilir, ancak inanın ki Türkiye’deki anime severlerin çokluğunu onlara ancak bu şekilde gösterebiliriz. İyi seyirler.

Sailor Moon Crystal

Yayınlanan ilk bölümün ardından niconico kanalı her seride yaptığı gibi seyircilere ilk bölümü beğenip beğenmediğini sordu. %50.1’lik bir kesim ilk bölüme “Çok iyiydi” derken %31’lik kesim ise “İyiydi” yanıtını verdi. %9.1 “İdare ederdi” derken “Kötüydü” diyenler %7.9 ile sınırlı kaldı. Son %4.3’lük kısmı ise “Berbattı” diyenler oluşturuluyor. Diğer bazı animelerdeki “Çok iyi” cevabının %80’leri geçtiğini düşünürsek yeni Sailor Moon’u pek beğenmemiş bazı kimseler de var gibi görünüyor. Peki size göre nasıldı?

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?