Taiyou no Ie

Manga Tanıtım

TAIYOU NO IE

Taiyou no Ie oku

 

Tür: Komedi, Dram, Romantik, Shoujo, Hayattan Kesitler

Mangaka: Taamo

Yayınlanma Tarihi: 24 Nisan 2010 – 24 Mart 2015 (Ekstralar)

Baş karakterler: Hiro Nakamura, Mao Motomiya, Daiki Nakamura

Cilt Sayısı: 10

Bölüm Sayısı: 50 (+ ekstralar)

Yayınlandığı Seri: Dessert (Kodansha) 

 

 

Güneş’in Evi..

Dediğimizde aslında birçok mana çıkarabileceğimiz dolu dolu kelime aklımıza geliyor; bir aile, bir sevgili veya bir eşya. Bunların hepsini kapsayabilecek, bu manaların altında yatan en hoş tabir ise “insanın içini ısıtan bir sevgi” oluyor. Bu tatlı hikayenin de baştan sona işleyeceği ve konudan sapmaksızın vurgulayacağı en değerli cevheri “bir tutam sevgi ışığı” oluyor.

”Geçmişte, büyüyle çevrili bir ev vardı. Bir yer, ağladığın zaman bile gülmeyle sonuçlanacak… Görülmeyen bir büyü burada yaşamaktaydı.” En azından Mao böyle düşünmekteydi. Geçimsiz bir ailenin çocuğu olması ailesi tarafından ilgi görmemesine ve hep yalnız kalıp evlerinin yakınındaki tapınağa gitmesine sebep oluyordu. Annesinin başka bir adam ile çekip gitmesi ise daha başka bir sorun meydana getirmişti. Ancak Mao için ona yeniden bir aile olabilecek bir yer bulmuştu; Nakamura ailesi, iki erkek ve bir kız kardeşten oluşan hakiki, huzurun sağlanmış olduğu, hoş bir aile ortamına; kardeş kavgaları ve büyük masalarda yeme alışkanlıklarının bulunduğu sıcak bir yere sahip olan bir ailedir. Hiro’nun anne ve babasının ani ölümlerinden dolayı, sahip oldukları sıcak ve rahat ‘aile’ kavramı yok olmuştur. Her şeye rağmen ailenin büyüğü Hiro, Mao ile komşu olmaya devam edecektir. Babasının yeni bir aile kurma fikri, Mao’nun evden kaçmasıyla sonuçlanır. Bunun üzerine Hiro, Mao’yu onunla beraber yaşaması için davet edince işler harika bir ‘hayattan kesitler’ macerasına dönmeye başlar.

Taiyou no Ie oku

 

Ailesi dağılmasına rağmen güçle hayata tutunan Nakamura kardeşlerin en büyüğü Hiro, hayatındaki zorluklara rağmen Mao’ya her zaman sahip çıkan ve onun yanında bulunmayı ihmal etmeyen bir kişidir. Mangakanın Hiro’ya verdiği olgunluk da ailevi klişelerin yarattığı sıkıntıları aşmasını sağlıyor. Babası ile etkileşim problemi olan Mao ise Hiro’ya bağlı ve her ne kadar tsundere kişiliğine sahip olsa da doğrular ağzından düşmüyor ve hayatındaki bazı ailevi eksiklikler, onun daha kararlı ve ileriyi saptayabilen bir kız olmasını sağlıyor ki bu onun bütün seri boyunca ne kadar geliştiğini gösteriyor. Bu iki ana karakterin arasındaki samimi ‘çıkışmalar ve tartışmalar’ hikayeye ayrı güzellik katıyor. Ayrıca hikayenin insan duygularını dışavurumu gerçekçilik açısından seriye bir artı kazandırıyor.

Taiyou no Ie oku

Tartışırlar ama böyle ^^

Shoujo türünde bir manga olmasına karşın her türlü karakterin bakış açısından neler olup bittiğini görebiliyoruz. Mesela bir bölümde Hiro’nun ev, iş ve Mao ile ilgili durumları anlatılırken bir sonraki bölüm Mao’nun ev, okul ve Hiro ile ilgili konuşmaların altı çizilebiliyor. Belki de en çok merak edeceğimiz noktalar Mao’nun babası ve Hiro’nun Mao ile ilgili düşünceleri olacaktır ki bunları kendi küçük düşüncelerini yansıtan baloncuklarından öğrenebiliriz.

Çizimlerin böyle emsalsiz bir shoujo mangaya yakışır şekilde çizildiğini söyleyebilirim. En tatlı bulduğum kısımlardan biri ise Hiro ve Mao’nun arka arkaya gelen aynı resimlerindeki farklı yüz ifadeleri.

Taiyou no Ie oku

Önce ve sonra :)

Tatlı ve gerçekçi bir hikayenin yanında trajikomik anların bulunduğu bir manga okumak istiyorsanız Taiyou no Ie’yi, yani Güneş’in Evi’ni okuyun. Ayrıca bu manga 38. Kodansha Manga Ödülleri’nde en iyi shoujo ödülünü kazandı.

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?