Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’de Hayao Miyazaki Dersi

Baştan Sona Tüm Filmleriyle Hayao Miyazaki Dersi Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’de!

Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley'de Hayao Miyazaki Dersi

Bazı insanlar yaptığı işlerle herkesi kendine hayran bırakabiliyor, onlara ilham kaynağı olabiliyor. Hayao Miyazaki de o nadir insanlardan biri. Sadece normal insanları etkilemekle kalmayıp Pixar’ın ağır toplarından biri olan  Jhon Lasseter’ı da kendine hayran bırakmış ve ona ”Animasyon dünyasında o bir kahraman gibi, tıpkı bana bir kahraman olduğu gibi.” dedirtmişti. Son yıllarda Miyazaki’ye saygı amaçlı yapılan pek çok çalışma gördük, izledik. İnsanlar, Miyazaki filmlerinde etkilendikleri kahramanlara farklı farklı videolarda tekrar can verdiler. Çılgınca devam eden bu olayların sonucunda, Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley köğretenlerin öğrenciler olduğu DeCal programlarında sadece Hayao Miyazaki’ye adanan bir ders açtı.

Açılan bu dersin öğretmenleri moleküler çevre biyolojisi okuyan Evan Ho ve matematik okuyan oda arkadaşı Miguel Morales. Genç öğretmenlerin ikisi de 20 yaşında. Dersler, Hayao Miyazaki’nin Lupin III: The Castle of Cagliostro’sundan tutun, en son filmi olan Kaze Tachinu’ya kadar tüm filmografisini kapsıyor ve tema ile animasyon teknikleri yanında filmlerin Japon folklorüyle içeriksel ilişkisine kadar oldukça geniş bir programa sahip. Derslerde her öğrencinin bilgisine göre konular tartışılıyor.

Öğretmenlerden Ho, ”Geçtiğimiz dönem bir öğrenci, Miyazaki’nin filmlerinde feminizm, kültürel çeşitlilik, doğa ve insanoğlunun birbirleriyle olan ilişkisine dair pek çok şey olduğuna işaret etti. Ben de dolu dolu bir içeriğe sahip olan aynı zamanda öğrencilerin ilgileneceği, hoşnut kalacağı bir konu seçmek istedim ve aklıma direkt olarak Miyazaki’nin filmleri geldi” diyor.

Böylece Miyazaki’nin dünyasına adım atan bu genç öğretmenlerden Ho ”Miyazaki’nin eserleri bir çok açıdan benzersiz. Onlar tipik Walt-Disney hikayelerinde olduğu gibi adamın prensesi kurtarması ve sonsuza kadar mutlu yaşaması gibi sonlara sahip değil. Bir çok filmi bize kadınların güçlü olduklarını, doğanın korunacağını ve doğaya sevgi gösterileceğini, yaşın macera için limit olmadığını ve bunun gibi bir çok şeyi anlatır. Tüm izleyiciler Miyazaki filmlerini ve bağlı olduğu karakterleri izleyebilmelidir. Onun filmleri bizi rahatlama alanımıza götürür ki dünyayı ve kendimizi en iyi öğrenebileceğimiz yer oradır ” diye açıklıyor.

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz üzere Miyazaki’ye saygı amaçlı yapılan pek çok çalışmadan biri olan 3DCG ile Miyazaki’nin Muhteşem Dünyası‘nı daha önce sizlerle paylaşmıştık. Bir de şunlara göz gezdirin.

The Simpsons:

 

 

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?