Geç Kalınan Derse Yetişmenin Farklı Bir Yolu

Liseli Genç Kızdan Geç Kalınan Derse Yetişmenin Farklı Bir Yolu

Bazılarımıza birkaç kat merdiven çıkmak, geç kaldığımız ders için beş dakikalık yolu koşmak bile zor gelirken, henüz 17 yaşındaki Miwa Oba’nın yöntemi, geç kalınan derse yetişmenin farklı bir yolu. Merdivenleri dörder dörder koşturarak çıkmak bile, onun kullandığı yöntemin yanında bir hiç! Oba, sınıfına gitmek için en hızlı yol olarak okulunun duvarlarını tırmanarak değerlendirdi. Böylece videoya çekilen liseli genç kızın tırmanışı internette viral oldu.

https://www.youtube.com/watch?t=47&v=WjdxcsLImlM

Bir “tırmanma dahisi” olarak adlandırılan Miwa Oba’nın yer aldığı bu video, aslında ilginç Japon reklamlarından biri. Plala Mobile şirketinin sınırsız mobil internet özelliğini tanıtmak için çektiği reklamda, Oba’nın tırmanmasının sonunda aylık data kullanımı tükendiği için duran videodan sonra asıl konu ortaya çıkıyor.

Oba’nın tırmanma geçmişi ise büyük başarılarla dolu. Tırmanmaya 9 yaşındayken başlayan genç kız, sadece dört yıl sonra da bir ulusal gençlik tırmanma yarışmasının şampiyonu oldu. 14 yaşındayken bir Asya gençlik yarışmasını kazanan Oba, bir sonraki sene de dünya çapında düzenlenen bir yarışmada üçüncülüğü elde etti ve bu başarıları sayesinde IFSC (International Federation of Sport Climbing) Tırmanış Dünya Kupası için Japonya’nın temsilcisi olarak seçildi. Tabii bu büyük başarıları elde etmesinde evde tırmanma duvarıyla yaptığı alıştırmalar ve parmaklarını güçlendirmek için yaptığı çalışmaların etkisi büyük. Oba’nın kaya tırmanışı maceralarını da izlemek isterseniz, videoları mevcut:

 

Tırmanma sporunun Japonya’da oldukça popüler olduğu son zamanlarda, spor 2020 Tokyo Yaz Olimpiyatları için de bir branş olarak da önerilmiş bulunmakta.

Bakalım Miwa Oba, bu yeteneğiyle daha büyük etkinliklerde de karşımıza çıkacak mı?

 

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?