Sizi Geleneksel Japon Kültürü İle Tanıştıracak 10 Anime

Sizi Geleneksel Japon Kültürü İle Tanıştıracak 10 Anime Serisi

1.Kono Oto Tomare

Sizi Geleneksel Japon Kültürü İle Tanıştıracak 10 Anime

Bölüm Sayısı: 13
Yılı: 2019

Lise öğrencisi olan Chika, dedesini kaybettikten sonra yeni bir liseye transfer olmuştur. Ölen dedesinin söylediklerini anlamak için geleneksel Japon telli müzik enstrümanı olan koto kulübüne girmiştir. Chika’nın kulübe katılması ile birlikte kapanmak üzere olan koto kulübü canlanmıştır. Koto kulübü katıldıkları yarışmalar ile ulusal turnuvayı kazanmayı hedefler. Ayrıca animede koto ile çalınan geleneksel Japon müziklerini YouTube’tan dinleyebilirsiniz.

2. Kabuki-bu !

Sizi Geleneksel Japon Kültürü İle Tanıştıracak 10 Anime

Bölüm Sayısı:12
Yılı: 2017

Dedesi sayesinde küçük yaştan itibaren 17.yy’ ın başlarında popüler olan geleneksel Japon tiyatrosu olan kabukiyi Kurogu’ya sevdirmeyi başarmıştır. Şimdi lise öğrencisi olan Kurogu kendi kabuki kulübünü kurmak istemektedir. Aynı zamanda kabukiyi her yaş grubundaki insana tanıtmak ve sevdirmek en büyük hedefidir. Zorlu başlangıca rağmen kulübü kurmaya ve arkadaşları ile kabuki yapmaya kararlıdır.

3. Hinomaruzumou

Sizi Geleneksel Japon Kültürü İle Tanıştıracak 10 Anime
Bölüm Sayısı: 24
Yılı: 2018

Hinomaru Ushio, aşırı yetenekli ve çalışkan bir sumo güreşçisidir.Fakat fiziksel özellikleri, küçüklüğünden beri hayali olan profesyonel sumo güreşçisi olmak için en büyük engelidir. Hinomaru, özelliklerinin ona engel olmasına izin vermemektedir. Hinomaru’nun liseye girmesi ile profesyonel sumo güreşçisi olma hayallerine bir adım daha yaklaşır. Ulusal lise turnuvaları sonucu Yokozuna başlığını almalıdır. Bu açılışkapanış şarkıları güzel olan bu anime serisini mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz.

4. Barakamon

Sizi Geleneksel Japon Kültürü İle Tanıştıracak 10 Anime
Bölüm Sayısı: 12
Yılı: 2014

Seishuu Handa yükselişte olan bir kaligraftır. Yetenekli olmasının yanında yakışıklı, biraz narsist ve çabuk sinirlenen birisidir. Tokyo’da açtığı en son sergide, kaligrafilerinin orijinal olmadığını duyunca sinirlenir ve kontrolü kaybeder. Ceza olarak Seishuu’nun babası onu Goto adasına gönderir. Artık köyde yaşamaya başlayan Seishuu, yüzyıllardan beri süren geleneksel Japon sanatı olan güzel ve anlamlı yazıyı hedefleyen kaligrafinin ona ne ifade ettiğini ve hayatında nasıl bir yer kapladığını keşfetmeye başlar.

5. Shouwa Genroku Rakugo Shinju

Sizi Geleneksel Japon Kültürü İle Tanıştıracak 10 Anime

Bölüm Sayısı:13
Yılı: 2016

Anime daha önceden yakuza olan Yotarou’nun hapishaneden çıkması ile başlar. Yatarou’nun hapishanede yatarken tek eğlencesi geleneksel Japon güldürü oyunu olan rakugodur. Hapishaneden çıkar çıkmaz rakugo öğrenmek için ünlü rakugo sanatçısı olan Yakumo Yurakutei’nin öğrencisi olmak üzere evine gider. Uzun süren ikna etme çabalarının başarılı olmasından sonra her gün iyi bir rakugo sanatçısı olmak için çalışmaya başlar. Her gün hevesle çalışan Yotarou’yu gören Yakumo Yurakutei eski günleri hatırlar ve nasıl rakugoyu sevdiğini ve nasıl ünlü bir rakugo sanatçısı olduğu hikayesini flashbackler ile biz izleyicileri bir yolculuğa çıkartarak anlatmaya başlar.

6. Chihayafuru

Sizi Geleneksel Japon Kültürü İle Tanıştıracak 10 Anime
Sezon Sayısı: 3
Her Sezonun Bölüm Sayısı: 24
Yılları: 2011,2013,2019

Ablasının gölgesinin altında büyüyen Chihaya güçlü iradesi olan bir kızdır. Arata Wataya ile tanışana kadar hiçbir hayali olmamıştır. Arata sayesinde karuta ile tanışır. Karuta; yüz Japon şiirinin birleştiği bir antolojiden oluşan hızlı olmayı, fiziksel ve zihinsel açıdan da zorlayıcı olan geleneksel Japon kart oyunudur. Bu oyunda dahi olan Arata, oyunu oynamayı çok seven Chihaya ve çalışkan arkadaşları Taichi Mashima üçü birlikte bütün çocuklukları boyu bu oyunu oynarlar. Zaman onları ayırana kadar. Artık lisede olan Chihaya, lisesinde bulunan karuta kulübüne girer ve bir şekilde üçlü yıllar sonra tekrar bir araya gelir.

7. 3- Gatsu No Lion

Sizi Geleneksel Japon Kültürü İle Tanıştıracak 10 Anime
Sezon Sayısı: 2
Her Sezonun Bölüm Sayısı: 22
Yılları: 2016, 2017

Geleneksel Japon satrancı olan fakat daha komplike bir oyun olan shogide daha orta okulda iken resmi olarak profesyonel başlığını kazanan Rei Kiriyama ailesi ve shogi camiyasi tarafından çok fazla baskı altında kalmaktadır. 17 yaşına geldiğinde ailesinden bağımsız olmak adına Tokyo’ya taşınır. Rei, kendisine kötü baktığından ve insanlardan kaçan bir yapısı olduğu için kendi yaşıtları tarafından dışlanmaktadır. Fakat Tokyo’ya taşındıktan sonra Japon şeker dükkanın üstünde yaşayan üç kız kardeş sayesinde her şey değişmeye başlar. Rei kendi duyguları ve shogi ile yüzleşmeye başlar.

8. Hyouge Mono

Sizi Geleneksel Japon Kültürü İle Tanıştıracak 10 Anime

Bölüm Sayısı: 39
Yılı: 2011

Sengaku zamanında geçen bu anime Oda Nabuga’nın sağ kolu olan Furuta Sasuke’nin etrafında geçmektdir. Furuta, Japonya’da çok popüler olan geleneksel çay seremonilerini takıntılı olacak kadar çok sevmektedir. Çay yapımını ise ünlü çay ustası olan Sen no Soueki’den öğrenmektedir. Bu anime Furuta Sasuke’nın tesadüfler ile dolu hayatını anlatmaktır.

9. Hikaru No Go

Sizi Geleneksel Japon Kültürü İle Tanıştıracak 10 Anime

Bölüm Sayısı: 75
Yılı: 2001

12 Yaşındaki Shindou Hikaru normal bir orta okul öğrencisidir. Bir gün dedesinin çatı katını karıştırırken eski bir Japon strateji oyunu olan go tahtasına denk gelir. Tahtaya dokunduğu an Fujiwara no Sai’nin ruhu Hikaru’yu ele geçirir. Sai’nin ölmeden önce çok iyi bir go oyuncusu olduğunu öğrenir. Sai’nin Hikaru’yu ele geçirmesi ile birlikte Hikaru go dünyasına girer. Sai’nin sayesinde go dünyasında ”Tanrının Eli” lakabını kazanır.

10. Nitaboh

Sizi Geleneksel Japon Kültürü İle Tanıştıracak 10 Anime
Film
Yılı: 2004

Nitaroh, genç yaşta onu kör bırakan bir hastalığa yakanmıştır. Elinde bir tek geleneksel Japon müzik enstrümanı olan shamisen kalmıştır. Bu shamisen ona annesinden kalmıştır. Kör olmasına rağmen kaderi olduğunu düşündüğü tsugaru stili shamisen çalan kişiyi bulmak üzere yolculuğa çıkmıştır. Çıktığı bu yolculuk boyunca shamisenini çalmaya devam etmekte ve ona bu yolculukta her türlü insan yardım etmektedir.

Hızlıca Paylaş!