Seinen Anime Önerileri

Mutlaka İzlenmesi Gereken 22 Seinen Anime

Anime önerileri listesinde sizin için öne çıkan 22 seinen animeye yer verdik.

 

Uchuu Kyoudai
Bölüm Sayısı: 99 Yayın Yılı: 2012 Bahar Stüdyo: A-1 Pictures

seinen anime önerileri

2006 yılının yaz mevsiminde, Nanba Mutta ve küçük kardeşi Hibito, Ay’a doğru uçan bir UFO gördüklerine inanırlar. Bu olay, onları çok etkiler ve iki kardeş kendi arasında astronot olmaya ant içerler. Hibito Ay’a gitmeyi hedeflerken, abisi Mutta’nın daha büyük bir hedefi vardır: Mars. Büyüyen iki kardeşin hayatları bir bakıma istedikleri gibi gitmektedir. Hibito Ay’a adım atacak ilk Japon astronot olmada yol alırken, Mutta bir araba fabrikasında çalışmaktadır. Fakat işinden kovulunca, kardeşinin yaptığı; kendisinin ise 19 yıldır ertelediği hayali gerçekleştirme zamanı gelmiştir.

 

Elfen Lied
Bölüm Sayısı: 13 Yayın Yılı: 2004 Yaz Stüdyo: Arms

seinen anime önerileri

Lucy, insanların “Diclonius” diye isimlendiriği özel bir insan türünden gelmektedir. Bu ırkın özelliği, doğuştan gelen bir çift küçük boynuzlar ve görünmeyen telekinetik ölümcül kollardır. Bu tür insanlar, tehlikeli oldukları için devlet tarafından kontrol altındadır. Acı ve işkenceler yüzünden deliren Lucy, bir fırsat yakalayıp hapsedildiği yerden kaçmayı başarır. Kaçışı sırasında kafasından darbe alır ve bunun yüzünden kişilik bölünmesi yaşar. Yeni kişiliği konuşma yetisi az olan, küçük bir çocuğu andıran birisidir. Yeni kişiliği ile kaçmaya devam ederken Kouta ve kuzeni Yuka ile karşılaşır. Bu iki kuzen, Lucy’nin güçlerinden ve gerçek yüzünden habersiz ona yardımcı olur ama başlarına geleceklerden habersizdirler.

 

Boku Dake ga Inai Machi
Bölüm Sayısı: 12 Yayın Yılı: 2016 Kış Stüdyo: A-1 Pictures

seinen anime önerileri
Ne zaman kötü bir şey olacak olsa, Satoru Fujinuma olay olmadan bir kaç dakika öncesine geri dönebilmektedir. Hayatının 29 yılında “Revival” adını verdiği bu özel gücü bir çok hayat kurtarmak için kullanmıştır. Ancak, bir gün birini öldürmekten suçlanır ve Satoru, olayı çözmek için geçmişe gider ama bu sefer, kısa geçmişe değil 1988 yılına geri döner. Neden buraya geldiğini anlamayan Satoru, bu cinayetin eskiden kaçırılıp öldürülen sınıf arkadaşı Kayo Hinazuki ile bağlantılı olabileceğini düşünür. Bu sefer, işleri doğru yapma şansı olabilir.

 

Kiseijuu: Sei no Kakuritsu
Bölüm Sayısı: 24 Yayın Yılı: 2014 Sonbahar Stüdyo: Madhouse

seinen anime önerileri
Birden ortaya çıkan parazit uzaylılar Dünya’yı ele geçirmeye başlar ve hızlıca insanların beyinlerini ele geçirip, onları kontrol altına almaya başlarlar. Bu açgözlü varlıklar, beslenebilmek için kontrollerindeki vücudu istedikleri formlara dönüştürebilmektedir. 16 yaşındaki lise öğrencisi Shinichi Izumi de bu uzaylılardan birinin kurbanı olur fakat, uzaylı beynini ele geçiremez ve onun yerine sağ eline yerleşir. Yerini değiştiremeyen Migi’nin hayatta kalabilmek için Shinichi’ye güvenmekten başka çaresi yoktur. Böylelikle, çiftimiz zorla da olsa birlikte diğer düşman parazitlere karşı beraber yaşamaya başlarlar.

 

Btooom!
Bölüm Sayısı: 12 Yayın Yılı: 2012 Sonbahar Stüdyo: Madhouse

seinen anime önerileri
Ryouta Sakamoto işsizdir ve annesi ile birlikte yaşamaktadır. Hayattaki en büyük başarısı Japonya’da popüler olan “Btooom!” adlı oyunda üst düzey bir oyuncu olmasıdır. Fakat, sıradan hayatı bir anda kendini hiçliğin ortasında bir adada, eline yerleştirilmiş küçük yeşil bir kristal ve buraya gelirken yaşadığı anıları silinmiş bir şekilde bulur. Birisi, çok sevdiği oyununu gerçek hayata geçirmiştir, fakat tek fark, öldüğünde yeniden doğamayışıdır. “BIM” adı verilen çeşitli özellikleri olan bombalar ile, yedi tane oyuncuyu öldürüp ellerinde bulunan taşı getiren evine dönebilecektir.

 

Black Lagoon
Bölüm Sayısı: 12 Yayın Yılı: 2006 Bahar Stüdyo: Madhouse

seinen anime önerileri
Tailand’da bulunan Roanapur, devletin ve dinin bile elini sürmediği bir suç şehridir. Rokurou Okajima ise sıradan Japon iş adamıdır ve işi nedeni ile Güney Asya’ya bir mal götürmek zorundadır. Fakat yolculuğu sırasında Roanapur için çalışan paralı asker grubu Black Lagoon tarafından esir alınır. Mal karşılığında takas edilmesi gerekirken, çalıştığı yer tarafından ihanete uğrayan karakterimiz artık hayatta kalabilmesi için ya Black Lagoon’a katılacaktır yada ölecektir.

 

Hellsing Ultimate
Bölüm Sayısı: 10 Yayın Yılı: 2006-2016 OVA Stüdyo: Madhouse

seinen anime önerileri Dünyada insanları öldüren, karanlık ve kötücülük varlıklar türemiştir. Diğer tarafta ise, insanlığın varoluşunu tehdit eden bu doğaüstü güçleri yok etmeye adanmış bir örgüt olan Hellsing vardır. Örgütün lideri Integra Fairbrook Wingates Hellsing ve en büyük gizli silahı vampir Alucard’ı konu alan hikayede, insanoğlunun hayatta kalması için yapılan bir savaş vardır. Yeni vampire dönüşmüş Seras Victoria ile Alucard’ın, sadece canavarlara karşı değil, iyi yada kötü olsun Hellsing’e karşı verdikleri savaşta; herşeyin göründüğü gibi olmadığı ve bazen en büyük silahın bile birisinin korkulu rüyası olabileceği gösterilmektedir.

 

Mushishi
Bölüm Sayısı: 26 Yayın Yılı: 2005 Sonbahar Stüdyo: Artland

seinen anime önerileri
“Mushi”, dünyadaki en basit hayat formudur. Amaçları ve hedefleri olmadan var olurlar. İyi veya kötü gibi zincirlere bağlı değildirler. Doğada bulunan bitkileri, hastalıkları hatta gökkuşağı gibi olguları taklit edebilmektedirler. Fakat Mushi’ler hakkında bilgi aşırı azdır çünkü insanların çoğu onların varlığından habersizdir. O zaman Mushi’ler nedir ve neden vardır? İşte bu soru, “Mushishi” olan Ginko’nun sürekli düşündüğü şeydir. Mushishi’ler, Mushi’yi dünyadaki bu hayat döngüsündeki yerlerini anlama umuduyla araştıranlardır ve Ginko da onlardan biridir.

 

Monster
Bölüm Sayısı: 74 Yayın Yılı: 2004 Bahar Stüdyo: Madhouse

seinen anime önerileri
Doktor Kenzou Tenma, Avrupa’da yaşayan Japon asıllı ünlü bir beyin cerrahıdır. Genç ve parlak bir cerrah olarak bir çok övgüler alan doktorun, aynı zamanda güzel bir nişanlısı vardır ve çalıştığı hastanede terfi almaya yakındır. Fakat mutlu hayatı bir gece büyük bir ikilem ile karşılaşır. Ya genç bir oğlanın ya da kasabanın belediye başkanının hayatını kurtaracaktır. Üstleri, belediye başkanını ameliyat etmesini istemektedir ama vicdanı, durumu kritik olan genci tercih eder. Bir doktora tüm hayatların eşit olduğuna inanması öğretilir; ancak, cerrahın yakınlarında bir dizi cinayet meydana geldiğinde, tüm kanıtlar kurtardığı çocuğa işaret eder ve bu durum, Kenzou’nun inançları sarsar. Kurtardığı hastanın gerçek kimliğini öğrenmek için yolculuğa çıkar ve dünyanın kaderinin bu çocukla iç içe olduğunu öğrenir.

 

Ghost in the Shell: Stand Alone Complex
Bölüm Sayısı: 26 Yayın Yılı: 2002 Sonbahar Stüdyo: Production I.G

seinen anime önerileri
Fazla uzak olmayan gelecekte, insanlar artık vücutlarındaki bölgeleri robotik parçalarla değiştirebilecek teknolojiyi elde etmiştir. Böylelikle hem fiziksel hem siber olarak insanoğlu bir çağ atlamıştır. Ama, suçlular da bu teknolojiden faydalanmaktadır ve tehlikeli ve yeni suçlar ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden Japonya hükümeti bu tarz suçlularla uğraşması için Section 9 isimli polis teşlikatını kurar. Daisuke Aramaki ve Motoko Kusanagi’nin yönettiği grup, başarıyla ülkeyi korumaktadır fakat yüksek seviye hacker “The Laughing Man”in ortaya çıkmasıyla işler karışır.

 

Kenpuu Denki Berserk
Bölüm Sayısı: 25 Yayın Yılı: 1997 Sonbahar Stüdyo: OLM

seinen anime önerileri

Annesinin cesedi içinde doğan genç bir paralı asker olan Guts, savaş alanını hayatta kalmanın tek yolu olarak kabul eder. Günler geçer ama o para için elini kana bulamaktan vazgeçmez ve her seferinde bir sonraki katliama yol alır. Savaşın sonunda, ünlü Şahin Grubu (Band of the Hawk) ile karşılaşır ve karizmatik liderleri “Beyaz Şahin” (White Hawk) Griffith tarafından üye olarak alınır. Başlarda acemi olsa da, rütbe olarak yükselen Guts en sonunda grubun hücum bölümünün lideri olur. Grup olarak bir sürü zafer kazanan Guts, yavaş yavaş hayatın sadece siyah-beyaz olmadığını farkeder. Ortaçağ dönemlerinde işlenen konu, Guts’ın karanlık ve korkunç olaylarla geçen hayatta kalma hikayesini konu alır.

 

Drifters
Bölüm Sayısı: 12 Yayın Yılı: 2016 Sonbahar Stüdyo: Hoods Drifters Studio

seinen anime önerileri
1600’deki Sekigahara Savaşı esnasında, askerleri ile geri çekilmekte olan Toyohisa Shimazu, ağır yaralanır ve bir anda kendini beyaz parlak bir koridorda bulur. İsmi Murasaki olan ve arkasında binlerce kapısı olan bir yere gelen Toyohisa, kendine en yakın kapı tarafından çekilir ve kendini yeni bir dünyanın içinde bulur. Bu evrende fantastik ırkların yanı sıra kendi dünyasında ölü olarak bilinen başka savaşçılar da bulunmaktadır. Daha sonra büyük kumandan Nobunaga Oda ve ünlü okçu Yoichi Suketaka Nasu ile tanışır ve bu dünyaya “Drifters” olarak çağrıldıklarını, “Ends” isimli grubun Orte İmparatorluğu’nu kurup buradaki ırklara zulüm yaptığını öğrenir. Artık bu kapının ardındaki hayatın kaderi Toyohisa ve grubunun elindedir.

 

Gokukoku no Brynhildr
Bölüm Sayısı: 13 Yayın Yılı: 2014 Bahar Stüdyo: ARMS

seinen anime önerileri
On yıl önce arkadaşı Kuroneko ile uzaylıları araştırmaya giden Ryouta Murakami, trajik bir olayla karşılaşır. Arkadaşı ölür ve kendisi de yaralanır. Kuroneko’nun anısı üstüne hayatını uzaylı yaşamlarına adayan Ryouta, arkadaşının haklı olduğunu ve uzaylıların varlığını ispat etmeye çalışır. Bir gün sınıfına yeni bir öğrenci gelir, adı Kuroha Neko olan bu kız ölmüş arkadaşına benzemektedir. Kuroha ne kadar Ryouta’nın arkadaşı olduğunu reddetse bile, onun hakkında garip şeyler vardır.

 

Rainbow: Nisha Rokubou no Shichinin
Bölüm Sayısı: 26 Yayın Yılı: 2010 Bahar Stüdyo: Madhouse

seinen anime önerileri
Japonya, yıl 1955, Shounan Islah Okulu’na gelen Mario Minakami ve diğer beş genç zamanında yaptıkları suçların cezasını çekmektedir. Hepsi aynı hücrede olan gençler, başka bir tutuklu eski boksör Rokurouta Sakuragi ile yakın bir bağ kurarlar. Onun rehberliği ile cezaları bittikten sonra dışarıda buluşmak için söz verirler ve bu söz onlar için yeni bir hayat ışığı olur. Hapishanede çektikleri çilelere ve aşağılanmalara rağmen duruma karşı birlik olan arkadaşları, kendilerini dışarıda ne gibi sorunlar beklediğini bilmiyorlardır.

 

Phantom: Requiem for Phantom
Bölüm Sayısı: 26 Yayın Yılı: 2009 Bahar Stüdyo: Bee Train

seinen anime önerileri
Mafyalar Amerika’da yaygınlaşmıştır, suikastler sokaklarda olan sıradan birşey haline gelmiştir. Gizemli bir şirket olan Inferno, “Phantom” isimli yenilmez insan silahı ile bütün bu kargaşanın arkasındaki isimdir. Bir gün, Japon bir turist Phantom’un gerçekleştirdiği bir cinayete tanık olur ve onun kim olduğunu öğrenir. Phantom aslında ismi Ein olan bir genç bir kızdır fakat Inferno’nun lideri Scythe Master, onu yakalar ve beynini yıkar. Bir zamanlar sadece bir turist olan genç, artık yeni ismli ile Zwei; yalanların, düzenbazlığın, şiddetin olduğu bir dünyaya girer. Bir gün anılarına kavuşup her gün ölümle burun buruna geldiği bu dünyadan kaçmanın yollarını arar.

 

Jormungand
Bölüm Sayısı: 12 Yayın Yılı: 2012 Bahar Stüdyo: White Fox

seinen anime önerileri
Çocuk asker Jonathan “Jonah” Mar, çatışma içinde büyümüştür, silahlardan ve onları kullananlardan nefret etmektedir. Fakat uluslararası silah satıcısı Koko Hekmatyar onu yanına koruma olarak alınca, silahlanmak zorunda kalmıştır. Koko’nun eski özel askerlerden oluşan diğer korumaları ile Koko’yu ve onun dünya barışı için planladığı ideallerini sayısız tehlikeden korumak zorundadır.

 

Gyakkyou Burai Kaiji: Ultimate Survivor
Bölüm Sayısı: 26 Yayın Yılı: 2007 Sonbahar Stüdyo: Madhouse

seinen anime önerileri
Kaiji Itou, gününü bira içerek geçiren ve jant kapağı çalan aylak birisidir, fakat eski iş arkadaşı tarafından kandırılıp borca batar. Borçtan kurtulabilmek için yasadışı ve gizli bir kumar gemisine davet edilir. Burada geçecek yeni cehennem hayatında, birçok akıl oyunlarına, hileye ve yalana tanık olacaktır.

 

Planetes
Bölüm Sayısı: 26 Yayın Yılı: 2003 Sonbahar Stüdyo: Sunrise

seinen anime önerileri
2075’te artık uzayda yolculuk etmek bir hayal değildir hatta normal bir durum haline gelmiştir. Bilim ve teknolojideki ilerleme Ay’da kolonileşmeyi, uzayda haberleşmeyi ve büyük şirketlerin oluşmasını sağlamıştır. Kosmosa karşı ilgisi olan Ai Tanabe, Technora Şirketi’nin Dünya ve Ay arasındaki tehlikeli uzay çöplerini toplama amaçlı kurulan Enkaz Bölümü’ne katılır. Ancak Ai işinin ne kadar değersiz olduğunu öğrenir ve şirketinde herkes bölümüyle dalga geçer. Personel sayısı azdır, parasal sorunlar vardır ve “Oyuncak Kutusu” isimli hurda bir uzay gemisi kullanmak zorundadır. Ama Ai, bunları değiştirmek üzeredir.

 

Mononoke
Bölüm Sayısı: 12 Yayın Yılı: 2007 Yaz Stüdyo: Toei Animation

seinen anime önerileri
Gizli ve doğaüstü varlıkların ustası “İlaç Satıcısı” olan Kusuriuri, kötücül ruhları öldürmek için feodal Japonya’da yolculuk etmektedir. Eğer bir ruhla karşılaşırsa, onu hemen öldürememektedir; önce Form’unu, sonra Gerçek’ini, sonra da Neden’ini öğrenmek zorundadır. Gerekli araştırma ve analizi yapıp, onun bu duruma nasıl geldiğini bilmelidir. Daha sonra ise Egzorsizm Kılıcı ile onları yok etmektedir.

 

Aoi Bungaku Series
Bölüm Sayısı: 12 Yayın Yılı: 2009 Sonbahar Stüdyo: Madhouse

seinen anime önerileri
Seri, altı tane klasik Japon edebiyatının adaptasyonudur. Bunlar Osamu Dazai’den “Ningen Shikkaku” ve “Hashire, Melos!”, Natsume Soseki’den “Kokoro”, Ryunosuke Akutagawa’dan “Jigoku Hen” ve “Kumo no Ito” ve Ango Sakaguchi’den “Sakura no Mori no Mankai no Shita”dır. İnsan psikolojisinin karanlık ve korkunç taraflarını konu alan bu hikayeler, duygu ve düşünceleri derinlemesine anlatmaktadır.

 

One Outs
Bölüm Sayısı: 25 Yayın Yılı: 2008 Sonbahar Stüdyo: Madhouse

seinen anime önerileri
Toua Tokuchi profesyonel olarak bir sporcudur ama kalbi tam bir kumarbazdır. Okinawa sokaklarında fastball tekniği ile 134 km/s hızla, “One Outs” ismini verdiği tutucu ve vurucu arasında oynanan oyunda 499 galibiyeti vardır. Toua’nın yeteneğine hayran kalan Hiromichi Kojima, uzun süredir başarılı olamayan takımı için onunla kapışır ve kazanır. Takıma katılır fakat sahibi, onu kazandığı gelir için bir tehdit olarak görür ve gizli bir anlaşma yaparlar. Toua attığı her top için beş milyon yen alacaktır fakat kaybettiği her sayı için ise elli milyon yen ödeyecektir.

 

Psycho-Pass
Bölüm Sayısı: 22 Yayın Yılı: 2012 Sonbahar Stüdyo: Production I.G

seinen anime önerileri
Adalet ve onu uygulama yöntemi artık değişmiştir. 22. yüzyılda Japonya’da Sibyl Sistemi kullanılmaktadır, buna göre vatandaşların akıl sağlığı suçlu olup olmadığını anlamak için incelenmektedir; onların Psycho-Pass seviyeleri belirlenmektedir. Müfettişler bu seviyeye göre suçluya karşı verecekleri kararı seçmektedir. Ayrıca müfettişlerle birlikte eski suçlular da durumları incelemek için onlara yardım etmektedir. Ancak bu sistem ne kadar adaleti sağlamaktadır, akıl sağlığı bir suç işlemek için her şey midir?

Seinen anime önerileri için eklemek istediğiniz başka seri var mı? Favoriniz hangisi?

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?