Animasyon Dünyası Takahata Isao İçin Üzüntülerini Dile Getirdi

Animasyon Dünyası Vefat Eden Usta İsim Takahata Isao İçin Üzüntülerini Dile Getirdi

Animasyon Dünyası Takahata Isao İçin Üzüntülerini Dile Getirdi

Anime dünyası en önemli isimlerinden biri olan Studio Ghibli’nin kurucularından usta yönetmen Takahata Isao’yu kaybetti. Hotaru no Haka, Kaguya-hime no Monogatari, Omoide Poroporo, Akage no Anne gibi önemli eserlere imza atan Takahata Isao akciğer kanseri nedeniyle 82 yaşında hayata gözlerini yumdu. Hayranlarını ve bu sektörde yer alan meslektaşlarını bir o kadar üzen bu haber sonrası anime dünyasından ünlü isimler vefat eden usta yönetmen hakkında konuştu.

Animasyon Dünyası Takahata Isao İçin Üzüntülerini Dile Getirdi

Takahata Isao ve Nishimura Yoshiaki

Studio Ponoc’un (Mary to Majo no Hana) kurucusu Nishimura Yoshiaki usta hakkında ”Takahata-san en zengin hayat deneyimlerimi kazanmamı sağladı. Onunla tanıştım, vakit geçirdim, sohbet ettim, birlikte güldük hatta öfkelendik. Beraber film çekmekten nasıl zevk aldığımızı, onun barışa ve filmlere olan tutkusunu asla unutmayacağım. Size çok minettarım. Takahata-san benim için en iyi animasyon yönetmeni. Sonsuza kadar benim hocam kalarak kalacak.” şeklinde konuştu.

Isao Takahata’nın eseri olan Kaguya-hime no Monogatari filminde Kaguya-hime’yi seslendiren Asakura Aki yönetmenin ölümünden büyük üzüntü duyduğunu belirtti: ”O nazik sesiyle ondan daha çok hikaye duymak isterdim. Ne üzücü. Yalnızlığa yenik düşüyorum. Sizinle tanıştığımdan beri benim için parlayan bir yıldız oldunuz. Endişelerime rağmen bir gün mutlaka o ışıkla karşılaşacağımı düşünerek cesaret buldum. Kaguya-hime no Monogatari filminde ekrana bakan o sessiz gözlerinizi unutamıyorum. Fimin önizlemesi sırasında o nazik tebessümünüzü hatırladıkça ağlıyorum. En içten duydularımla ruhunuz için dua ediyorum, huzur için uyuyun.”

Animasyon Dünyası Takahata Isao İçin Üzüntülerini Dile Getirdi

Iwai Shunji

Hana to Alice: Satsujin Jiken ve Uchiage Hanabi, Shita kara Miru ka? Yoko kara Miru ka? filmlerinden tanıdığımız yönetmen ve senarist Iwai Shunji ”Üniversitede iken Takahata Isao’nun konuşmasını dinleme fırsatı yakalamıştım ki bu da benim başlangıç noktam oldu. Zorlu bir animasyon yarattığında bile bunun kıymetli bir hikayesi olmuştur. Hanamaki Parkı’ndaki son konuşmamızda bana Miyazawa Kenji’den bahsetmişti. Anime dünyasının ustası benden çok daha büyük bir varlıktı. Ruhunuz için dua ediyorum.” şeklinde konuştu.

Yönetmen ile yakın dost olan ressam Nara Yoshimoto üzüntüsünü ”Unutulmaz eserlerin için sana minettarız Takahata-san. Seni tanımış olmak en büyük hazine.” sözleriyle ifade etti.

Batı dünyası da usta yönetmeni unutmadı. Animasyon filmi The Book of Life’ın yönetmeni Jorge R. Gutierrez ”Beni Hotaru no Haka kadar ağlatan böylesine içten, duygu yüklü, muazzam, önemli ve de derin bir film daha olmadı. Sanat devlerimizden biri bizi terk etti. Huzur içinde uyu Takahata Isao.” şeklinde Twitter adresinden üzüntüsünü dile getirdi.

Animasyon Dünyası Takahata Isao İçin Üzüntülerini Dile Getirdi

Lee Unkrich

Pixar animatörü,Coco ve Toy Story 3 filmlerinin yönetmeni  Lee Unkrich ise ”Studio Ghibli’nin kurucularından Takahata Isao’nun vefat ettiğini duymak çok üzücü. Hotaru no Haka filmi gerçekten inanılmaz ve duygusal bir film. Tonari no Yamada-kun filmi ise bir o kadar etkileyici. Filmlerinin Michael Arndt’ın yazdığı Little Miss Sunshine senaryosuna büyük etkisi olmuştur.” şeklinde konuştu.

Kısacası hem sektörün önemli isimleri hem de pek çok anime izleyicisi usta yönetmenin vefatına olan üzüntülerini en içten şekilde ifade ediyor. Bizler de oldukça hüzün verici bu haber karşısında Takahata Isao’nun yakınlarına ve hayranlarına başsağlığı diliyoruz.

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?