MAPPA Animatöründen Stüdyoya Eleştiri Yağmuru

Eski MAPPA Animatörü Mushiyo Stüdyoyu Sağlıksız Çalışma Koşulları Nedeniyle Eleştirdi

MAPPA Animatöründen Stüdyoya Eleştiri Yağmuru

Mushiyo’ya ait bazı çalışmalar

Bağımsız animatör Mushiyo MAPPA Stüdyosundan neden ayrıldıklarına dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. 14 Mayıs tarihinde Twitter adresinden stüdyoyu eleştiren tweetler atan animatör, başta profili herkese açıkken bu eleştiriler sonrasında Twitter adresini kilitledi. Shingeki no Kyojin serisinin final sezonunda çalışan Mushiyo, stüdyonun animenin yapımı sırasında oldukça sağlıksız çalışma koşullarına ev sahipliği yaptığını ifade etti.

MAPPA Animatöründen Stüdyoya Eleştiri Yağmuru

Animatör tweetlerinde gecesinden gündüzüne stüdyonun defalarca çizimleri düzeltmelerini istemeleri gibi zor çalışma şartlarını işaret ederek şirketteki çalışma kararlarını sorgulamaya başladıklarını anlattı. MAPPA’nın ekibini uygun şekilde eğitmek yerine aynı anda dört seri üzerinde çalışma kararını eleştirdi. Mushiyo çalışma ortamını bir fabrikaya benzeterek daha yolun başında olan animatörlerin çizim yapmak yerine sorunları düzeltmekle görevlendirildiklerini ifade etti.

MAPPA Animatöründen Stüdyoya Eleştiri Yağmuru

Mushiyo’ya göre diğer çalışanların da kendisiyle aynı fikirde olduğunu, ekibin yaklaşık %80’inin de benzer şikayetlerde bulunduğunu anlattı.

Öte yandan MAPPA ise birkaç gün önce Twitter adresinden işe alım yaptığını duyuran bir tweet paylaştı. Hayranlara göre pek çok animatör stüdyodan istifa ettiği için şirketin böyle bir duyuru paylaştığı düşüncesinde.

MAPPA Stüdyosu Shingeki no Kyojin’in son çıkan sezonunu Wit Stüdyosu’ndan devralmıştı. MAPPA ayrıca Jujutsu Kaisen, Yuri!!! on Ice, Shoukoku no Altair, Dororo ve Kakegurui gibi popüler animelerin de yapımcılığını üstlenmiş bir stüdyo. Ancak pek çok izleyicinin severek takip ettiği yapımların aslında ne kadar zor koşullarda hazırlandığının bir kanıtı belki de bu açıklamalar… Öyle ki bu zor şartlar kimi zaman gencecik insanların ölümlerine sebep olabiliyor. Umarız gerek ülkemizde gerekse başka yerlerde çalışma şartları daha iyi hale getirilir ve bu gibi acı deneyimler bir daha yaşanmaz.

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?