Berserk Efsanesinin Mangakası Hayata Gözlerini Yumdu

Berserk Efsanesinin Mangakası Kentarou Miura Hayata Gözlerini Yumdu

 

Berserk Efsanesinin Mangakası Hayata Gözlerini Yumdu

Yayım şirketi Hakusensha, efsane Berserk serisinin mangakası Kentarou Miura’nın hayatını kaybettiğini duyurdu. Mangakanın akut aort diseksiyonu sebebiyle 6 Mayıs tarihinde 54 yaşında vefat ettiği açıklandı. Mangaka için aile arasında sade bir cenaze töreni düzenlendi.

Berserk Efsanesinin Mangakası Hayata Gözlerini Yumdu

Miura-san 11 Temmuz 1966 yılında Chiba’da doğdu. Mangaka 1982 yılında lisede sanat dersleri aldı ve arkadaşları ile birlikte çalışmalarını okul broşürlerinde yayımlaya başladı. Arkadaşlarının yardımı ile ilk doujinshi eserini hayran yapımı bir dergide yayımladı. 18 yaşında iken kısa bir süre Hajime no Ippo serisinin mangakası George Morikawa’nın asistanı olarak çalıştı. Sanatsal yeteneğini takdir Morikawa-san, Miura-san’a öğreteceği bir şey olmadığını ifade ederek kendisini asistanlığından azat etti. Mangaka 1985 yılında Nihon Üniversitesi’nde bir sanat kursuna başvurdu ve giriş sınavında Futatabi (Rewind) adlı bir çalışma sundu. Kurs tarafından kabul gören çalışma daha sonra mangakaya Haftalık Shounen Dergisi’nde En İyi Yeni Yazar ödülünü kazandırdı.

Berserk Efsanesinin Mangakası Hayata Gözlerini Yumdu

Miura-san 1988’de koleje giderken Monthly Comicomi’nin Kasım sayısında 48 sayfalık bir Berserk prototipi yayınladı. Mezun olduktan sonra ise kariyerine ciddi bir şekilde giriş yaptı. Böylece mangaka, Buronson’un (Hokuto no Ken’in mangakası) bir senaryosuna dayanan Ourou’yu ve Monthly Animal House’da Berserk’i çizmeye başladı.

Berserk Efsanesinin Mangakası Hayata Gözlerini Yumdu

1997’de OLM Stüdyosu tarafından 25 bölüm olarak animeye uyarlanan Berserk serisinin yapımında Miura-san bizzat bulunup animeyi yerinde gözetip denetledi. Manganın ayrıca üç televizyon serisi, yine film üçlemesi ve birkaç video oyunu da bulunmakta.

Kısacası Kentarou Miura lise yıllarında başlayan mangalık kariyerine başta Berserk efsanesi olmak üzere pek çok eser sığdırdı. Bizler de mangakanın hayranlarına ve ailesine baş sağlığı diliyoruz.

 

Hızlıca Paylaş!