Kugimiya Rie

Gintama - Kagura

Çin aksanıyla seslendirdiği Kagura karakteri seiyuu sayesinde pek çok hayrana kavuşmuştur.

Kugimiya Rie’nin en önemli rollerinden biri (belki de en önemlisi diyebileceğimiz) Gintama serisinden Kagura’dır. Animemashite Special programında Suzumura Kenichi’nin sorularına cevap veren Rie-san Kagura karakterini ilk seslendirdiği zamanları şöyle anlatıyor: “Başlarda azıcık Çin aksanıyla konuşuyordum. ‘Kendime Bunu yapmana gerek yok.’ diyordum. O kadar kafa karışıklığı ve kararsızlıktan sonra bu hale geldi.” En unutamadığı bölümlere ise Radyo Egzersizi ve Shitenou Arc bölümleri olduğunu söylüyor. İşte Suzumura Kenichi ve Yorozuya üçlüsünün o eğlenceli sohbeti:

Hazır söz Gintama’ya gelmişken gelin serinin en ilginç karakterlerinden Kagura ve Okita’yı seslendiren Kugimiya Rie ve Suzumura Kenichi’nin 2010 yılında yayımlanan bir röportajlarına göz atalım:

Kugimiya Rie seiyuu

Sizce Okita ve Kagura arasında nasıl bir ilişki var?

Suzumura: Bunu ifade etmek zor. Şahsen ben ikisi arasındaki ilişkiyi “anlaşılmaz ve gizemli” olarak tarif edebileceğimizi düşünüyorum. Dışarıdan bakıldığında tıpkı ateş ve su gibiler ama o kadar da umutsuz sayılmazlar; yine de “iyi bir ilişki içinde” olduklarını da söyleyemeyiz.

Kugimiya: Bundan daha anlaşılmaz olanı ise, birbirleriyle etkileşimde oldukları pek çok sahne var ve anlaşamadıklarının apaçık ortada olduğu zamanlarda öyle bir an geliyor ki tamamen aynı şekilde düşünüp aynı şekilde hareket ediyorlar.

Kugimiya Rie Suzumura Kenichi

İkilinin Yagyuu Arc’ındaki ilişkileri güçlü bir etki bırakmıştı.

Suzumura: Kesinlikle. Ayrıca onun öncesinde Jump Festivali’nde yayımlanan “Sakura Viewing Özel Bölümü”nde de (125. Bölüm) her ikisinin yine enfes bir karşılaşması vardı.

Kugimiya: O bölüm beni de çok etkilemiştir.

Suzumura: Senaryo içinde rakip olarak karşı karşıya geldikleri zamanlar sayılmazsa, birbirlerine birtakım zehirli sözlerle saldıracaklarını pekala tahmin edebiliyorum. (gülüyor) Bence ikisi de çoktan “O yüzü ne zaman görsem içimden pataklamak geçiyor.” noktasına erişti; ki sanıyorum birbirlerinin yanından geçecek olsalar aslında “Bekle ve gör!” şeklinde selamlaşırlar.

İkilinin Rokkaku Arc’ındaki kısa ağız dalaşları ise oldukça dikkat çekici.

Kugimiya: Bu, ilişkilerindeki şeytanlıkları görebilmek adına büyük bir şans! (gülüyor)

Suzumura: Geçmiş sahnelerdeki karşılaşmaları tesadüfi ve oldukça parçalıydı. Rokkaku Arc ise ikili arasındaki ilişkiyi anlatmak için yazılan ilk olay örgüsüdür ve bu anlamda bir dönüm noktasıdır. Özellikle Gintoki’nin söylediği bir replik vardır ki beni çok etkilemiştir, “Endişelenmeyin. Kagura, Okita ile beraber.” Olaylara onların penceresinden bakmak yerine neden farklı bir bakış açısıyla ikisi arasındaki o hassas ilişkiyi anlamaya çalışmıyoruz ki? Ne demişler “Seyirciler temiz bir zihne sahiptir.” Senin hissedemediğini başka insanlar tam olarak ifade edip söyleyebilir.

Gintoki o sözü söylerken nasıl bir düşünce yapısına sahipti sizce?

Kugimiya: Bence Okita ve Kagura’nın arasında zor zamanlardan beridir kurulu bir güven ve bağlılık olduğunun farkına vardığından ötürü bu şekilde konuştu.

Suzumura: İster Yorozuya olsun, ister Shinsengumi… İki grup da, hayatta kalmak için bağlılık ve güven fikrini temel alarak kurulmuş. İşte o esnada Gintoki, Kagura’nın tarafında yer alan biri olarak bu tam da bu fikri ifade ediyor.

Kugimiya: Öte yandan Shinpachi ise “Tam tersine, Kagura onunla beraber olduğu için endişelenmemiz gerekmez mi?” diyerek herkesin ümidini kaybetmesine neden oluyor.

Anlaşılan Shinpachi, Kagura hakkında iyi şeyler düşünmüyor?

Kugimiya (Kagura gibi konuşarak): Shinpachi, şu zamana kadar ben de ne gördün?

Suzumura (Okita gibi konuşarak): O dört göz Kagura’nın içindeki cevheri asla göremez!

Kugimiya (Kagura gibi konuşarak): Asla göremez!

Suzumura (Okita gibi konuşarak): Shinpachi’nin son çıkan karakter figürleri arasında neden görünmediğine şaşmamalı. (gülüyor)

Rokkaku Arc’a ilişkin görüşleriniz nedir?

Suzumura: İnsanların tahammül sınırlarını zorlayan öyle bir sahne var ki…

Kugimiya: Neden bahsedeceğini biliyorum… (gülüyor)

Suzumura: Okita’nın altına yaptığı ve ardından Kagura’nın kustuğu sahne… Tanrım, bu nasıl bir anime böyle?!

Kugimiya (kahkahaya boğulur): Daha fazla dayanamayacağım…

Suzumura: Geçmişte de Gintama’da birçok karakterin kustuğu ve her türlü pisliği yaptığı görülmüştür ama hiçbiri bu sahne kadar etki yaratmadı. Çünkü bu tarz sahnelerin çoğu üstünkörü şekilde geçilmişti, muhtemelen seyirciler de “Bunu izlemem gerek; zaten hemen bitiverecek.” gibi bir hisse kapılıyorlardı ancak bu kez izleyici böyle bir şeye zihnen hazır değildi ve sahne birden bire Kagura’nın o devasa kusmuğuyla kaplandı… Bu nasıl da ahlaksız bir kadın kahraman böyle?!

Kugimiya: Az önce Suzumura-san Kagura’dan kadın kahraman olarak bahsettiğinde başka bir dünyaya fırlatılmış gibi hissettim… Ama bir bakış açısından da Kagura’nın bu animenin kadın kahramanı olduğunu kabul etmek eleştiriye değer bir şey!

Suzumura: Çünkü her bölüm sonunda Kagura tam bir kahraman gibi görünüyor!

Kugimiya: Bence sadece açılış ve kapanış sahnelerinde kahraman gibi görünüyor. (gülüyor)

Kugimiya Rie Suzumura Kenichi

Aklıma gelmişken seride Okita’nın sadist yönü sanki daha şiddetli bir hal aldı…

Suzumura: Okita’nın bu sadist doğası çok uzun süre önce ortaya çıkmış olmasına rağmen onun neden böyle biri olduğunu hiçbir zaman göremedik. Seri Mitsuba Arc’tan Rokkaku Arc’a doğru devam ederken, bu davranışlarının sebebinin çeşitli olaylar aracılığıyla seyirciye gösterilmesi, seyircinin Okita’nın sadist doğasını kabul etmesine ve onu anlamasına izin verdi.

Vizyona giren 2010 Gintama filmi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Suzumura: Shinsengumi’nin TV versiyonu hikayesiyle hiçbir alakası olmadığı için filmde görünüp görünmeyeceğimi de bilmiyorum ama tembellik yapamam! (gülüyor) Eğer görünecek olursam bu fırsatı kolay kolay bırakmayacağım!

Kugimiya: Ben filmde olacağımdan eminim. (gülüyor) Ayrıca ülkenin her yerindeki sinema salonlarına gidip her gösterimden sonra seyircilere teşekkür etmeyi çok ama çok istiyorum.

Suzumura: Eğer Okita filmde görünmezse teşekkürlerinde benim de bulunmama izin verirsen çok mutlu olurum! (gülüyor)

Son olarak buradan hayranlara ne söylemek istersiniz?

Suzumura: Gintama yıllardır yanımda oldu ve seslendirme hayatımda çoğu zamanını gülerek geçirdiğimiz tek yapım. Dilerim bu serinin yapımına devam edilir ve ebediyen benim peşimi bırakmaz.

Kugimiya: Bu seri defalarca izleyicilere biteceğini düşündürüp eşek şakası yapmıştır. Ama ben devam edeceğine eminim. Bu animenin bir parçası olmak müthiş bir lütuf ve ben de mümkün olduğu sürece Kagura kadar motive biri olmaya devam edeceğim, filme destek olduğunuz için teşekkürler!!

Eğlenceli bir röportaj olmuş doğrusu. Yine Gintama serisi ve Kagura karakterinin ünlü seiyuunun hayatında önemli bir yer edindiğini görüyoruz. “Gintama sizin için ne anlam ifade ediyor?” sorusuna seiyuu “Büyük bir aile. Birbirinden farklı pek çok karakter var ve hepsi bir araya gelerek Gintama’yı oluşturuyor.” cevabını veriyor.

Seslendirmesi sayesinde pek çok karakteri izleyiciye sevdirmeyi başarmış bir sanatçı Kugimiya-san. İsterseniz sanatçının şu videosuna bir göz atalım, zira karakterlerini seslendirirken onları adeta yaşıyor sanki.

Kugimiya Rie seiyuu

Kısacası seiyuu dünyasının “Tsundere Kraliçesi” olarak nitelendiren Kugimiya-san seslendirdiği birçok karakterle akıllarda yer etmiş bir isim. Umarız kimi zaman sevimli kimi zaman sinirli sesiyle daha nice karaktere hayat vermeye devam eder.

Sanatçının en bilinen rolleri:

  • Fullmetal Alchemist – Alphonse Elric
  • Gintama – Kagura
  • Toradora! – Aisaka Taiga
  • Fairy Tail – Happy
  • Shakugan no Shana – Shana
  • Rosario to Vampire – Shirayuki Mizore
  • Hayate no Gotoku! – Sanzenin Nagi
  • Zero no Tsukaima – Louise Françoise Le Blanc de La Vallière

Sanatçının kişisel blog adresi:

http://ameblo.jp/kugimiyarie-blog/

Yardımları için Katze’ye ayrıca teşekkür ederim.

Hızlıca Paylaş!
2 / 2
Bu makaleyi sevdiniz mi?