How Do You Live? (Kimi-tachi wa Dō Ikiru ka) Hayao Miyazaki’nin Yeni Filmi

Hayao Miyazaki’nin How Do You Live? (Kimi-tachi wa Dō Ikiru ka) Anime Filmi Sinemalarda Gösterime Giriyor

Studio Ghibli’nin resmi Twitter hesabı Hayao Miyazaki‘nin son uzun metrajlı filmi How Do You Live? (Kimi-tachi wa Dō Ikiru ka)‘nın 14 Temmuz 2023’te Japonya’da sinemalarda gösterime gireceğini duyurdu. How Do You Live? (Kimi-tachi wa Dō Ikiru ka) için yapılan bu açıklama, uzun zamandır yeni bir Miyazaki animesinin gösterime girmesini bekleyen izleyiciler için gerçekten sevindirici bir haber niteliği taşımakta. Hayao Miyazaki gibi bir ustanın elinden çıkmış olan eseri bütün izleyici kesimi yıllardır dört gözle bekliyordu.

How Do You Live izle, Kimi-tachi wa Do Ikuru izle

How Do You Live? (Kimi-tachi wa Dō Ikiru ka) Konusu


Hayao Miyazaki, 2013 tarihi draması The Wind Rises‘ın
yayınlanmasından sonra ilk olarak emekli olmuştu. Ancak 2016’da Yoshino Genzaburo’nun 1937 tarihli bir çocuk romanından esinlenen – ancak doğrudan uyarlaması olmayan – bir film olan How Do You Live? üzerinde çalışmak için geri döndü. Miyazaki uzun süredir kitabın kendisi ve filmleri için önemli olduğunu ve görünüşe göre yeni filmin kahramanının hayatının merkezinde yer aldığını söylüyor. Ancak kitap, savaş öncesi Japonya’da hayatın büyük sorularını düşünen 15 yaşındaki bir çocuğu konu alırken, film “büyük, fantastik bir hikaye” olarak tanımlandı ve senaryoyu yazan Miyazaki’nin orijinal bir çalışması.

Miyazaki, How Do You Live üzerinde kasıtlı olarak yavaş bir hızda çalışıyor; elle çizilmiş animasyonun ilk 36 dakikasının yapımı üç yıl sürdü. Yapımcı Toshio Suzuki, Miyazaki’nin son bir filmini torununa ithaf edebilmek için emeklilikten çıkmaya karar verdiğini söyledi.

Studio Ghibli tarafından yeni film afiş görseli yayınlandı.

How Do You Live izle, Kimi-tachi wa Do Ikuru izle

Stüdyo ayrıca filmden, görünüşe göre kuş benzeri bir yaratığın gevşek bir karakalem ve sulu boya taslağı olan bazı sanat eserlerini yayınladı. Miyazaki’nin elinden çıkan çizim herkesin içinde heyecanın artmasına sebep oldu. Sonuçta anime manga dünyasının ekselansları olan Hayao Miyazaki’nin son dansı için çizmiş olduğu her çizim bizim için büyük anlamlar içermekte. Sadece Japon Edebiyatı için değil, Dünya Edebiyatı’na büyük katkılarda bulunmuş olan Miyazaki’yi son görüşümüz olabilir. Umarım olmaz demekten başka bir şey gelmiyor elden maalesef.

Hızlıca Paylaş!