Ghibli Animesi Only Yesterday Live Action Oluyor

Mangasından Ghibli Animesine Uyarlanan Only Yesterday Live Action Oluyor

Ghibli Animesi Only Yesterday Live Action Oluyor

Hotaru Okamoto ve Yuko Tone’nin nostaljik manga serisi Only Yesterday (Omoide Poroporo)’in özel bir live action bölümüne uyarlanacağı açıklandı. Ghibli Stüdyosu imzasıyla 1991 yapımı anime filmi de bulunan manga serisinin live action versiyonunun ise 2021 yılında çıkması planlanıyor.

Bununla birlikte live action versiyonunun konusu asıl hikayeden biraz daha farklı. Şöyle ki; live actionda aktris Keiko Matsuzaka 64 yaşındaki “Taeko Sugimoto” karakterini, Anne Watanabe ise Taeko’nun kızı ”Natsuki Sugimoto” karakterini canlandıracak.

Ghibli Animesi Only Yesterday Live Action Oluyor

Keiko Matsuzaka

Ghibli Animesi Only Yesterday Live Action Oluyor

Anne Watanabe

Hikaye, 2020’de Tokyo’da yaşayan Taeko Sugimoto’nun hayatına odaklanıyor. Taeko, 30’lu yaşlarındaki kızı Natsuki ve genç kız torunu ile birlikte yaşamaya başlamıştır. Yıllar geçse de Taeko’nun Showa dönemi kişiliği nam-ı diğer ”Showa Taeko” bir aktris olma hayalinin peşinden giden, Reiwa döneminde yaşayan Taeko’ya destek vermektedir. 

Bu özel bölümün yönetmenliğini Kazutaka Watanabe, senaryosunu ise Koichi Yajima üstleniyor.

Anime filminin hikayesini hatırlatacak olursak: Yıl 1982, 27 yaşındaki Taeko evlenmemiş ve tüm hayatı boyunca Tokyo’da yaşamıştır. Gün gelir kırsal kesimdeki ailesini ziyaret etmeye karar verir. Bu ziyarete tren yolculuğu ile başlayan ve gece boyunca süren bu yolculukta Taeko’ya çocukluk anıları eşlik eder. Romantizmin ilk filizleri, ergenliğinin başlangıcı, matematik ve erkeklere dair hayal kırıklıkları… Taeko vardığı istasyonda genç çiftçi Toshio tarafından karşılanır ve onunla olan karşılaşmaları Taeko’yu unutulmuş özlemlere yeniden bağlamaya başlar. 

Ghibli Animesi Only Yesterday Live Action Oluyor

Manga hem hikayesi hem de karakterleriyle pek çok kişi için özel bir yere sahip. Özellikle yönetmenliğini ve senaristliğini merhum Isao Takahata’nın yaptığı anime filminin ise pek çok izleyicinin gönlüne taht kurduğunu söyleyebiliriz. Bakalım eserin live action uyarlaması da anime filmi kadar etkili olacak mı? 

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?