Youjo Senki

Sıcak Sıcak

Youjo Senki
Youjo Senki izle

 

İsim: Youjo Senki,  幼女戦記
Tür: Askeri, Doğaüstü, Büyü
Yayımlanma Tarihi: 06.01.2017
Bölüm Sayısı: Bilinmiyor
Kaynak: Görsel Roman
Mangaka: Shinotsuki Shinobu
Senaryo: Zen Carlo
Yönetmen: Uemura Yutaka
Firma/Stüdyo: NUT
Başlıca Seiyuular: Yuuki Aoi (Tanya), Hayami Saori (Viktoriya Ivanova), Miki Shinichiro(Erich von),Ootsuka Houchuu (Hans)
Açılış: JINGO JUNGLE -MYTH & ROID
Kapanış: Los! Los! Los! – Aoi Yuuki

Sarı saçları, mavi büyük gözleri ve dik duruşuyla, savaşın ön saflarındaki küçük bir kız dikkat çekiyordu. Onu tanıyan insanlar, ondan adeta bir canavar gibi bahsediyorlardı. Adı Tanya Degurechaff. Bölüğünü canından bezdiren, sertliği ve insan dışılığıyla tanınan Tanya Degurechaff, imparatorluk ordusunun büyücüleri içinde kariyerini ve vatanını en önemseyen kişidir.

Youjo Senki izle

Adını aynı isimle çıkan görsel romandan alan Youjo Senki animesi, son dönemlerin dikkat çeken askeri-büyü-doğaüstü etiketlerini barındırıyor. Bu bağlamda, bir önceki sezondan hatırlayacağınız Shuumatsu no Izetta animesiyle benzerlikleri gözümüzden kaçmıyor tabi ki. O seriyi sevenlerin hoşuna gideceğini düşündüğüm bir anime. Zen Carlo’nun senaristliğini yaptığı romanın, illüstrasyonlarını da Shinotsuki Shinobu üstlenmiş durumda. Çok çok sevdiğim bir anime olan Zankyou no Terror’de de yönetmen asistanlığı yapan Yutaka Uemura’nın yönettiği animenin, Chika Tōjō tarafından çizilen ve Nisan 2016’dan beri yayımlanan bir de manga adaptasyonu bulunmakta.

Şu an için puan skorlarına baktığımızda; romanın çok daha sevildiğini düşünebiliriz, ancak benim bu animeden beklentilerim oldukça yüksek! Hızı bir an olsun düşmeyen ilk bölümden sonraki bölümlerin insanları tatmin etmek için çok daha heyecanlı geçeceğini düşünüyorum. Ayrıca ilk bölümde, konuda açıklanan birçok noktaya parmak basılmadı; Tanya-nın gerçek kişiliği olan adam, Japonya’daki yaşantısı, neden ve nasıl bu hale geldiği gibi. Bu konuların diğer bölümlere kalması ve her şeyin ilk bölümden açıklanmaması, merakımızın da giderek artmasını sağladı! Genel yargı da şuan için bu animenin 2017 kış sezonunun en iyilerinden biri olabileceği yönünde.

Youjo Senki izle

Animenin içeriğine ve diğer karakterlere biraz göz atalım şimdi de. Anime bir savaş sahnesiyle başlıyor. Tanklar, cepheler ve karanlık bir çizim. Alternatif bir boyutta da olsa, savaşın yapıldığı mekan(Rhine cephesi) ve üniforma tarzlarından dolayı ilk sahnedeki savaş çoğu insana Fransızlar ve Almanlar arasındaki bir savaşı düşündürmüş olabilir ki bu tür bir çıkarım çok da yanlış olmayacaktır. Animedeki zaman da (1924) Birinci Dünya Savaşı’na yakın seçilmiş ve İmparatorluk ülkesinin merkezi olan Berun kentinin Berlin ile olan isim benzerliği ile Cumhuriyet Merkezi olan Parisee bunları düşünmemiz için yeterli. Neyse efendim, savaş falan derken Tanya ve ekibi sahneye giriyor. Bir askeri kurtarıyorlar ve sonrasında Tanya’nın elinde silahlı ilk halini görüyoruz, kakkoii :D Minik girişten sonra, İmparatorluk ve savaşlar hakkında birkaç bilgi veriliyor. İmparatorluğun diğer ülkere neden ve nasıl üstün geldiği anlatılıyor.

Youjo Senki izle

Burda beni rahatsız eden minik bir konudan bahsetmek istiyorum, o da kadın karakterlerin gözleri. Özellikle Tanya’nın ekibindeki Onbaşı Serebryakov’un gözleri beni gerçekten çok rahatsız etti. Animenin de karakterin de bütün ciddiyetini alıp götürüyor, hatta ve hatta Tanya’nın loli çizimi bile yanında sert kalıyor. Hoşuma giden bir konuysa seiyuular! Nasıl güzel seçilmişler, anlatamam! Hele Teğmen Tanya’nın seiyuusu bence karaktere oldukça güzel oturmuş. Küçük bir kıza kondurulabilecek en sert sese sahip olmuş. Aslında izledikçe, her karakterin sesinin karakter hakkında işaretler verdiğini de fark ediyorsunuz.

Bölümün geri kalanına da savaş havası hakim geçiyor. Askeri animeleri sevenlerin hoşuna gidecektir mutlaka. Teğmen Degarechaff dışında, karakteriyle ilgi çeken ve ileriki bölümlerde daha da derinine ineceğimizi düşündüğüm bir diğer karakter de gözlerinden rahatsız olduğum Onbaşı Viktoriya Serebryakov. Yaşı daha ileri olmasına ragmen, çok dayanıklı ve büyü konusunda yetenekli olmayan Serebryakov, aslında oldukça azimli bir karakter. Bu açıdan sempatik değil de diyemem :D Animenin ikinci kısmında, Cumhuriyet Ordusu ve İmparatorluk Ordusu büyücüleri karşı karşıya geliyor. Başta Cumhuriyetçiler, diğerlerini düşük görse bile Tanya tek başına onları püskürtmeyi başarıyor. Tek karakterde aşırı güç olması bence biraz itici bir durum ama ilerleyen bölümlerde bunu yan karakterlerle dengeleyebileceklerini umuyorum. En azından Tanya’yı ciddi manada zorlayacak bir karakter animeye şart!

Youjo Senki izle

Animenin asıl konusu olan Tanya’nın aslında bir canavar, yok yok hatta bir şeytan olduğunu bize açıkça gösteren iki sahne var. İlki, savaş alanında emirlerine uymayarak başarı sağlayan iki askere yaptıklarıyla ilgili, izlerken fark edeceksiniz zaten. Bir başkası ise, bu sahneden hemen önce geliyor. Aslında iki sahne içiçe devam etmiş. Kendisinin de mensubu olduğu İmparatorluk ülkesinin başka bir yetkilisinin, kendisi hakkındaki “canavar” yorumunu görüyoruz en sonda da. Yüz ifadeleri ne kadar ciddi bir durum olduğunu bize gösteriyor.

Youjo Senki izle

Peki Jugemu bu anime izlenir mi diye sorarsanız, cevabım kesinlikle EVET! Yazıyı daha da uzatmamak için bahsetmediğim o kadar çok detay var ki. İzlerken bahsettiklerime de dikkat etmeyi unutmayın ve yakaladığınız diğer ayrıntıları bizimle de paylaşın. İyi seyirler :)

Youjo Senki izle

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?