Wagakki Band

Vocaloid’e hayat veren grup: Wagakki Band

 

Wagakki Band

Herkesin müzik tarzı farklıdır. Kimisi pop sever, kimisi hip-hop sever, kimisi ağır şarkılardan hoşlanır, kimisi de enstrümantal şarkılara bayılır. Peki bazı müzik türleri karıştırılarak ortaya çıkarılan yeni tarzları sevenleriniz var mı? Bir köşeye batı hard rock’unun enstrümanlarını koyun. Diğer köşeye ise insana huzur veren geleneksel Japon enstrümanlarını koyun. Ses olarak ise Vocaloid şarkılarını coverlayan bir insan düşünün. Bu üçünü ortada birleştirdiğinizde ortaya çıkan Wagakki Band’ın ta kendisidir.

Wagakki Band

 

Sekiz kişiden oluşan grupta bir gitarist, bir basçı, bir davulcu, bir tsugaru-jamisen (Japon utu), bir koto (Japon arpı), bir Shakuhachi (Japon flütü), bir taiko davulcusu ve son olarak yelpaze sallayan bir şarkıcı var. Grup, şarkılarıyla bazılarının eleştiri oklarını üzerine çekse de dinamik ve uyumlu performanslarıyla da birçok hayran kazanmış durumda. Özellikle hergün yeni bir pop-idol grubunun türediği Japonya’da farklı tarz arayan insanlar grubu epey sevmiş gibi görünüyor. Sadece Japonya’da değil, grup Asya dışında da kısa sürede popülerlik kazandı. Miku Hatsune’nin Senbonzakura şarkısını coverlayan grup sadece bu kliple 4 ayda 5 milyon izlenme sayısına ulaştı.

Wagakki Band

 

Grup 2013’te kurulmuş olup şimdiye kadar bir mini albüm ve bir tam uzunlukta albüm çıkardı. Tam uzunluktaki albümde mini albümün bütün şarkıları mevcut ve üzerine 7 şarkı daha eklenerek satışa sunuldu. 23 Nisan’da çıkan albüm kısa sürede büyük başarıya ulaştı.

Grubun kullandığı enstrümanları yazdık ama isterseniz bir de üyeleri tanıyalım.

Wagakki Band

Grubun coverladığı bazı şarkılara ve orijinallerine bakalım.

SENBONZAKURA

Orijinali

Wagakki Band Versiyonu

 

TENGAKU

Orijinali

Wagakki Band Versiyonu

 

TSUKI KAGE MAI KA

Orijinali

Wagakki Band Versiyonu

 

Tsugaru-Jamisen’in başında olan Beni Ninagawa grupla faaliyetlerinden önce de enstrümanıyla çeşitli coverlar yapmış ve bunları yayınlamış. İşte o coverlardan biri olan Shingeki no Kyojin animesinin birinci açılışı Guren no Yumiya, bu sefer tsugaru-jamisen ile:

http://www.youtube.com/watch?v=_lPtID9UVNs

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?