TRICKSTER -Edogawa Ranpo ”Shounen Tanteidan” Yori-

Sıcak Sıcak

TRICKSTER
-Edogawa Ranpo ”Shounen Tanteidan” Yori-

Trickster -Edogawa Ranpo''Shounen Tanteidan'' Yori- izle

Tür: Gizem, Aksiyon, Polisiye, Doğaüstü

Yayınlanma Tarihi: 04.10.16

Kaynak: Roman

Bölüm Sayısı: 24

Yönetmen: Mukai Masahiro

Başlıca Seiyuular: Yamashita Daiki (Kobayashi Yoshio), Oosaka Ryouta (Hanazaki Kensuke), Ono Daisuke (Akechi Kogorou), GACKT (Kaijin 20 Mensou)

Firma/Stüdyo: TMS Entertainment

Müzik: Hayashi Yuuki

Karakter Tasarımı: PEACH-PIT

Açılış: GACKT – Kimi Dake No Boku De Iru Kara

Kapanış: Tadokoro Azusa – 1 HOPE SNIPER

Edogawa Ranpo, eski Japon yazarlarından biridir, hatta onun da dahil olduğu bu Japon tarihinin büyük yazarları grubuna Bungou denir. Edogawa Ranpo’nun bir karakter olarak yer aldığı Bungou Stray Dogs serisinin adı da işte buradan gelmektedir. (Hatta bu seride, bazı karakterlerin özel güçlerinin adı, karakterlerin isim sahibi olan yazarların kendi eserlerinden gelir. Mesela Dazai Osamu ve onun özel gücü olan Ningen Shikkaku gibi.) Edogawa Ranpo denince aklınıza gelebilecek bir başka seri ise yeni sayılabilecek Ranpo Kitan: Game of Laplace animesi olabilir. Kaijin 20 Mensou yani 20 Yüzlü Gaddar (20 Yüz), Akechi Kogorou gibi karakterler bu animede de farklı suretlerde yer almıştır. Trickster’ın Ranpo Kitan’dan farkı ise Edogawa Ranpo’nun eserlerinden biri olan ”Shounen Tanteidan” romanından uyarlanmasıdır.

Trickster -Edogawa Ranpo''Shounen Tanteidan'' Yori- izle

Referans alınmış romanın kapağı.

Şimdi bilgilendirmeyi bırakıyorum ve konumuza geliyorum. Bu sezon animelerinden en çok beklediğim iki animeden biri bu seriydi ve seri, tahmin ettiğim gibi heyecanlı bir başlangıç yaptı. 2030’lu yıllarda geçen bu hikaye, Akechi Kogorou’nun bulunduğu Genç Erkekler Dedektif Timi’nin gizemli olaylarla ve 20 Yüz ile olan mücadelesinden bahsediyor. Time üye olan Hanazaki Kensuke, bir gün sahibine kavuşturma görevini aldığı bir köpeğin peşine düşer ve gizemli çocuk Kobayashi Yoshio ile karşılaşır. Ölümsüzlüğünün onu gizemli kılması, Kensuke’nin ilgisini çeker ve Kensuke ona Genç Erkekler Dedektif Timi’ne katılmasını teklif eder.
Trickster -Edogawa Ranpo''Shounen Tandeidan'' Yori- izleTrickster -Edogawa Ranpo''Shounen Tandeidan'' Yori- izle

Bu hikayenin 2030’lu yıllarda geçmesi sebebiyle konusu biraz da olsa bilim kurguya yönelmiş. 20 Yüz adındaki karakter oldukça gizemli olmasına rağmen; ölümsüz olan Kobayashi Yoshio’nun varlığının hikayeyi daha da gizemli kılacağı kesin. Aksiyon, polisiye, bilim kurgu, gizem gibi birçok türü içinde barındıran bu anime için tek endişem var, o da nasıl final vereceği. Benzer konuya sahip olan Ranpo Kitan: Game of Laplace, animasyon stilinin çok özgün olmasıyla dikkatimizi çekmesine rağmen hikaye ilerleyişiyle izleyicileri yorup, tatmin edici bir şekilde final vermemişti. Bu durum, benzer (hatta neredeyse aynı) adı taşıyan bu animeye de önyargı duyulmasına sebep oldu maalesef. Ama serinin 24 bölüm olması sayesinde hikayenin hızlanmasına gerek kalmayacak ve bu şekilde seri de daha güzel bir hikaye ilerleyişine sahip olacak diye umuyorum. Bakalım nasıl olacak?

Trickster -Edogawa Ranpo''Shounen Tandeidan'' Yori- izleTrickster -Edogawa Ranpo''Shounen Tandeidan'' Yori- izle

Bu animenin benim ilgimi çekmesinin nedeni hikayesinden çok kadrosuydu açıkçası. Tabii polisiye delisi olduğum için biraz da hikayenin payı da yok diyemem. Küçüklüğümden beri hayranı olduğum mangaka grubu PEACH-PIT’in karakter tasarımında yer alması, benim gibi PEACH-PIT severler için sevindirici olmuştur ve bu yönüyle serinin izleyici kitlesine artı kazandırdığı kesin. Bununla yetinmemiş gibi bir de müziğinde Hayashi Yuuki yer almasın mı? Haikyuu!!, Boku no Hero Academia ile tanıdığımız, animelerine son derece heyecan katan ve izleyiciyi gaza getiren müzikleri ile tanınan Hayashi Yuuki, ilk bölümde kendini gösterdi bile! Müzikleri animeye çok uyum sağlamış ve eminim ki bu animeye de diğer serilerde olduğu gibi heyecan katmaya devam edecek!

Trickster -Edogawa Ranpo''Shounen Tanteidan'' Yori- izle

Stüdyosu olan TMS Entertainment’in çizim, anime kalitesi maalesef pek konuşulmuyor. Şu anlık göze batan bir çizim hatası görülmüyor fakat bu hep böyle kalacağı anlama da gelmez. Örneğin Shuka’nın 91 Days serisindeki gibi animasyonların güzel başlayıp sonlara doğru biraz bozulması ihtimali de oldukça mümkün. Hatta yine TMS (Telecom Animation ile ortak) animesi olan Orange, arka plan çizimleri ile bizi ne kadar hayran bıraksa da karakter çizimlerinde öyle bir bozulma yaşanmıştı ki izlerken içim acıdı. ;şte bu seri için duyduğum korku da tam olarak bu. İlk bölümde o kadar güzel gökyüzü çizimleri vardı ki hayranlıkla izledim. Ama böylesine güzel bir tarzla başlayan bu anime ya sonrasında bozulursa…

Trickster -Edogawa Ranpo''Shounen Tanteidan'' Yori- izle

Gelelim en sevdiğim seiyuu kısmına. Hanazaki’nin seiyuusu da, Akechi’nin seiyuusu da tamı tamına bence. Karakterlerin tiplerine uymuş ve rolleri de gayet yerindeydi, özellikle de Ono Daisuke. Kobayashi’nin seiyuusuna gelirsek… Boku no Hero Academia’daki Deku’dan tanıdığımız seiyuu Yamashita Daiki aslında çok başarılı bir seiyuu fakat nedense Kobayashi’ye pek yakıştıramadım. Asıl ses tonu o karaktere uyar eminim fakat kendini biraz zorlamış sanki. GACKT’a ise hiç dokunmak istemiyorum, adamı severim ama seiyuu işine bulaşmamalı, lütfen sen şarkıcı olarak veya Gakupo olarak kal.

Trickster -Edogawa Ranpo''Shounen Tanteidan'' Yori- izle

Oldukça ilginç bir hikayesi olduğu kadar tereddütte bırakan bu seriden sizlerin beklentileri neler?

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?