Titanfall 2

PC İnceleme

Titanfall 2

titanfall 2 inceleme

Tür: FPS

Çıkış Tarihi: 28.10.2016

Yapımcı: Respawn Entertainment

Yayımcı: Electronic Arts

Diğer Platformlar: PlayStation 4, Xbox One

Activision Call of Duty: Modern Warfare 2’nin çıkışından sonra olaylı bir biçimde Infinity Ward’ın kurucuları olan Jason West ve Vince Zampella’yı kovunca, ikili gidip kendilerine Respawn Entertainment adını verdikleri bir stüdyo kurdular ve ilk oyunları olan Titanfall’ı piyasaya sürdüler. Oyun PC, Xbox One ve Xbox 360 platformlarına çıkmıştı. Source motorunu kullandığı için laptopta bile yağ gibi oynanmasına rağmen, o sıralarda yeni elime geçtiğinden, gidip Xbox 360 için almıştım oyunu. Acayip eğlenceli ve hızlı bir oyundu ancak büyük bir problemi vardı: ne doğru dürüst bir senaryosu ne de tek kişilik bir kampanya modu vardı. Herkes oyunu sevmiş ancak söylenmekten de geri kalmamıştı. 2 sene sonra Titanfall 2 geldi. Hem de tek kişilik harika bir senaryo ile…

BT-7274

Demeter Savaşı’nın ardından Milisler saldırıya geçmiş ancak IMC bütün gücü ile dayanmaya devam etmektedir. IMC’nin Typhon gezegenine ani bir saldırı düzenlemesi sonucu başkahramanımız Jack Cooper, kendini gezegenin bilmediği bir yerinde yaralı olarak bulur. Olaylar sonucu düz er olan Jack, Yüzbaşı Lastimosa’nın emri ile BT-7274 adlı titanın pilotu olur. Daha sonrasında ise konu konuyu açıyor ve en güzel FPS senaryolarından birini oynarken buluyoruz kendimizi.

titanfall 2 inceleme

Kampanya modu yaklaşık 6-7 saat kadar falan sürüyor ancak bütün gizli kaskları bulayım, her yerini gezeyim derseniz 9 saati falan görmeniz mümkün. Senaryo açısından çok özgün olamıyor Titanfall 2 ancak senaryonun parladığı yer Cooper’ın düz erlikten pilotluğa evrilmesi ve bu sırada titanı BT-7274 ile olan ilişkisi. Özellikle zaman zaman BT ile girdiği diyaloglar bizleri oyuna biraz daha bağlıyor. Bu arada ufak ufak diyalog seçenekleri var (heyecanlanmayın sadece iki şıktan birini seçiyoruz), hoş bir yenilik olmuş oyuna ancak diyalogları çok detaylandırmadıkları için olmasa da olurmuş dedim içimden.

Çoğu oyun gibi Titanfall 2 de doğrusal bir harita yapısına sahip ancak platform ögeleri ve devasa tasarımları sağolsun bu doğrusallığı hiç hissettirmiyor. Özellikle bölüm dizaynlarının oldukça başarılı olduğunu söylemem gerekiyor. Gezilecek ve keşfedilecek haritalar yapmayı başarmışlar. Bir an olsun sahnelerden sıkılmıyorsunuz. Neredeyse her bölümde öğrendiğimiz mekanikleri farklı bir yol ile kullanmamız gerekiyor. Ayrıca dev yapılar arasında atlayıp zıpladığımız için de çatışma olmasa bile aksiyon hep yukarıdan seyrediyor. Ayrıca zaman zaman BT’yi kullanarak da titan çatışmalarına ve boss savaşlarına giriyoruz. Her bölümde bulduğumuz yeni titan kitleriyle farklı oynanış mekaniklerini deniyoruz ve ayrıca senaryo dışında multiplayer’a da alışmamızı sağlıyor.

titanfall 2 inceleme

Gelelim multiplayer’a. Bu sene kesinlikle Call of Duty’nin işi çok zor. Gerçekten. Şöyle ki 2014’te çıkan Advanced Warfare senaryo olarak gayet CoD bir oyundu ancak çoğu oyuncu multiplayer’da istediğini bulamamıştı. Ancak Titanfall yeniydi ve CoD’dan daha hızlıydı ve çoğu insan (ben de dahil) Titanfall’a devam etmişti. Bu sene de Titanfall 2, Call of Duty Infinite Warfare’a kök söktürecek gibi geliyor zira yine iki oyun yine bilim kurgu arenasında karşı karşıya geldi (IW uzayda geçmeseydi BF1 ile karşılaştıracaktım tabii ki de).

İlk Titanfall’ın çıkışında karşılaştığı en büyük problem oyun modlarının azlığı idi. Titanfall 2’de ise 11 farklı mod bulunuyor. Kısaca bahsetmem gerekirse;

 • Bounty Hunt: Düşmanları öldürdükçe para kazanıyoruz ve bu paraları belirli aralıklarla belirli noktalara yatırıyoruz.
 • Mixtape: Modları karıştırıp oynuyoruz.
 • Amped Hardpoint: 3 farklı noktayı elimizde tutmaya çalışıyoruz. Ele geçirdiğimiz noktada beklemeye devam edersek puanımız katlanarak artıyor.
 • Pilots vs. Pilots: Titanların olmadığı pilot pilota karşı oynadığımız mod.
 • Attrition: Yapay zeka ile birlikte 6v6 oynadığımız oyun modu.
 • 8v8 Mixtape: Mixtape’in 8’e 8 oynananı.
 • Last Titan Standing: Adı üzerinde hayatta kalan son titan maçı alıyor.
 • Coliseum: 1v1 pilot pilota karşı.
 • Capture the Flag: Bayrak kapmaca
 • Free for All: Herkes tek işte.
 • Private Match Beta: Özel maçlar bu modda yapılıyor.

Bunların yanında 6 farklı titan bulunmakta. Bu titanların her birinin artıları ve eksileri var, maç boyunca daha uzun süre hayatta kalmak istiyorsanız oynanış şeklinize göre en iyisini bulmanız gerekiyor. Yalnız haritaların hareket alanı dar ve sanki ilk oyuna göre daha küçük. Şu yazıya başlamadan önce yaptığım bir maçta Attrition modunda 6’ya 6 titan karşılaştığımız bir an oldu ve herkes nereye kaçacağını bilemedi. Bu konuda Respawn ileride yayımlayacağı DLC’lerde bunu da göz önünde bulundurursa bizleri daha mutlu eder. Bu arada DLC’ler bedava olacak, not olarak iliştireyim şuraya.

titanfall 2 inceleme

Multiplayer boyunca yaptıklarınız deneyim puanı ile değil de “merit” adı verilen puanlarla ölçülüyor. Bu puanlar da silahlarla ne kadar düşman öldürdüğünüz, kaç titan indirdiğiniz, performansınız gibi değişkenlerle şekilleniyor. Ne kadar çok puan alırsanız o kadar hızlı seviye atlıyorsunuz. Ancak Titanfall 2 diğer FPS multiplayer’ları gibi zorlamıyor sizleri, ne kadar işe yarar ve üst sıraları zorlarsanız o kadar kolay seviye atlıyorsunuz. Zaten o kadar hızlı ki maçtan maça atlarken saati fark etmiyorsunuz. Güya Battlefield 1 oynayacaktım ben bu hafta, tamamı Titanfall 2’ye gitti. Neyse ki oyun iyiydi de pişman ettirmedi kendinden.

Titanfall’ın Source motorunu kullandığını söylemiştim. Titanfall 2 de aynı şekilde neredeyse 12 yıllık Source modunu kullanıyor. Ancak motoru nasıl cilalamışlarsa artık, oyun çok güzel görünüyor genel anlamda. Bölüm dizaynının ne kadar iyi olduğunu zaten söylemiştim ancak bunda asıl pay görsellikte. Tabii bir de yağ gibi akması olayı var. Source diyip duruyoruz ancak Minimum GTX 660 veya HD 7850 istemiş ekran kartı olarak, bunu da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Tek derdim iptal edemediğimiz bir “film grain” efekti olması. Oyun çok güzel görünecek iken bu efekt ile tozlu bir görüntü ile oynuyoruz oyunu. Bence bu opsiyona bağlı olmalıydı zira oyun her ne kadar göze hoş gelse de bu efekt yüzünden görsellik yer yer sinir edebiliyor.

Müzikleri, ilk oyunu oynadıysanız eğer, yine Stephen Barton yapmış. Önceki oyunun müziklerini bir yaz boyunca dinlemiştim, Battlefield 1’i dinlemekten sıkılırsam Titanfall 2’ye geçeceğim. Barton yine epik bir çalışmaya imza atmış ama bu sefer oyunda kampanya modu bulunduğundan müzikler de ona göre şekillenmiş.

Titanfall 2, selefinin asıl olması gerektiği hali gibi diyebilirim. Eğlenceli ve bir an olsun sıkmayan senaryosu, hızlı multiplayer’i ve çeşitliliği ile bu senenin en iyi FPS’lerinden biri olmuş kendisi. EA de elini sağlam tutmuş, tarih satmazsa bilim kurgu satarız diyerek Titanfall 2 iyi olsun diye bastırmış sanırım, çünkü oyun çok iyi olmuş. Titanfall 2 bence alınıp oynanılası bir oyun. Origin’de 60 öyro ama Kinguin’den uygun fiyata alabilirsiniz.

titanfall 2 inceleme

Hızlıca Paylaş!