Time Bokan 24

Sıcak Sıcak

Time Bokan 24

Time Bokan 24

Diğer Adı: タイムボカン24

Tür: Komedi, Günlük Hayat, Mecha, Bilim Kurgu, Zaman Yolculuğu, Macera, Aksiyon

Yayımlanma Tarihi: 01.10.2016

Bölüm Sayısı: Bilinmiyor

Yönetmen: Inagaki Takayuki

Senaryo: Kato Yoichi

Firma/Stüdyo: Tatsunoko Production

Başlıca Seiyuular: Kitō Akari (Karen), Wakayama Akihisa (Tokio), Kitamura Eri (Bimajo), Hirata Hiroaki (Tsubuyakky), Miyake Kenta (Suzukky)

Açılış: Hey! Say! JUMP  – “Fantastic Time”

Kapanış: Shinozaki Ai – “TRUE LOVE”

Sıcak sıcak yazısına başlamadan önce sizlere eğer daha önce Time Bokan serilerine aşina değilseniz şuradaki yazımızı okumanızı tavsiye ederim. Çünkü eğer seriye aşina değilseniz ve de bu tarz animelere ilginiz yoksa baştan söyleyeyim, sizlere çok tuhaf gelebilir. Öncelikle serimiz, dediğim gibi belirli bir kesime hitap ediyor. Çizim tarzı olsun, renkler olsun biraz fazla çocuksu gelebilir. Ama konusunu duyduğunuzda bir fırsat vermek isteyebilirsiniz.

Konumuz da çok basit aslında. Sıradan bir ortaokul öğrencisi olan Tokio, tipik bir öğrenci olarak yine her sabahki şu klişe “okula geç kaldım” telaşı içindeyken gökyüzünden önüne bir anda dev, mechamsı bir araç düşer. Aracın içinden çıkan tatlış kız (bir animenin olmazsa olmazı yani) o sırada orada olmaması gerektiği ve tehlikede olduğu için Tokio’yu makinenin içine alıp oradan kaçar. Bu makine uzay zaman aracıdır ve zamanda yolculuk yapmaktadır. Normalde insanların ölümüne bile neden olabilecek bir araç olmasına rağmen Tokio’ya hiçbir şey olmaz ve baş rolümüzün de bir Time Bokan olma potansiyelinin olduğu ortaya çıkar. Kahramanımız istemeden bir maceraya atılmış olur.

Time Bokan 24

Evet buraya kadar olan kısmı tam bir klişe. Şimdiye kadar neler çıktı: Sevimli bir kız, tuhaf bir karşılaşma sonrası dünyayı kurtarabilecek kişinin kendisi olduğunu öğrenen ergen bir başrol erkek öğrenci ve evet söylemeyi unuttum bir de kötülerimiz var (ne şaşırtıcı değil mi). Hikayemiz buraya kadar böyle. Peki bu grup –Tokio’yu aralarına alan iyi tarafımız- neyin peşindeler? Sanırım hikayemiz buradan itibaren ilginçleşiyor. Makine ile birlikte gelen tatlış kızımız Karen, aslında kitaplarda okutulan tarihin gerçek olmadığını ve işlerinin gerçek tarihi bulmak olduğunu söylüyor. Kötü tarafımız da gerçek tarihin gün yüzüne çıkmaması taraftarı. “Ben kötü olacağım, en kötüsü olacağım!” diyen sıradan kötülerin aksine, bu sefer epey de ikna edici bir nedenleri var ne yalan söyleyeyim.

Time Bokan 24

“Akudama”  adındaki bu üç kişiden oluşan kötülerimiz tarihin kayıtlarını tutan bir şirkette yazım işleriyle uğraşan birimde çalışmaktadırlar. Tarihin gerçeklerinin ortaya çıkmasını istemememelerinin nedeni ise milyonlarca kitaptaki bilginin değişmesi gerektiği ve bu işin kendileri tarafından yapılacağı gerçeğini bilmeleridir. Bu yüzden de iyi taraf olan kahramanlarımıza sürekli engel olurlar.

 

Time Bokan 24

Kısacası özetimiz bu şekilde idi. İlk bölüm de Cleopatra’nın gerçek hikayesi ile ilgiliydi. Bu kısmı izleyerek öğrenmenizde fayda var, zira aşırı komedi unsurları içermekte.

Time Bokan 24

Animenin diğer özelliklerine gelecek olursak ilk başta, karakterler güzel ve eğlenceli. Sürekli yapılan ince espriler mevcut. İlk başta adapte olana kadar zorlanabilirsiniz ama zamanla alışacaksınız. Japon kültürüne de göndermeler olduğu için bazı espriler azıcık havada kalabilir. Karakter çizimleri normal anime standartlarında. Başta da dediğim gibi çizimler ve renkler size biraz çocuksu gelebilir ama ortalama bir seviyedeler. Animasyonlar eski animeleri izliyormuşsunuz hissine kapılmanızı sağlıyor. Eğer siz de benim gibi “Ah o eskiler!” diyenlerdenseniz gözünüze çok batmayacaktır. Zaten animasyondan ziyade esprilere ve komedi unsuruna odaklı bir seri olacağı daha başından belli oluyordu.

Time Bokan 24

Anime içi müzikleri çok algılayamadım. İlk bölüm olduğu için kulak aşinalığı gerekiyor belki ama bazı diğer serilere nazaran çok da akılda kalıcı olmayacak gibi. Açılış ve kapanış şarkılarını ben beğendim. Gayet yerinde olmuş. Kesinlikle dile dolanacak şarkılar. Anime içi müziklere göre oldukça başarılı. Bilhassa açılış şarkısı benim için ayrı bir anlam ifade ediyor. Söyleyen grubu sever ve yakından takip ederim çünkü. :)

Açılış:

https://www.youtube.com/watch?v=89WyrN1LCOc

Kapanış:

https://www.youtube.com/watch?v=pKSCjQcXsIw

Son olarak eğer bu tür serileri seviyorsanız durmayın derim. Eskilerin izlerini taşıyan bu anime bence bir şans verilmesi gereken serilerden biri. Şahsen ilk bölümü izlerken oldukça eğlendim.

 

https://youtu.be/zq6lR7zYe4c

Time Bokan 24

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?