Arslan Senki (The Heroic Legend of Arslan)

Sıcak Sıcak

Arslan Senki (The Heroic Legend of Arslan)

The Heroic Legend of Arslan izle

Diğer İsimler: The Heroic Legend of Arslan, アルスラーン戦記

Tür: Macera, aksiyon, shounen

Yayımlanma Tarihi: 05.04.2015

Yönetmen: Noriyuki Abe

Senaryo: Makoto Uezu

Firma/Stüdyo: LIDEN FILMS & SANZIGEN Animation Studio

Müzik: Taro Iwashiro

Başlıca Seiyuular: Yusuke Kobayashi (Arslan), Yoshimasa Hosoya (Daryun), Daisuke Namikawa (Narsus), Natsuki Hanae (Elam), Takayuki Sugo (Andragoras III), KENN (Gieve), Maaya Sakamoto (Falangies), Yuki Kaji (Lord Silvermask)

Açılış: UVERworld – Boku no Kotoba dewa Nai, Kore wa Bokutachi no Kotoba

Kapanış: Eir Aoi – Lapis Lazuli

 

Bu yıl bahar döneminde başlayacak animelerden belki de en merak edileni Arslan Senki, kendisini dört gözle bekleyenlerle sonunda buluştu. Yoshiki Tanaka tarafından yazılan romanın, Hiromu Arakawa tarafından yapılan manga uyarlamasının animeleştirileceğinin ve bu anime adaptasyonunu yönetecek ismin Noriyuki Abe olacağının açıklanması animeyle alakalı beklentileri yükseltmişti. Uzun süredir sesleri çıkmayan Japon rock grubu UVERworld’ün de açılış parçasıyla animede yer alacağının açıklanmasından sonra Arslan Senki’nin bu sezonun en beklenilen animelerinden biri olması artık kaçınılmaz olmuştu. Kendi adıma bu aynı zamanda korkutucu bir durumdu. Ya Arslan Senki beklenildiği gibi olmazsa? Ya ilk bölümüyle bizlere hayal kırıklığı yaşatırsa diye içten içe de bir endişe durumu söz konusuydu bende. Ancak Arslan Senki ilk bölümüyle bu endişelerin yersiz olduğunu gösterdi bana.

The Heroic Legend of Arslan izle

Bölüme Lusitanian orduları ile Pers orduları arasındaki savaş sahneleriyle başlıyoruz. Lusitanian ordularının Pers Krallığı’nın müttefiki Maryam’ı istila etmesi sonucu, krallığın 18. hükümdarı 3. Andragoras önderliğindeki Perslerin de savaşa dahil olmasıyla gerçekleşen savaşın turan taktiğine benzer bir yöntemle Persler tarafından kazanılmasıyla başrolümüz Arslan’ın krallığın yüce komutanı Vahriz ile yaptığı kılıç antrenmanına şahit oluyoruz. Sonra da gelecekte Perslerin kralı olacak Arslan’a öğütler veren babacan tavırlı Vahriz’in aksine Kraliçe Tahamenay ve Kral Andragoras’ın Arslan’a karşı oldukça soğuk ve kayıtsız bir tavır takındıklarını görüyor ve bu sebeple Arslan’ın iyi bir kral nasıl olur sorusunun altında ezilerek aslında içten içe bunun sıkıntısını yaşadığına şahit oluyoruz.

The Heroic Legend of Arslan izleDaha küçük yaşında birçok şey başarmış kendine güvenen ve halkı tarafından da çok sevilen kralın aksine Arslan’ın çekingen ve naif tarafı Kral Andragoras’ın geçişi esnasında yine halktan birkaç çocuk tarafından vurgulanıyor ve hatta Kral Andragoras’ın afilli girişiyle gaza gelip ileride süvari birliğine katılmak istediklerinden bahseden bu çocuklar Arslan’a hizmet edeceklerini düşündüklerinde biraz bozuluyorlar ve Arslan’ı küçümsemekten de geri kalmıyorlar. Bundan sonra halk arasına karışarak köle Lusitanian askerleriyle konuşmak isteyen Arslan’ın birtakım olaylardan sonra kafesinden kaçmayı başaran kendisi yaşlarındaki bir Lusitanian askerinin rehini olarak oradan oraya koşturmasını izliyoruz ve bu kaçış esnasında küçük asker, Pers Krallığı’nın bu parlak çehresinin altında yatan karanlık tarafı kendi bakış açısıyla sunarak hem bizlerin hem de Arslan’ın ufak da olsa gözlerinin açılmasını sağlıyor.

Hikayesinin kısaca bu şekilde olduğu ilk bölümüyle Arslan Senki bana göre oldukça başarılı bir giriş yapıyor. Karakterleri tanıtmanın yanında kişilikleriyle alakalı da ufak ipuçları veren bu bölüm; ileride yaşanacakları, bunların neden ve ne uğruna meydana geleceğini de çıtlatmaktan geri kalmıyor. Arslan’ın rehin alınmasıyla alınmasıyla beraber ilk bölümden aksiyona da girilmiş oluyor.

The Heroic Legend of Arslan izle

Seride 3D animasyonların kullanılacak olması beni başta korkutsa da ilk olarak bölümün başındaki savaş sahnelerinde karşılaştığımız bu animasyonlar göze batmıyor hatta savaşın daha epik görünmesine yardımcı oluyor. Pers sarayında da kullanılan bu 3D animasyonlar sarayın heybetini açıkça ortaya koyuyor. Hiromu Arakawa’nın orijinal karakter tasarımları ise Ushio Tazawa tarafından oldukça başarılı bir şekilde animeye uyarlanmış.

The Heroic Legend of Arslan izle

Bölüm içi müzikleri animeyle uyumlu olmanın yanı sıra o tarihi havayı da çok güzel yansıtmış. İlk bölümde UVERworld’ün açılış parçası yer almasa da Eir Aoi tarafından seslendirilen “Lapis Lazuli” isimli parçası kapanışta yerini almış durumda. Kapanıştaki jenerik videosunu çok beğendiğimi ve videoyla bu parçanın birbirlerine çok yakışmış olduklarını da hemen söylemem gerek.

İlk bölümüyle ve özellikle de ilk bölümündeki hikaye kurgusuyla oldukça umut vaadeden Arslan Senki’nin tek eksi tarafı – tabii ki henüz belli olmayan bölüm sayısıyla da bağlantılı olarak – karakter gelişimlerinin ve hikayenin hızlı bir şekilde ve üstünkörü işlenebilecek olması sanırım. Bunun dışında nadir de olsa klasik shounen tarzı ilerleyişin bu seriye ve özellikle de bu hikayeye yakışacağı kanaatindeyim. Yeter ki oldu bittiye getirilmeden, tatmin edici bir kurguyla yavaş yavaş işlensin.

The Heroic Legend of Arslan izle

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?