Maaya Sakamoto

Gerçek Bir Ses Sanatçısı Maaya Sakamoto

Maaya Sakamoto, 31 Mart 1980 tarihinde Tokyo’da dünyaya geldi. Anne, babası ve abisiyle normal bir çocukluk geçiren Sakamoto, küçük yaşında başladığı seslendirmelere devam ederek birçok karaktere hayat verdi. 2002 yılında Tokyo Üniversitesi sosyoloji bölümünü bitirip, 2011 yılında kendisi gibi bir seiyuu olan Kenichi Suzumura ile evlendi.

Maaya Sakamoto

Sakamoto 1992 yılında Little Twins’te Chifuru’yu seslendirerek seiyuu olarak ilk çıkışını yaptı. The Vision of Escaflowne’de Hitomi Kanzaki karakteri ile daha çok tanınmış oldu. Küçük yaşlarda başlamış olduğu seiyuu’luğa, şarkıcılık ve aktristlik konusundaki başarılarını da ekleyerek sevenleri tarafından ”Kusursuz Prenses” lakabına layık görüldü.

Maaya Sakamoto

Sakamoto’nun ilk single’ı, The Vision of Escaflowne’nin açılış parçası olan Yakusoku wa Iranai, Yoko Kanno’nun katkılarıyla 24 Nisan 1996’ da yayınlandı. Bununla birlikte 1996 yılının ekim ayında Nack 5’te ilk radyo programına başladı. 1997 yılında ilk albümü Grapefruit çıktı.

Sakamato’nun Tune the Rainbow, Loop, Ame ga Furu, Triangler single’ları,  top 10 Oricon single listesine ulaşarak, onun sadece seslendirmede değil bu alanda da ne kadar başarılı olduğunu göstermiştir. Öyle ki Macross Frontier animesinin açılış parçası olan ‘’Triangler’’ single’ı 26 hafta boyunca listede 3. Sırada yer almıştır. 2011 yılıda You Can’t Catch Me albümünü çıkararak bir kez daha başarısını kanıtlamış ve listenin 1. Sırasına yerleşmiştir. Natalie Portman’ın Japonca seslendirmesini de Maaya Sakamoto yapmıştır.

Maaya Sakamoto

Sakamoto, 2003 yılında Les Miserables’in Japon versiyonunda, Eponine Thendier’i oynayarak, aktris olarak ilk çıkışını yapmış, ilerleyen zamanlarda başrol kaparak oyunculukta da iyi olduğunu göstermiştir.

Sakamoto, 23. Anime Grand Prix’te seiyuu kategorisinde 126 oyla 10. sırada yer almıştır. Bununla birlikte, Birinci Seiyuu Ödülleri’nde, hepimizin severek izlediği Ouran High School Host Club,  Haruhi Fujioka performansıyla ve en iyi müzikal performans kategorisinde Tsubasa Chronicle bitiş parçası Loop ile aday olarak gösterilmiştir. 2008’de Triangler single’ı ile 13. Animtion Kobe Theme Song ödülünü kazandı.

Şimdi Sakamoto’ya verilen kusursuz prenses lakabının ona neden bu kadar yakıştığını daha iyi anlıyoruz.

Sakamoto’nun en ünlü çalışmalarından bazıları;

Motoko Kusanagi (Ghost in the Shell)
Ciel Phantomhive (Kuroshitsuji)
Shiki Ryougi (Kara no Kyoukai)
Nino (Arakawa Under the Bridge)
Mari Makinami Illustrious (Evangelion)
Final Fantasy VII: Advent Children (Aerith Gainsborough)
Hitomi Kanzaki (The Vision of Escaflowne)
Riho Katsuragi (Nightwalker)
Aura (.hack//sign)
Princess Tomoyo (Tsubasa Reservoir Chronicle)
Haruhi Fujioka (Ouran Highschool Host Club)
Matsuri (Naruto)
Kiyomi Takada (Death Note)
Crona (Soul Eater)
Sarina Endou (Star Driver)
Tomoe Kaburagi (Tiger and Bunny)
Shinobu Oshino (Nisemonogatari)

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=cFqwj3ZjNUc]

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?