Sugita Tomokazu

Animelerin Sevilen Sesi

Sugita Tomokazu

Sugita Tomokazu seiyuu

Çoğu animeden sesine aşina olduğumuz bir seiyuu olan Sugita Tomokazu, 11 Ekim 1980’de Saitama’da doğdu. Atomic Monkey ajansına bağlı olarak çalışan Sugita, shoujo, yaoi gibi birbirinden farklı birçok türde animede seslendirme yapsa da daha çok The Melancholy of Haruhi Suzumiya animesinden Kyon ve Gintama’dan Gintoki karakterlerinin seslendirmeleriyle gönüllerde yer edindi. Her ne kadar animelerdeki seslendirmeleriyle tanıyor olsak da birçok video oyununda da Sugita Tomokazu’yu görebilmek mümkün. Ayrıca, Blazblue video oyununu tanıtan Bururaji radyo programındaki üç konuk arasında Blazblue’dan Ragna karakterinin seslendirmesini yapan Sugita Tomokazu da yer alıyordu. Karakterin kişiliğini sesine uyarlayıp, yardımcı karakter bile olsa onu ortaya çıkarıp parlatarak yaptığı bu seslendirmeler ödülleri de beraberinde getirdi.

Sugita Tomokazu

Seslendirmesini yaptığı Gintoki Sakata (Gintama) olarak 2009’da ve Kyon (The Melancholy of Haruhi Suzumiya) olarak 2010’da “En Favori Erkek Karakter” ödülünü peş peşe almış oldu. 2009 yılında da üçüncü Seiyuu Ödülleri’nde “En İyi Yardımcı Aktör” ödülünü aldı. 2010 yılında tanıdığımız seiyuulardan Mamoru Miyano, Tomokazu Seki, Rikiya Koyama, Yuka Hirata, Showtaro Morikubo ve Daisuke Namikawa’nın da bulunduğu live-action Wonderful World filminde yer aldı. Yuichi Nakamura ile de ortak çalışmaları oldu. Blazblue serisinde Sugita Tomokazu ve Yuichi Nakamura sırasıyla Ragna ve Hazama’nın seslendirmelerini yaptılar. Ayrıca, Gintama’da Sugito, Gintoki’yi seslendirirken Yuichi Nakamura ise animede Gintoki’nin kopyası olan Kintoki’yi seslendirmekteydi. Seslendirmeler dışında Tomokazu Sugita ve Yuichi Nakamura birlikte Tokyo Encounter programını sunmaktalar. Sugita ve Nakamura’nın video oyunu oynayıp, tembellik yaptıkları ve ıvır zıvır şeylerden bahsettikleri program hayranları için sevindirici olmalı. Programa zaman zaman kendi meslektaşları da konuk olup ortaya eğlenceli ve renkli sohbetler ortala çıkmakta.

Sugita Tomokazu

Sugita Tomokazu, Yuuki Aoi ve Yuichi Nakamura

 

Seslendirmelerle birlikte animelerin açılış şarkılarında ve karakter şarkılarında da Sugita Tomokazu’nun sesini hemen fark edebilirsiniz.

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=mQiILSmRjzo]

 

Maria Holic serisinde Touichiro Kanae karakterinin seslendirmesini yapan Sugita, Maria Holic Alive animesinin açılış şarkısını da söylemekte.

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=rwkDT3203d0]

 

Gintama 5. Açılış şarkısı “Donten” i birde Kazuya Nakai (Hijikata) ve Sugita Tomokazu (Gintoki)’dan dinleyelim.

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=-fBExYWRbls]

 

Aynı zamanda video oyunları oynayan ve anime izlemeyi seven bir seiyuu olan Tomokazu Sugita’yı cosplay yaparken de görebilirsiniz.

Sugita Tomokazu cosplay

Arakawa Under The Bridge – Hoshi

Sugita Tomokazu cosplay

Gundam – Char Aznable

 

En ünlü çalışmalarından bazıları;

 • Sakata Gintoki (Gintama)
 • Kyon (The Melancholy of Haruhi Suzumiya)
 • Kensei Muguruma (Bleach)
 • Hideki Motosuwa (Chobits)
 • Nova (Bleach)
 • Renkotsu (Inuyasha)
 • Takumi Mayama (Honey and Clover)
 • Yuichi Aizawa (Kanon)
 • Graham Specter (Baccano)
 • Kanata Nanami (Starry Sky)
 • Hoshi (Arakawa Under the Bridge)
 • Hajime Kanzaki (Beelzebub)
 • Hidenori Tabata (Danshi Koukousei no Nichijou)

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?