Mamoru Miyano

Seiyuu Denilince Akıllara Gelen İlk İsimlerden: Mamoru Miyano

Öncelikle anime izleyicilerinin izledikleri en az bir seride mutlaka duydukları bir isim olmuştur Mamoru Miyano. Seslendirdiği birçok karakterle herkesin gönlüne taht kurmuş olan Miyano, 8 Haziran 1983 Saitama doğumlu bir seiyuu, şarkıcı ve aynı zamanda bir aktördür.

1990 yılında küçük yaşta oyunculuk kariyeri başlayan sanatçının ilk rolü ise; Special Rescue Exceedraft isimli (ki bir dönemin “tokuatsu” denilen ve hatırı sayılır özel efektlerin kullanıldığı Japon live action film ve dizilerinden) süper kahraman dizisinde bir yakuza liderinin küçüklüğünü canladırması olmuştur.

Bu küçük çocuğu tanıyabildiniz mi?

blank

Mamoru-san, Special Rescue Exceedraft serisi ile ilk rolünü kapmış oldu.

İlk seslendirmesini ise Risa Uchida ve Miyu Irino’nun da yer aldığı Kingdom Hearts oyunundan Riku karakteri ile gerçekleştirmiş oldu.

blank

Mamoru Miyano, Risa Uchida ve Miyu Irino (Kingdom Hearts oyununda karakterleri seslendiren seiyuuların tanıtımlarının yer aldığı bir dergiden)

Unutulmaz Kira Kahkahasının Sahibi

Ardından Wolf’s Rain isimli anime serisinin baş karakteri olan Kiba’yı seslendiren sanatçı, 2004 yılında Kingdom Hearts: Chain of Memories ve 2005 yılında çıkan Kingdom Hearts II oyunlarında yine Riku’yu seslendirdi. Miyano’nun Wolf’s Rain dışında seslendirdiği anime karakterleri ise genel anlamda yan rollerden öteye gitmemekteydi. Ta ki 2006 yılında animeye uyarlanan Death Note serisine kadar…

blank

Animenin baş karakteri Kira’yı (Light Yagami) seslendiren Miyano bu rolü sayesinde Birinci Seiyuu Ödülleri’nde ”En İyi Aktör” ve ”En İyi Acemi Aktör Ödül”lerine aday olmayı başardı. Anime severlerin ilk izlediği serilerden olan Death Note, birçok kişinin Mamoru Miyano ile tanışmasına vesile olmuş ve sanatçı özellikle o meşhur ”Kira Kahkahası” ile pek çok anime izleyicisinin gönlüne taht kurmuştur.

blank

Yamaguchi Kappei ve Mamoru Miyano

blank

Soldan sağa Miyano Mamoru, Kudo Haruka , Hirano Aya ve Yamaguchi Kappei.

Death Note serisinin seslendirme kadrosunun da yer aldığı tanıtım-röportaj niteliğindeki bu videoyu izlemenizi tavsiye ederiz;

blank

Mobil Suit Gundam 00 – Setsuna F Seiei

2008 yılında ise dünyanın en büyük anime fuarlarından biri Tokyo International Anime Fair’de Light Yagami ve Mobile Suit Gundam 00’ın ana karakterlerinden Setsuna F Seiei rolü Mamoru-san’a “En İyi Ses Sanatçısı” ödülünü kazandırmıştır ki yine aynı yıl sanatçı İkinci Seiyuu Ödülleri’nde “En İyi Aktör” ödülünü almıştır.

Bu rolleri sayesinde seiyuu kariyeri iyice parlayan Mamoru-san’ın, seslendirmenin yanı sıra şarkıcılık ve oyunculuk kariyeri de küçümsenmeyecek derecede.

*Yazı 2. sayfada devam ediyor.

Hızlıca Paylaş!
1 / 8