Spor Anime Önerileri

Nostaljik Spor Animeleri: Spor Anime Önerileri

Pek çok türün yanı sıra spor da animelerde en sevilen türler arasında yer alıyor. Özellikle son dönemde çıkan Yuri on Ice!!, Haikyuu!!, Kuroko no Basuke ve Free! gibi seriler oldukça tutuldu. Peki bir zamanların ünlü spor animelerini merak ettiniz mi? Eğer cevabınız evet ise işte size derlediğimiz bir zamanların nostaljik spor anime önerileri:

Captain Tsubasa

Spor Anime Önerileri Spor Animeleri

Bölüm Sayısı: 128

Yıl: 1983 – 1986

Bir zamanlar ülkemizde de yayımlanmış olan Captain Tsubasa anime dünyasını bilmeyen izleyicilerin bile unutmadığı serileridendir. Anime düşünceleri ve hayalleri sadece futbol üzerine olan kahramanımız Tsubasa Oozora’nın hikayesi anlatmakta. Çok küçük yaşta futbol oynamaya başlayan Tsubasa ilkokuldaki yeteneklerini geliştirebilmek için annesiyle futbol takımlarıyla tanınan Nankatsu şehrine taşınır. Eski kasabasının en iyi oyuncusu iken, Tsubasa’nın taşındığı bu yeni şehirde pek çok sıkı rakibi vardır. Zira burada da adından söz ettirebilmesi için kendini daha çok geliştirmesi gerekmektedir. Öte yandan Tsubasa onunla aynı tutkuları paylaşan yetenekli kaleci Genzo Wakabayashi, şirin bir kız olan Sanae Nakazawa ve daha birçok kişiyle arkadaş olacaktır. Tsubasa’nın en büyük hayali ise ülkesi Japonya’yı FIFA Dünya Kupası’nda temsil edebilmektir.

 

Slam Dunk

Spor Anime Önerileri Spor Animeleri

Bölüm Sayısı: 101

Yıl: 1993 – 1996

Uzun boylu, kızıl saçlı ve biraz da kavgacı Sakuragi Hanamichi ortaokulda kızlar tarafından 50 kez reddedilmesinin ardından kaydolduğu  Shohoku Lisesi’nde bu laneti kırıp bir kız arkadaşı edinmeyi kafasına koymuştur. Böylece Sakuragi lisenin basketbol kaptanı Takenori Akagi’nin kız kardeşi Haruko Akagi’ye çıkma teklifi eder ancak yine reddedilir. Sakuragi Haruko’ya iyiden iyiye abayı yakmıştır öyle ki Haruko’nun basketbol takımına davet teklifini kabul eder. Böylece basketbolla zerre alakası olmayan Sakuragi sırf aşık olduğu için basketbol takımına katılır. Öte yandan Haruko, ortaokulda adından oldukça söz ettiren basketbolda oldukça yetenekli ve Sakuragi gibi takıma yeni katılan Rukawa Kaede’ye aşıktır. Kızlar arasında oldukça popüler olan Rukawa Sakuragi’nin en büyük rakibi haline gelmiştir. Peki basketbol konusunda hiçbir şey bilmeyen Sakuragi takıma ayak uydurabilecek mi? Yoksa çok geçmeden yeteneklerinin farkına varıp o da tıpkı Rukawa gibi yıldız bir oyuncu mu olacak?

 

Hajime no Ippo

Spor Anime Önerileri Spor Animeleri

Bölüm Sayısı: 75

Yıl: 2000 – 2002

Ippo Makunouchi zorbalıklara maruz kalan, arkadaşları tarafından dövülen bir lise öğrencisidir. Kendini değiştirmek isteyen Ippo yine bir başka bir zorbalığın ortasında iken Mamoru Takamura isimli bir boksör tarafından kurtarılır. Aldığı yaralar yüzünden bayılan Ippo Kamogawa Boks Salonu’na getirilir. Burada tedavi edilen Ippo uyandığında çok şaşırır. Ippo teşekkür ettikten sonra morali dibe vurmuş halde spor salonundan ayrılacakken Takamura dayanamaz ve onu durdurur. Ippo’yu döven çocuklardan birinin resmini çizip kum torbasına asar ve Ippo’dan torbayı olanca gücüyle yumruklamasını ister. İşte Ippo’nun attığı bu ilk yumruk onun tüm hayatını değiştiren ilk adım olur.

 

Touch

Spor Anime Önerileri Spor Animeleri

Bölüm Sayısı: 101

Yıl: 1985 – 1987

Hikayemiz ikiz kardeşler Tatsuya Uesugi ve Kazuya Uesugi ile kapı komşuları Minami Asakura etrafında geçiyor. İkizlerden Kazuya çalışkan, zeki ve de okul beyzbol takımının yıldız atıcısı kısacası kasabanın sevgilisidir. Tatsuya ise beyzbolda Kazuya’dan daha yetenekli olsa da bunu belli etmeyen fedakar bir abidir. Buna rağmen hayatını istediği gibi yaşayan Tatsuya umutsuz bir vaka olarak görülmektedir. Tüm bunların yanı sıra Minami ise elinden geldiğince iki erkek kardeşe de eşit şekilde davranmaya çalışır. Tüm bu çabasına karşın mahalleli tarafından Kazuya ile sürekli birbirine yakıştırılmaktadır.

Lise beyzbolu ise dışarıdan göründüğü gibi olmaz asla. Aslında okulun takımı için Koshien bitmiş gibidir çünkü henüz bir asları, yani sağlam bir atıcıları yoktur. Tam bu noktada Tatsuya o kaçınılamaz rolüne devam etmek zorunda olduğu gerçeğini daha fazla inkar edemez ve takımın bir bireyi olmaya karar verir. Başlarda, Tatsuya’nın şimdiye kadar çizdiği haşarı, umursamaz ve beceriksiz abi rolünün sonucu olarak kimse bu işi başaracağına inanmaz. Elbette ki Minami ve takımın önceki menajeri dışında çünkü Tatsuya’nın azmini Minami bilmekte, yeteneğini de menajerimiz görebilmektedir.

 

Prince of Tennis

Spor Anime Önerileri Spor Animeleri

Bölüm Sayısı: 178

Yıl: 2001 – 2005

Siz de bilirsiniz; tenis son derece sert ve rekabeti bol olan spor dallarından biridir. Japonya’daki birçok okul da bu dalda en iyileri belirlemek için aralarında kıyasıya bir mücadele vermektedir. İşte Seigaku olarak bilen Seishin Gakuen Ortaokulu da teniste adını duyurmuş okullardan birisidir. Okulun tenis takımı Batı’dan gelen yetenekli oyuncu Ryouma Echizen ile daha da güçlenir. Tenise meraklı, babasının gölgesi altında ezilen Ryouma artık bu durumu değiştirmek istemektedir. Bu amaçla kendisinin ve takım arkadaşlarının hayallerini gerçekleştirmek için zorlu bir rekabetin içine girer.

 

Major S Serisi

Spor Anime Önerileri Spor Animeleri

Sezon Sayısı: 6

Yıl: 2004 – 2010

Gorou Honda, babasının izinden gidip profesyonel bir beyzbol oyuncusu olmanın hayaliyle yaşayan küçük bir çocuktur. Gorou’nun babası Shigeru, eşinin vefaatı ve oynadığı ikinci lig beyzbol takımı Blue Ocean’a rağmen oğlunun ona olan hayranlığı ayakta kalmasını ve dayanmasını sağlamaktadır. Ancak hayat Shigeru’ya yine acımaz zira şefkatli babanın dirseğindeki sakatlık takım dışı kalmasına neden olur. Bu durumu oğluna söylediğinde ise Gorou büyük hayal kırıklığına uğrar. Emekli olmayı düşünen Shigeru ise bunu lise arkadaşı Hideki’ye anlattığında Hideki de tıpkı Gorou gibi büyük tepki gösterir. Öte yandan Hideki’nin sözleri Shigeru’nun aklını kurcalar. Zira arkadaşı, bir zamanlar atıcı olan Shigeru’ya vurucu olarak kariyerine devam etmesini teklif eder. Acaba Shigeru vurucu olarak takıma dönecek mi? Öte yandan Japonya’nın Küçükler Ligi’ne girebilmek için daha çok çalışmaya başlayan Gorou bu hayalini gerçekleştirebilecek mi?

 

Ashita no Joe

Spor Anime Önerileri Spor Animeleri

Bölüm Sayısı: 79

Yıl: 1970 – 1971

Joe Yabuki yetimhanede büyümüş ve sorunlarını yumruklarıyla halletmeye alışmış agresif serseri bir gençtir. Yine bir gün yaşadığı gecekondu mahallesi Doya’da bir çete kavgasına karışıp bütün çete elemanlarının icabına bakar. Joe, olayı gören eski boks antrenörü alkolik Tange Danpei’nin dikkatini çeker. Joe’daki yeteneği fark eden Danpei artık Japonya’nın en büyük boksörü olacağına inandığı Joe’ya eğitmeni olmayı teklif eder. Joe Danpei’yi başta umutsuz bir ayyaş olarak görse de Danpei’nin hayatını kurtarmasının ardından onunla yaşamaya ve boksu öğrenmeye karar verir. Ancak bu o kadar kolay değildir. Zira Joe’nun asi tavırları ve kullandığı eski moda yöntemler bu eğitimi zorlaştırmaktadır. Yeni kariyerinin bu zorlu dünyasında başarıya ulaşmak isteyen Joe’nun antrenörüne güvenmekten ve kendisine öğretilen tekniklerde uzmanlaşmaktan başka çaresi yoktur.

 

Hungry Heart: Wild Striker

Spor Anime Tavsiyeleri

Bölüm Sayısı: 52

Yıl: 2002 – 2003

Kyosuke Kano her zaman profesyonel futbolcu abisi Seisuke’nin gölgesinde bir hayat sürmüştür. Onunla karşılaştırılmaktan ve eleştirilmekten bıkan Kyosuke sırf bu yüzden sevdiği futbol oyununu da bırakmıştır. Ta ki liseye başlayıp da onu keşfeden birinin takımlarına katılmasını teklif edene kadar. Takıma katılan Kyosuke böylece tıpkı kendisi gibi profesyonel birer futbolcu olmayı hayal eden Rodrigo ve Sakai ile arkadaş olur.

 

Initial D Serisi

Spor Anime Önerileri Spor Animeler Tavsiyeleri

Sezon Sayısı: 6

Yıl: 1998 – 2014

Takumi Fujiwara babasının Toyota AE86 model arabasıyla gece yarıları tofu dağıtım işi yapan ilgisiz kendi halinde bir lise öğrencisidir. Çok iyi araba kullanmasına rağmen bunun farkında değildir ve dahası arabalarla ilgili zerre bilgisi yoktur. Çok geçmeden kendini sokak yarışları dünyasının içinde bulan Takumi’nin yetenekleri Gunma şehrinin her köşesinde duyulmaya başlar.

Spor anime önerileri listesini beğendiğiniz mi? Sizlerin en sevdiği spor animeleri hangileri?

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?