Shoujo Manga Önerileri

Shoujo Manga Önerileri: Romantizmin Ötesinde Bir Kurguya Sahip Shoujo Manga Tavsiyeleri

Shoujo manga önerileri listesine geçmeden önce shoujo kavramından kısaca bahsedelim. Shoujo kavramı için Japoncada en basit anlamıyla genç kız anlamına gelen bir kelime diyebiliriz. Shoujo manga ise daha çok kızlara yönelik romantik konuların işlendiği manga türüdür. Bu anlamda manga okumayı bilhassa shoujo türünde manga okumayı seven takipçilerimiz için romantizmin ötesinde bir kurguya sahip; konuları ve çizimleriyle okurken zevk alacağınız mangaları sizin için seçtik. İşte karşınızda shoujo manga tavsiyeleri.

Ouran Koukou Host Club

Shoujo Manga Önerileri

Bölüm Sayısı: 87

Yıl: 2004 – 2010

Yalnızca zengin ve nüfuzlu çocukların gidebildiği Ouran Lisesi’nde en seçkin öğrencilerden oluşan Host Club isminde efsanevi bir konuk evi kulübü yer almaktadır. Kulüp odasında 6 yakışıklı erkek okulun seçkin kız öğrencilerini ağırlayıp onlarla vakit geçirmektedir. Okulun burslu ve fakir öğrencisi Fujioka Haruhi ise ders çalışmak için bir oda ararken Host Club’ın kapısını aralar. Kulüple alakası olmayan Haruhi’nin odada muazzam değere sahip olan bir vazoyu kırmasıyla bütün hayatı değişir. Kulüp işleriyle yakından ilgilenen Ootori Kyouya, borcunu ödemesi için Haruhi’yi kulüpte çalışmaya mecbur bırakır. Kulübün lideri Suou Tamaki ise Haruhi’nin de iyi bir konukçu olmanın yollarını öğretmek için kendi deyimiyle onu kanatları altına alır. Bununla beraber kulüpte işler göründüğü kadar basit değildir. Zira en sıradan olaylar kulübün diğer üyeleri; muzip ikizler Hitachiin Hikaru ve Hitachiin Kaoru, dayanıklı-güçlü Morinozuka Takashi ve şirin Haninozuka Mitsukuni nam-ı diğer Honey-senpai ile büyük birer gösteriye dönüşebilmektedir. Öte yandan kulüp üyelerinin ise henüz bilmediği bir nokta vardır: o da Haruhi’nin aslında bir kız olduğu gerçeğidir. Çılgın olaylara sahne olan bu kulüpte Haruhi’nin daha öğreneceği çok şey vardır.

 

MARS

Shoujo Manga Önerileri

Bölüm Sayısı: 59

Yıl: 1996-2000

Asou Kira Annesiyle yaşayan utangaç bir lise öğrencisidir. Kira’nın çok arkadaşı yoktur ve en büyük tutkusu resim yapmaktır. Kira ile aynı sınıfta okuyan Kashino Rei ise kabahatlerini bir onur madalyası gibi taşıyan, motosiklet yarışçısı olmak isteyen; kibirli, asi ve çapkın bir gençtir. Kısacası Kira ve Rei birbirinin tam zıttı kişiliklerdir. Fakat Kira bir gün Rei’yi bir Mars heykelini öperken yakalar. Bu olay üzerine Kira tüm cesaretini toplayıp kendisine modellik yapması için teklifte bulunur. Bu teklife başta Rei olmak üzere herkes şaşırır.

 

Oresama Teacher

Shoujo Manga Önerileri

Bölüm Sayısı: Devam ediyor

Yıl: 2007 –

Kurosaki Mafuyu, arkadaşlarıyla yaşadığı bir “talihsizlik” sonucu okuldan atılınca, yaşadığı yerden uzak başka bir liseye transfer olmak zorunda kalmıştır. Bu yeni okulda, sırlarla dolu geçmişini bir kenara atan baş karakterimiz, “ışık saçan sevimli kız” imajıyla lise hayatına sıfırdan başlamaya ve birçok yeni arkadaş edinmeye karar vermiştir. Saklamaya çalıştığı gerçek, eski lisesi Higashi’de takipçileriyle kavgadan kavgaya koşan güçlü bir çete lideri olduğudur ve bu da işlerini hiç de kolaylaştırmayacaktır.

 

Fruits Basket

Shoujo Manga Önerileri

Bölüm Sayısı: 136

Yıl: 1998 – 2006

Tohru annesi ile beraber yaşayan sevimli, hayat dolu ve sevecen bir lise öğrencisidir. Gelin görün ki Tohru annesini bir trafik kazasında kaybeder. Bu acı olayın ardından büyükbabası ile yaşamaya başlayan Tohru çok geçmeden hem evi tadilatta olan büyübabasına yük olmak istemediğinden hem de akrabalarının dedikodularından ötürü burada daha fazla kalmaması gerektiğine karar verir. Böylece ormanın içinde bir çadırda yaşamaya başlar. Ancak hayat Tohru’ya yine acımaz ve genç kız akşam işinden döndüğünde çadırını bir toprak kayması sonucu yerle bir halde bulur. Aslına bakarsanız Tohru’nun yaşadığı bu arazi okulunun en yakışıklı ve zengini olan gizemli ”Prens” Sohma Yuki yani Sohma ailesine aittir. Yuki ve kuzeni ünlü yazar Sohma Shigure Tohru’yu çadırı yıkılmış ve bitkin düşmüş bir halde bulur.  Onu evlerine alıp iyileştiren ikili Tohru’ya büyükbabasının evinin tadilatı bitene kadar bu evde yaşamasını teklif ederler. Aslına bakarsanız Tohru’dan istedikleri tek şey vardır; bulaşık ve çamaşır yığını arasında kalmış bu pislik içindeki evi biraz da olsa çekip çevirmesidir. Böylece Tohru Sohma ailesi ile birlikte yaşamaya başlar. Ama Tohru’nun bilmediği bir şey vardır: Karşı cinse sarıldıklarında Zodyak hayvanlarından birine dönüşen Sohma ailesi 500 yıllık bir lanetin içindedir. Bakalım Tohru’nun engin sevgisi ve sakin doğası Sohma ailesini değiştirebilecek mi?

 

Lovely Complex

Shoujo Manga Önerileri

Bölüm Sayısı: 68

Yıl: 2001 – 2007

Risa ve Otani aslında benzer sorunları olan iki lise öğrencisidir. Zira Risa ortalama bir kızdan daha uzun Otani ise ortalama bir erkekten daha kısadır. Dahası ikisinin de sevgilisi yoktur. Öte yandan aynı sınıfta olan ikili sürekli didişip kavga etmektedir. Bu yüzden de adları komedi ikilisi anlamına da gelen “All Hanshin-Kyōjin” e çıkmıştır. Ancak komedi ikilimiz bir süre sonra iş birliği yapmaya karar verir. Yapacakları işbirliğine göre Risa sınıflarındaki Chiharu’yu Otani’ye, Otani ise sınıfa yeni nakil olan Suzuki isimli yeni öğrenciyi Risa’ya ayarlayacaktır. Fakat çok geçmeden Risa’nın duyguları  Otani’ye kaymaya başlar. Peki bu duygular karşılık bulacak mı? Bu boy farkı ne kadar fazla olursa olsun her şeye rağmen aşk galip gelebilecek mi?

 

Cat Street

Shoujo Manga Önerileri

Bölüm Sayısı: 36

Yıl: 2004 – 2007

Hikayemiz eskiden ünlü bir çocuk oyuncu olan Keito Aoyama etrafında geçiyor. Keito çocukken yaşadığı bir olay yüzünden oyunculuk kariyerine erkenden veda eder ve kendini toplumdan soyutlar. Ancak gün gelir Keito kendisini El Liston isimli bir okula gönderecek bir yabancıyla karşılaşır. Bu okulun diğerlerinden farkı hiçbir yere uyum sağlayamayan lise öğrencilerinin her istediklerini yapabildikleri bir okul olmasıdır. Başta kararsız olsa da Keito bu okula gitmeye karar verir. Böylece hayatında yeni bir dönem başlayan Keito, tek çocukluk arkadaşı Taiyou ve yeni sınıf arkadaşları Rei, Momiji ve Kouichi sayesinde kendini yavaş yavaş insanlara açmaya başlar. Peki Keito oyunculuğa geri dönecek mi? Gerçek arkadaşlar edinebilecek mi? Peki ya gerçek aşkı bulabilecek mi?

 

Gakuen Alice

Shoujo Manga Önerileri

Bölüm Sayısı: 180

Yıl: 2002 – 2013

Sakura Mikan ve Imai Hotaru çok yakın iki iyi dosttur. Aynı kasabada yaşayan aynı sınıfta okuyan bu iki arkadaşın yolları ne yazık ki ayrılacaktır. Zira Hotaru Tokyo’da sadece dahi çocukların kabul edildiği  Alice Akademisi isimli bir okula transfer olur. Bu ayrılık geride kalan Mikan’a çok zor gelir ve Mikan da bu akademiye gitmeye karar verir. Mikan bu okulun sadece dahiler akademisinden ibaret olmadığını, okula kabul edilen çocukların ”alice” ismi verilen özel güçlere sahip olduğunu öğrenir.

 

Kanata kara

Shoujo Manga Önerileri

Bölüm Sayısı: 57

Yıl: 1991 – 2003

Noriko Tachiki okuldan eve dönerken aniden garip ve olağandışı fantastik bir dünyanın içine çekilir. Bu tuhaf dünyada başı belaya girmişken Izark isimli yakışıklı genç bir çocuk kendisine yardım eli uzatır ve Noriko’yu kurtarır. Izark cesur ve gözüpek biri olsa da içinde karanlık sinsi bir kötülük dolaşmaktadır. Eski bir kehanete göre ise Noriko bu kötülükten kurtulma gücüne sahiptir. Izark ve Noriko artık bu fantastik ve saldırgan dünyada beraber hareket etmek zorundadır.

 

Shinobi Life

Shoujo Manga Önerileri

Bölüm Sayısı: 64

Yıl: 2006 – 2012

Yıllar yıllar önce  Kagetora isimli bir ninja kendisini Beni Hime’yi (Prenses Beni) korumaya adamıştır. Ancak ne yazık ki Kagetora saldırıya uğrar ve bir göle atılır. Günümüzde ise Beni Fujiwara sıradan bir lise öğrencisi gibi görünse de hayatı hiç sıradan değildir. Zira yaşamak umurunda bile değildir, yeter ki ölümü kibirli babasını birazcık olsun rahatsız etsin. Tüm umutlar tükenmişken Beni birdenbire gökyüzünden düşen ve ona sadakat yemin eden Kagetora ile karşılaşır. Göle atıldığı sırada zaman yolculuğu yaparak günümüz dünyasına gelmiş olan Kagetora karşılaştığı Beni’nin gerçek prenses olmadığını bildiği halde yine de onu korumaya karar verir. Peki böylesi asırlık bir aşk ve şeref, yüzyıllar sonrasında da hayatta kalabilir mi? Hem de bu çılgın ve modern dünyada?

 

Love So Life

Shoujo Manga Önerileri

Bölüm Sayısı: 111

Yıl: 2008 – 2015

Shiharu çocukları çok seven bu yüzden de bir kreşte çalışan bir lise öğrencisidir. Ta ki yakışıklı bir amca ondan iki yaşındaki ikizlere bakıcılık yapmasını isteyene kadar… Annesinin yol gösterici davranışlarını rehber olarak kullanan Shiharu bu yeni aileye gitgide bağlanmaya başlar.

 

Hana to Akuma

Shoujo Manga Önerileri

Bölüm Sayısı: 58

Yıl: 2007 – 2010

14 yıl önce Şeytan Vivi, şeytan krallığından ayrılıp insan dünyasında yaşamayı aklına koyar. Yolda giderken terk edilmiş bir bebek bulur ve ona bakmaya karar verir. Vivi o zamandan beri de ”Hana” ile beraber yaşamaktadır. Ancak Vivi’nin etrafında 14 yaşında bir kızın olması… Bu o kadar da basit bir olay değildir.

 

Akatsuki no Yona

Shoujo Manga Önerileri

Bölüm Sayısı: Devam ediyor

Yıl: 2009 –

”Bir zamanlar Kouka Krallığı insan şeklindeki kızıl renkli bir ejderha tarafından yönetilirdi. Kızıl ejderhanın yanı sıra yine ejder kanıyla kutsanmış dört savaşçı Kouka Krallığı’nın refaha ulaşmasına yardım etti. Yıllar geçti ve bu hikaye çocuklara anlatılan bir efsane halini aldı.”

Kouka Krallığı’nın tek prensesi olan Yona dert ve tasadan uzak gayet rahat bir hayat sürmektedir. Aşık olduğu kuzeni Su-won, koruması Son Hak ve kendisini çok seven bir babaya sahip olan Yona kale duvarlarının arkasında acı gerçeklerden uzak yaşamaktadır. Gün gelir Yona’nın aşık olduğu biricik kuzeni babasını öldürür ve tahtı ele geçirir. Yona ise Son Hak ile birlikte krallıktan kaçmayı başarır. Peki bundan sonrasında Yona ne yapacak? Bir kaçak olarak mı yaşayacak yoksa krallığını tekrar elde etmek için tüm gücüyle savaşacak mı?

 

Hirunaka no Ryuusei

Shoujo Manga Önerileri

Bölüm Sayısı: 86

Yıl: 2011 – 2014

15 yaşındaki köylü kızı Suzume Yosano babasının atanması sebebiyle amcasıyla yaşamak için Tokyo’ya taşınmak zorunda kalır. Amcasının evine giderken kaybolan Suzume onu amcasının yanına götürecek olan gizemli bir adama çarpar. Anlaşılan Suzume okula başladığında bu gizemli adamı daha sık görecektir. Zira bu kişi onun sınıf öğretmeninden başkası değildir.

 

Dengeki Daisy

en iyi shoujo mangalar

Bölüm Sayısı: 80

Yıl: 2007 – 2013

Teru Kurebayashi’nin abisi ölmeden önce konuşmaya ihtiyaç duyacak olursa diye ”Daisy” ile iletişime geçebilmesi için ona bir cep telefonu bırakır. Kimsesi olmadan bir başına yaşayan Teru artık kendini hiç yalnız hissetmemektedir çünkü Daisy onun yanında ve onu desteklemektedir. Ancak bir gün Teru kazayla okulun camını kırar ve bu durumu gören okul hizmetlisi  Tasuku Kurosaki’ye yakalanır. Böylece Teru okul camının parasını ödemek için Kurosaki’nin kölesi haline gelir.

 

Skip Beat!

en iyi shoujo mangalar

Bölüm Sayısı: Devam ediyor

Yıl: 2002 –

16 yaşındaki Kyouko Mogami çocukluk arkadaşı  Shoutarou Fuwa’nın şarkıcı olma hayalini gerçekleştirmek için onunla birlikte Tokyo yolunu tutar. Shou’nun bir dediğini iki etmeyen Kyouko zamanla Shou için bir hizmetçiden fazlası olmadığını acı bir olayla öğrenir. Bundan sonra Kyouko da eğlence dünyasına girmeye, büyük bir yıldız olup Shou’dan intikam almaya karar verir. Ancak bu intikam planı o kadar kolay gerçekleşmeyecektir. Zira seçtiği şöhret olma yolundaki adım gittiği yetenek ajansı tarafından reddedilir. Neyse ki ajansın başkanı ona ikinci bir şans tanır ve ”Love Me” isimli bir projede çalışmasına izin verir. Böylece Kyouko bir aktris olma yolunda yeteneklerini geliştirmeye çalışırken bu çetrefilli şöhret yolunda yeni arkadaşlıklar ve ilişkiler kurmaya başlar.

 

Kamisama Hajimemashita

en iyi shoujo mangalar

Bölüm Sayısı: 154

Yıl: 2008 – 2016

Nanami Momozono’nun babası kumar borçlarından kurtulmak için evden kaçar ve kızı Nanami’yi bir başına bırakır. Bu da yetmezmiş gibi Nanami borçlular tarafından evden atılır. Sokakta kalakalan Nanami bu esnada köpek tarafından kovalanan bir adamı kurtarır. Bu garip adam Nanami’nin iyiliğine karşılık ona evini vermeyi teklif eder. Teklifi kabul eden Nanami, bahsi geçen eve gittiğinde aslında buranın bir tapınak olduğunun farkına varır. Dahası bu garip yerde tilki kulaklı bir adamın varlığıyla karşılaşır. Artık bilmediği bir dünyaya giren Nanami kendini yeni sorumlulukların ve tehlikeli olayların içinde bulacaktır.

 

Kareshi Kanojo no Jijou

en iyi shoujo mangalar

Bölüm Sayısı: 108

Yıl: 1995 – 2005

Yukino Miyazawa derslerinde başarılı, nazik, sporda iyi kısacası okulda sınıfının en parlak öğrencisi olarak görülmektedir. Fakat Yukino aslında göründüğü gibi değilidir. Kendisi tam bir gösteriş kraliçesidir ve hayattaki yegane amacı herkesin övgüsünü ve takdirini kazanmaktır. Ancak liseye başladığında sınıfında yeni bir rakiple tanışır: Souichirou Arima. Souchirou yakışıklı, atletik, popüler ve çok zeki bir çocuktur. Souchiro’nun tahtını elinden aldığını hisseden Yukino bu çocuktan nefret eder ve eski yerini almanın ve herkesin takdirini kazanmanın yollarını aramaya başlar.

 

Orange

en iyi shoujo mangalar

Bölüm Sayısı: 31

Yıl: 2012 – 2017

Bir gün Naho Takamiya’nun eline on yıl sonra gelecekten gelen kendisi tarafından yazılmış bir mektup ulaşır. Mektup o gün gerçekleşecek bir dizi olaydan bahsetmektedir. Naho başta bunun bir şaka olduğunu düşünür. Ancak mektupta o gün yeni transfer olacak olan öğrenci Kakeru Naruse’nin adı geçmektedir. Günün sonunda sınıflarına gerçekten de aynı isimde bir öğrenci transfer olur. Gelecekteki Naho birçok pişmanlık yaşadığını ve tekrar aynı şeylerin yaşanmaması için Naho’nun doğru kararlar almasını gerektiğinden bahsetmektedir. Bu pişmanlıklardan bazıları ise Kakeru ile ilgilidir.

 

Kyou no Kira-kun

shoujo manga tavsiyeleri

Bölüm Sayısı: 36

Yıl: 2011 – 2014

Nino, arkadaş olarak sadece bir kuşa sahip olan sessiz kimsesiz bir lise öğrencisidir. Kira ise kendince büyük bir sırra sahip okulun en popüler çocuğudur. Bu ikili birbirlerine çok yakın yaşasalar da hiç ama hiç konuşmamışlardır. Fakat gün gelir Nino Kira’nın sırrını öğrenir ve her şey bir anda değişir. Böylece ikili arasında kuşkulu olarak başlayan bu dostluk daha fazlasına dönüşmeye başlar.

 

Kimi ni Todoke

shoujo manga tavsiyeleri

Bölüm Sayısı: 125

Yıl: 2005 – 2017

Kuronuma Sawako okul hayatı boyunca arkadaşları tarafından hep yanlış anlaşılan kendi içinde çekingen bir kızdır. Siyah uzun saçları yüzünden The Ring filmindeki Sadako karakterine benzetilir ve adı arkadaşları arasında Sadako olarak kalır. Tek amacı arkadaş edinip normal bir okul hayatı geçirmek olan Sawako ne yazık ki görünüşü yüzünden hep yanlış anlaşılır. Liseye başlayan Sawako yine aynı manzaralarla karşılaşır. Ancak bu kez Sawako kendisine rol model edindiği, sınıfın en popüler çocuğu Kazehaya Shouta ile konuşmaya başlayınca Sawako için uzun zamandır özlemini çektiği arkadaşlıklar adına bir umut doğar.

Biz sadece siz sevgili okuyuculara birkaç tavsiye verdik. Sizin de önerileriniz varsa yorumlarınızı bekliyoruz.
Not: Katkılarından dolayı Katze ve Lady Kagami‘ye ayrıca teşekkürler.

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?