Seda Baykara

Kemana Tutkuyla Bağlı Bir Sanatçı: Seda Baykara

‘’Her şeyden önce iyi yürekli ve çevresine güzel etkileri olan bir insan olmaya çalışıyorum. Yetenekler, beceriler ve başarı ikincil olarak geliyor.’’

O an içinde barınan tüm duygular, belki bağırarak belki de fısıltıyla söylemek istedikleri ya da sevgiden de öte bir güdü olarak hissettiği müziğe olan bağlılığı… Tek yapması gereken incelikli ve derin bir enstrüman olarak gördüğü kemanını, tüm hislerini katarak çalmaya başlaması. Her bir dokunuşun ardından duyguları yavaş yavaş içinize işleyecek, kelimeler kulağınızda dillenmeye başlayacak ve müziğin ruhuna çıktığı keşfe dâhil olmaya başlayacaksınız.

Birçok oyun, anime ve film müziklerine yeniden hayat veren Seda Baykara için çaldığında içinden geçenler o kadar güzel ve o kadar maneviyat kokuyor ki… Müziğin içinde bulduğu güzelliğe ve anlama dokunabilme, içine katılabilme… Kendisine ait olanı etkileyebilme özgürlüğü ve hazzı… Bunun yanında yine kendi ifadesiyle her çaldığı müziğin ruhuna bir keşfe çıkıyor olması.

1984 doğumlu olan Seda Baykara, Klasik Batı Müziği eğitimi almış ve yüksek lisansını da yapmış olduğu H.Ü. Ankara Devlet Konservatuarı Keman Bölümü’nden mezun olmuştur. Kendisi hala konservatuarın akademik orkestrası olan Hacettepe Senfoni Orkestrası’nın kadrolu üyelerindendir.

seda baykara

‘’18 yıldır keman çalıyorum. Eğitimimle kazandığım teknik ve müzikal becerilerle müziğin çok geniş bir alanında kemanımı kullanabileceğim bir yetkinliğe ulaştığıma inanıyor ve bunun keyfini özgürce sürmeye çalışıyorum.’’

Müziğe başlamasında başından geçen bir hikayesi ya da bir başlangıç noktası olmayan Seda Baykara, bu tutkusunun her zaman olduğunu ve bunu en çok besleyen kişinin yani örnek kaynağının babası olduğunu söylüyor.

Müziği seven bir aile, müziğe âşık bir baba ve müziğini destekleyen bir anne… Bu kadar etkileyici bir yeteneğin bu kadar güzel bir ortamdan beslenmesi ne kadar muhteşem. Babasının akşam eve geldiğinde kardeşiyle kendisini yan yana oturtarak, gitarını alıp onlara şarkıya dönüştürdüğü sözlerle nasıl olduklarını sorması: ‘’Benim güzel çocuklarım… (re majör)…’’, ‘’Neler yapmış bugün… (sol minör)…’’

seda baykara

Seda Baykara içindeki müzik ve manevi değerlerin bu sıkı bağını büyük ölçüde babasına borçlu olduğunu söylüyor. Bunun yanında anaokulunda üzerinde çokça sevgi ve emeği geçen hocasını da unutmuyor. Hatta öğretmeni ile birlikte katılmış olduğu Taçsav adlı bir çocuk yarışmasında birincilik ödülü kazanmıştır. Müzikle dolu dolu büyümüş olan Baykara, hayatında yeri büyük olan, TRT Ankara Çok Sesli Çocuk Korosu’nda eğitimini tamamlamıştır.

‘’ Yaptığım müziği diğer insanlarla paylaşabilmek… Bunu açıklayacak en iyi ifade zenginleşiyorum olacak. Manen ve zihnen. Ve elbet motive oluyorum paylaştıkça! Müthiş bir itici güç. ‘’

Kemanla tanışmadan önce piyanoyla tanışıklığı ve yakınlığı daha büyük olan Seda Baykara, kemanla tanışınca, içindeki özgürlüğü, kişinin özelini böylesine yansıtabilen bir enstrüman olduğunu, bu kadar incelikli ve derin olduğunu tahmin bile edemediğini söylüyor. Öyle ki Baykara’nın kemana olan sevgisi onu tanıyarak daha da artmış.

Bu kadar güzel bir yeteneğin bu kadar maneviyat dolu bir karakterle birleşmesi açıkçası müziğini dinlerken kendini hissettiriyor. Yetenekleri müzikle sınırlı olmayan Baykara’nın mesleği haricinde bir spor geçmişi de yer alıyor. Patinajın teklerde, ikisi Türkiye birinciliği olmak üzere beş altın madalyası bulunuyor. Sporun yaşamının geneline pek çok şey kattığını söyleyen Baykara, her çocuğun bir sanat ve spor etkinliğine gitmesi gerektiğine inanıyor.

seda baykara

Ülkemizde ne yazık ki birçok büyük yeteneğin açığa çıkmamış, yeterli özgüveni ya da desteği bulamamış olması bizi üzüyordu. Ülkemizden birinin özellikle anime müziklerine tekrar hayat verebildiğini görmek ve onu tanıtabilmek bize inanılmaz bir mutluluk verdi. Seda Baykara’nın Fullmetal Alchemist: Brothers parçasını dinlerken içimdeki acı tatlı hissi ve kalbime çöken derinliği ne kadar tarif etsem azdır. Baykara, büyük bir arşivi olmasa da anime seven biri olduğunu ifade ediyor. FMA’ yı izlememiş olan Baykara, Brothers parçasını tesadüfen dinlemiş ve çalacağı parçanın bu olacağına karar vermiş.

‘’Türkiye’de binlerce enstrüman çalan ve bunu gerçekten iyi yapan pek çok yetenekli insanın aynı zamanda anime, oyun ve film müziklerine ilgi duyduğuna eminim. Ancak Youtube gibi paylaşım platformlarının ne denli kıymetli kapılar açabileceğinin, kişileri nasıl motive edebileceğinin, kişiyi teknolojik olarak da gelişmeye iten yanlarının olduğunun hala keşfedilmediğine inanıyorum. Üstüne üstlük yasaklarla kaybedilmiş çok ciddi zaman dilimleri var. Diğer ülkelerin müzisyenleri, iş adamları, sanatçıları bu olanakları çok daha önce keşfedip kullanmaya başladılar.’’

Seda Baykara müzikle ilgili hayalleri olanlara, bir enstrüman çalabiliyor olmanın hayalini taşıyan herkese vakit kaybetmeden araştırmalarını yapmaları ve bu dünyaya adım atmaları gerektiğini söylüyor. Çünkü ona göre hiçbir şey için geç değil. Düzenli ve sabırlı çalışan, ortalama bir yeteneği bulunan herkes bir enstrüman çalma konusunda başarılı olabilir.

Sevgili Seda Baykara’yı müzikte olan başarısından ötürü tebrik eder ve onu tanıtmamız için cevap aldığımız sorular içinde ayrıyetten çok teşekkür ederiz. Umarım daha fazla Seda Baykaralar görebilmemiz dileklerimizle..

Fullmetal Alchemist: Brothers

 

Oyun Müzikleri

Battlefield 1942: Into Cinematic Theme

 

Chrono Cross: Dream of the Shore Near Another World

 

Final Fantasy X: To Zanarkand

 

World of Warcraft: Argent Tournament – Tourney 5

 

Film ve Dizi Müzikleri

Game of Thrones Intro Theme

 

Harry Potter – Medley

 

The Lord of the Rings: The Breaking of the Fellowship

 

How to Train Your Dragon: Romantic Flight

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?