Masakazu Morita

“Bankai!” Nidasıyla Yeri Göğü İnleten Adam: Masakazu Morita

Masakazu Morita

Masakazu Morita (森田成) 21 Ekim 1972 Tokyo doğumlu, Aoni Şirketi’ne bağlı bir ses sanatçısı ve oyuncudur. Morita, seslendirme için resmi bir eğitim almamış ancak çocukluğundan beri süper kahraman dizilerine, video oyunlarına ve shounen dergilerine meraklı biriymiş. Lisesindeki bando takımında kazandığı deneyimlerin ardından oyunculuk kariyerine ciddi bir ilgi beslemeye başlamış, seslendirme alanındaki ilk çıkışını ise Final Fantasy X oyununun baş kahramanı Tidus ile gerçekleştirmiştir.

Final Fantasy X - Tidus

Final Fantasy X – Tidus

Hideo Ishikawa (Bleach – Juuishirou Ukitake, Naruto – Uchiha Itachi) Aoni Şirketi’ne katılıp seslendirme sanatını geliştirmesini tavsiye edene kadar küçük şirketlerde amatörce uğraşan Morita’nın, Aoni Şirketi’ne dahil olmasının ardından anime serileri ve video oyunları endüstrisinde popülaritesi artmış oldu.

Ishikawa Hideo ve Masakazu Morita

Ishikawa Hideo ve Masakazu Morita (Neoromance ♥ Festa Kiniro no Corda ~primo passo~ Seiso Gakuin Festival 2 etkinliğinden)

Seslendirme işine devam ederken, tiyatro oyunculuğuna ilgisi yeniden canlanan Morita, Kentaro Ito’nun (Bleach – Abarai Renji) 2003 yılında kurduğu K-Show isimli tiyatro grubunda çalışmaya başlamıştır. Sanat hayatı bir o kadar hareketli diyebileceğimiz Morita’nın Ishikawa ve Ito’nun yanı sıra Fumiko Orikasa (Bleach – Kuchiki Rukia) ve Fumihiko Tachiki (Bleach – Zaraki Kenpachi) ile de samimi bir dostlukları var imiş.

Bleach ekibiyle gerçek bir aile gibi olan Morita, yine Tomoko Kawakami (Soi Fon) ve Masaaki Tsukada (Yamamoto Genryuusai)’nın vefatından da büyük üzüntü duymuştu.

Fumiko Orikasa ve Masakazu Morita

Morita-san’nın en bilinen rolü elbette ki Kurosaki Ichigo’dur. Zira bu rolü sayesinde 2007 yılında düzenlenen İlk Seiyuu Ödülleri’nde En İyi Acemi Aktör Ödülü’nü kazanmıştır. Kurosaki Ichigo’nun en zorlu rollerinden biri olduğunu söyleyen Morita-san, buna rağmen Bleach animesinden yine favori karakterinin Ichigo olduğunu belirtiyor.

İşte BLEACH SOUL SONIC 2006 Summer Festival’inden bir parça. Şahsen ben her izlediğimde çok eğleniyorum. (Videoda merhum Tomoko Kawakami de yer alıyor, dileriz kimse bu kadar genç yaşta hayata gözlerini yummaz.)

BLEACH SOUL SONIC 2006 – The Gangsters of Soul Society 

Kurosaki Ichigo

Ne olduğu henüz tam olarak çözülememiş, shounen dünyasının yegâne ismi Kurosaki Ichigo.

Morita-san için Kurosaki Ichigo’nun anlamı büyük olsa gerek. Öyle ki sanatçı AX 2010 Press Junket için verdiği bir röportajında ilkokul yıllarında Weekly Shonen Jump okumaya başladığını ve Bleach mangasını ilk çıktığı andan itibaren okuduğunu söylüyor, o zamandan beri serinin büyük bir hayranı imiş. Ardından manganın animeye uyarlanacağına ayrı bir sevindiğini ifade eden seiyuu, o zamanlar seri için yapılan ses sınavını geçip Ichigo rolünü kapmış. Fakat o an Bleach animesinin dünya çapında bu denli ünlü olacağını hiç tahmin etmemiş. Sanatçı bu durumu; ”Kubo-sensei’nin yazıp çizdiği Bleach mangasının dünya çapında başarı yakaladığını bildiğim halde benim Ichigo performansımın bunca insan tarafından kabul görüleceği aklımın ucundan geçmezdi.” şeklinde ifade ediyor.

Ayrıca Morita-san’ın manga üzerinden seslendirme yaptığı Bleach Özel Programı ise büyük ilgi toplamıştı.

Masakazu Morita

Coscosplayplay programından

Eh o günden beri çok zaman geçti tabi. Sanatçı karakterle o kadar bütünleşti ki birkaç yıl önce Ichigo cosplayı bile yapmıştı. İşte Coscosplayplay programından o eğlenceli görüntüler.

*Yazı 2. sayfada devam ediyor.

Hızlıca Paylaş!
1 / 4
Bu makaleyi sevdiniz mi?