Ran to Haiiro no Sekai

Manga Tanıtım

Ran to Haiiro no Sekai

Ran to Haiiro no Sekai

Tür: Komedi, Dram, Romantik, Fantastik, Seinen, Hayattan Kesitler, Doğaüstü Güçler

Mangaka: Aki IRIE

Yayımlanma Tarihi: 15 Aralık 2008 – 15 Nisan 2015

Baş karakterler: Ran Uruma, Jin Uruma

Cilt Sayısı: 7

Bölüm Sayısı: 52

Yayımlandığı Dergi: Harta, Fellows! (Enterbrain)

 

Uruma ailesi ile tanışmaya ne dersiniz? Gerçekten normal bir aile olmadıklarının garantisini vermektedirler çünkü aile bireylerinin hepsi büyülü bir dünyanın kollarında büyümüş kişilerdir ve her birinin kendine has büyü güçleri vardır. Anne Uruma, dünyanın en güçlü büyücüsüdür ve evinden uzakta bu işlerle uğraşmaktadır, ayrıca ailesini çok sevmektedir. Baba Uruma ise evde sürekli durmayan ama evin reisi pozisyonunu koruyan bir birey. Babasının sürekli dışarıda olmasından dolayı da ailenin abisi Uruma Jin, hiç kıskanılmayacak bir pozisyon olan ailenin en küçüğü Ran’a bakma görevini üstlenmektedir. Peki bu küçük, tatlı ve bencil kız sahip olduğu olması gerekenden fazla büyü gücü ve az bilgisiyle bizi ne tür maceralar ile tanıştıracak dersiniz?

Ran to Haiiro no Sekai

İlk olarak karakter bazında Ran, yaşı itibariyle hayatta çok tecrübe edinemediğinden dolayı henüz olgun bir davranışı veya yeni bir karakteri üzerinde oturtamamıştır. Sahip olduğu ayakkabılarla yaşını bir anda büyütebilme gibi bir özelliği vardır ancak her ne kadar fiziksel olarak olgunluğu tam olsa da daha bir öpücüğün ne kadar anlam ifade edebileceğini bile bilemez durumdadır. İnatçı ve yaramaz yapısı onu olmadık olayların içine sokacakken, belki de kendisinden büyük insanlarla takılma olasılığını yükseltecektir.

Ran’ın abisi Jin ise daha olgun ve liseyi yeni bitirecek bir delikanlıdır. Özel gücü olan ‘kurda dönüşme’si, onun bile bilemeyeceği veya hatırlayamayacağı bir noktada başına bela olacaktır. Duygularını hareketleriyle gösteren ve dışa vurmayan bir kişiliği vardır ki bu onun sorumluluk almasına yanaşıyor.

Ran to Haiiro no Sekai

Fantastik bir dünyanın gerçekçi bir dünya üzerine kurulumu denebilir. Hayal gücünü had safhada tutan tatlı bir hikayenin, ‘Büyü nedir veya birey üzerindeki etkileri nasıldır?’ gibi bir soruya, çok derin bir açıklama gereksinimi olmaksızın verdiği yanıtların basit ve rahatlatıcı yanı, mangayı ciddi anlamda özel ve farklı kılan etkenlerden biridir. Karşılıklı konuşmalar ve bireylerin birbirlerine cevapları samimi bir düzen içinde süzülmüş ve komedi içeriğini arttırmıştır. Aralarda verilen ecchi temaları ise, fanservisi aşmayacak şekilde uygun bir dozda verilmiştir. Manganın temeli olan ‘aile’ kavramı çok güzel yansıtılmaktadır. Her ne kadar bireyler bazen birbirlerinden uzakta olsalar da, özellikle ailenin güzel annesi Shizuka, bu durum aralarındaki bağın bozulmasına sebep olmamıştır.Ran to Haiiro no Sekai

 

Çizimleri normal mangalardaki gibi sert ve düz bir şekilde değil, daha yumuşak bir hatta çizilmiş. Tarz olarak eşi benzeri olabileceğini zannetmiyorum. Çünkü gerçekten cana yakın ve bir o kadar büyüleyici olan bir çizim tarzı var.

Ran to Haiiro no Sekai

Küçük erkek Fatma seni :D

Mangada konu olarak asıl üzerinde durulan durum, işlenen olaylar değil daha çok Ran’ın duygusal gelişimi. Aynı zamanda Jin’in davranışlarıyla ve ebeveynlerin insan komünitesi ile nasıl bir bütün olacağına değiniyor. Ran kendi küçük gri dünyasına, kazanacağı eşsiz deneyimlerle bir fırça yardımı ile renk katıyor. Ran ile beraber çıkacağımız yolculukta elde edilen her şey bir bireydeki karakter gelişimine katkı sağlıyor. Bu sihir dünyası konuda arka plana kaysa da hayatın kesim noktalarında gün yüzüne çıkıyor.

Elinizden bırakmak istemeyeceğiniz ve gözlerinize peri tozu serpilmiş gibi olmanıza sebep olacak  bu mangayı okumanızı tavsiye ederim.

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?