Noblesse

Noblesse Sıcak Sıcak İnceleme

Diğer Adları: Noblesse(TV)

Orjinal Eser : Manhwa

Tür: Aksiyon, Süper Güç

Eser: Son, Jae-Ho (Hikaye), Lee, Gwang-Su (Çizim)

Yönetmen: Tada, Shunsuke

Stüdyo: Production I.G

Noblesse yıllar önce okumaya başladığım ki ne zaman başladığımı da pek hatırlamadığım ama uzun yıllar manhwasını severek takip ettiğim bir seri idi. Fakat nedendir bilinmez bir türlü anime adaptasyonu konusunda yüzü gülen serilerden biri pek olmadı. Şu ana kadar 2 adet Noblesse:Awakening adında bir ONA ya sahip. Noblesee kısa bir ONA’ya sahip olsa da bir türlü uzun metrajlı bir anime haline getirilemeden kaldı. Fakat akranlarına baktığımız zaman Tower of God ya da The God of High School gibi onların yanında bitmiş bir seri. Aynı zamanda yıllarca manga okumak için kullandığım programlarda en çok okunanlar arasına giriyordu. Fakat popülaritesinin yanında sürekli istenmeyen evlat muamelesi gördüğünü düşünüyordum ta ki bugüne kadar.

Öncelikle Noblesse daha daha önce çıkmış olan Noblesse Awakening’den sonrasını konu alıyor. Orijinal seriye göre çok daha ilerisini konu alıyor. Ama merak edenler olursa Asilzade’nin geçmişi hakkında bazı detayları o seri çok güzel bir şekilde açıklıyor animasyon kalitesi de yanında kar kalıyor.

Şimdi Noblesse’a dönecek olursak biraz hayal kırıklığına uğradım desem yalan olmaz. Noblesse manhwası ele alındığı zamanda bile 2 farklı yöne sürekli evrilen bir seri. Seri bir yandan Cadis’in yıllar sonra uykudan uyanmasının ardından normal dünyayı deneyimlemek istemesi ile başlayan okul hayatını konu alırken bu okul hayatında normal insanlar ile dostluk kurup farklı bir göz ile dünyayı tanımak ister. Öte yandan Dr.Crombel’in ve birliğin yapmış olduğu yasak insan deneyleri hakkında bilgi toplamaya çalışacaklardır. Noblesse’ın ilk bölümünün bu kadar zayıf olmasının ardındaki neden de işte tam burada yatıyor.

Noblesse’ın orjinal manhwasını takip edenler bilirler ya da etmeyenler için ben söylemiş olayım seri az önce bahsetmiş olduğum döngüde sürekli gidip gelen bir yapıya sahip bu yüzden Noblesse:Awakening’in kaldığı yerden tekrardan asilzadenin okul hayatına karışmasını beklememiz gayet doğal. Fakat bunu insanlara bu şekilde pazarlamak ki işte burada bir tık hata yapıldığını düşünüyorum.

 Öncelikle ilk bölümlerin bir tık vurucu olması gerekirken yine önceki seride asilzadenin isteği üzerine aileye katılan M-21’in de bir yandan normal hayata alışmasını görüyoruz. Tabi ki de M-21’in asilzadeden uzak kalmasını beklememiz biraz hata. M-21 Frankenstein sayesinde asilzadenin okuduğu okula güvenlik görevlisi olarak işe alınıyor bu sayede normal insanların hayatını görmesi ile birlikte hem normal insanların arasında uyum sağlamaya hem de üzerinde yapılmış onlarca deneyin yarattığı travmalardan bir tık kurtulamaya çalışacak gibi duruyor.

Tabi bunların yanında serimiz yeni gelecek olan düşmanların kısa bir tanıtımını yapmayı ihmal etmiyor. Genel olarak yüzlerini görmemizin yanında ne gibi güçlere sahip oldukları konusunda herhangi bir fikrimiz yok bekleyip göreceğiz. İlerleyen günlerde güzel savaşların ve bol aksiyonlu sahnelerin bizi beklediğini söylemek hata olamaz sanırım.

 Gelelim animasyon kalitesine öncelikle Production.I.G kesinlikle çok kaliteli bir stüdyo. Bizlerle buluşturdukları serileri göz önüne alacak olursak açıkçası bu serinin geri kalanındaki animasyon kalitesinin nasıl olacağı konusunda çok fazla korkulacak bir kısım olduğunu düşünmüyorum stüdyo bu konuda gerçekten başarılı.

Noblesse benim gibi orjinal manhwayı yıllardır takip eden ya da sonradan okumuş olan kesimin kesinlikle ilgisini çekecektir fakat yeni başlamak isteyen arkadaşlar için önce Noblesse:Awakening’i izlemelerini tavsiye ediyorum. Son olarak şunu da eklemem gerekir ki maalesef serinin açılması biraz uzun süreceği için bölümlerin birikmesini beklemek yanlış bir tercih olmaz. Orijinal seriyi okumayanlar için ise bir göz atmalarını tavsiye ediyorum.

Hızlıca Paylaş!