Mangaka Mizuki Shigeru Aramızdan Ayrıldı

GeGeGe no Kitaro’nun Yaratıcısı Mangaka Mizuki Shigeru Aramızdan Ayrıldı

Mangaka Mizuki Shigeru Aramızdan Ayrıldı

Belki de manga sektöründeki en büyük mihenk taşlarından biri olan Mizuki-sensei, pazartesi günü Tokyo Hastanesi’nde hayata gözlerini yumduğunda 93 yaşında idi. Mizuki-sensei 11 Kasım’da evinde düşmüş ve kafasını çarpmıştı. O günden beri hastanede yatan efsane mangaka pazartesi günü kalp yetmezliği nedeniyle aramızdan ayrıldı.

Mizuki-sensei son mangası olan otobiyografik çalışması Watashi no Hibi (My Everyday) serisini mayıs ayında bitirmişti. Shogakukan bu ani bitirişin Mizuki-sensei’nin sağlığıyla alakalı olmadığı açıklamıştı.

Mangaka Mizuki Shigeru Aramızdan Ayrıldı

Peki Mizuki Shigeru kimdi? Onu bu kadar özel kılan nedir?

Mizuki-sensei 1922 yılında Osaka’da dünyaya geldi. Tottori Bölgesi’nde Sakaiminato’da büyüyen mangaka ilkokulu bitirdikten sonra gazete dağıtıcılığı yaptığı sırada çizim yapmaya başladı.

II. Dünya Savaşı sırasında 1943’de Japon Kraliyet Ordusu’na alınarak Pasifik’te savaşa katıldı. Papua Yeni Gine’deki bir hava bombardımanı sırasında ağır yaralanan Mizuki Shigeru, müttefik savaş esirleri kampında tedavi görmüş ve savaş bittikten sonra 1946 yılında iade edilmiştir. Ayrıca bir topçu subayı olan ağabeyinin savaş suçlusu olarak idamına tanık olmuştur. Japonya’ya döndükten sonra 1948 yılında Musashino Sanat Okulu’na giren Mizuki-sensei buradan mezun olamamıştır. Farklı işlerde çalışıp ailesine yardımcı olan mangakanın ilk mangası 1957 yılında Mura Shigeru adıyla çıkardığı resimli hikayeler şeklindeki “Rocketman” serisini olmuştur.

Mangaka Mizuki Shigeru Aramızdan Ayrıldı

Mizuki Shigeru ve Babası

Mangaka Mizuki Shigeru Aramızdan Ayrıldı

Savaştan sonraki bir resmi

Yokai (Japonya’daki doğaüstü varlıklar)’lerle ilgili mangaları ile ün kazanan Mizuki-senseinin yaptığı mangalar ve araştırmalar günümüzdeki yokai hikayelerine temel oluşturmuştur. Özellikle de 1965 yılında başlayıp 1986 yılına kadar devam eden ve kült seriler arasında yer alan GeGeGe Kitaro ile tüm dünyanın kalbinde yer edinmiştir. Eylül ayında Japon kanallarında yayımlanan ‘yokai’lerle ilgili bir belgeselde yer almıştır.

Mangaka Mizuki Shigeru Aramızdan Ayrıldı

GeGeGe no Kitaro

Mangaka Mizuki Shigeru Aramızdan Ayrıldı

Mizuki-sensei ve hayat verdiği Kitaro karakteri

GeGeGe no Kitarou’nun yanı sıra popüler serileri arasında ‘Akuma-kun’ yer almaktadır. Ayrıca “Souin Gyokusai seyo! (Onward Towards Our Noble Deaths)”, “Gekiga Hitler” ve “Watashi no Hibi” serileri ile II. Dünya Savaşı’ndaki deneyimlerini kağıda aktarmıştır.

1991 yılında Japon Hükümeti tarafından “Purple Ribbon” başarı ödülüne layık görülmüştür. 2007 yılında “NonNonBâ” ile Fransa’da Angoulême Uluslararası Çizgi Roman Festivali’nde “Fauve d’Or: Prix du Meilleur Album” büyük ödülünü alarak bu ödülü kazanan ilk Japon mangaka olmuştur. Ayrıca 2010 yılında Japon Hükümeti tarafından “Kültürel Değer” olarak şereflendirilmiştir.

Mangaka Mizuki Shigeru Aramızdan Ayrıldı

Mizuki-sensei 91 yaşındayken

Kuzey Amerika yayımevi Drawn & Quarterly, Mizuki-sensei’nin NonNonBâ, Onward Towards Our Noble Deaths ve Showa: A History of Showa Japan (Comic Showa-Shi) gibi eserlerini İngilizce olarak yayımlamıştır. Bu eserlerden iki tanesi 2012 ve 2014 yıllarında Harvey Ödülü’ne aday gösterilmiştir. Drawn & Quarterly, ayrıca ‘GeGeGe no Kitaro’ serisini bir cilt halinde ‘Kitaro’ adıyla 2013 yılında yayımlamış ve 7 cilt daha yayımlanması planlamıştır. YayımeviMizuki-sensei’nin biyografik eseri olan “Hitler” mangasını da yayımlamıştır. Mizuki-sensei’nin “Showa 1939-1944: A History of Japan” ve “Showa 1944-1953: A History of Japan” mangaları 2015 Temmuz’da “2015 Will Eisner Çizgi Roman Endüstrisi Ödülleri”nde ‘U.S. Edition of International Material’ ödülünü kazanmıştır.

Mangaka Mizuki Shigeru Aramızdan Ayrıldı

Souin Gyokusai seyo! (Onward Towards Our Noble Deaths) eserinden aldığı ödülle birlikte

Mangaka Mizuki Shigeru Aramızdan Ayrıldı

Mizuki-sensei hayal dünyasını kağıda dökerken…

Kendinden sonra gelen mangakalara da yön veren duayenden etkilenen bir kişi de Bleach’in mangakası Tite Kubo idi. İlk etkilendiği manganın GeGeGe no Kitaro olduğunu ve hatta ilk kez çizmeye başladığı karakterlerin bu mangadan olduğunu belirten Tite Kubo, Mizuki Shigeru’nun eserine hayranlığını dile getirmiştir ve Kubo-sensei, Mizuki-sensei’nin bu eserinin de etkisiyle mangaka olmaya karar vermiştir.

İki kızı olan Mizuki Shigeru’yu 54 yıllık eşi yazar Mura Nunoe uzun yıllar yalnız bırakmamıştır. Hatta o kadar ki “GeGeGe no Nyōbō” yani “GeGeGe’nin Eşi” adında Mizuki-sensei ile geçirdiği uzun yılları anlatan bir otobiyografi yazmıştır. 2008 yılında yayımlanan kitap 500.000’den fazla satmış, 2010 yılında başrolünde Matsushita Nao’nun oynadığı bir tv dizisi ve Fukiishi Kazue’nin oynadığı bir filme uyarlanmıştır.

Mangaka Mizuki Shigeru Aramızdan Ayrıldı

Mizuki-sensei ve eşi Mura Nunoe

Mangaka Mizuki Shigeru Aramızdan Ayrıldı

Başlıca eserleri:

Mangaları

 • Hakaba Kitaro (1960–1964)
 • Kappa no Sanpei (河童の三平, 1961–1962)
 • Akuma-kun (1963–1964)
 • Terebi-kun (テレビくん, 1965)
 • GeGeGe no Kitarō (1967–1969)
 • Hitler: A Biography (劇画ヒットラー Gekiga Hittorā, 1971)
 • The Miraculous Notebook (不思議な手帖 Fushigina Techō, 1973) – Comic Mystery Dergisi’nde yayımlanan one shot hikayesi. Hikayesi ise üzerine ismi yazılan kişilerin öldüğü bir not defteri ile ilgili. Sonrasında çıkan Ohba Tsugumi ce Obata Takeshi’nin ünlü mangası “Death Note” ile çok benzerlik gösterir. Bu benzerliğe rağmen Ohba, hikayesinin buradan esinlenmediğini söylemiştir.
 • Onward Towards Our Noble Deaths (1973)
 • NonNonBâ (のんのんばあとオレ Nonnonba to Ore) (1977)
 • Showa: A History of Japan (Comic Showa-Shi) (1988–1989)

Kitapları

 • Mizuki, Shigeru. 水木しげるの日本妖怪めぐり (Mizuki Shigeru no Nihon Yōkai Meguri. “Mizuki
 • Shigeru’nun Hayaletleri ve Yaratıkları”)
 • Rabauru Senki (Memories of Rabaul)
 • Mizuki, Shigeru. “Graphic World of Japanese Phantoms”.

Yeri dolduramaz bir boşluk bırakarak aramızdan ayrılan Mizuki-sensei’yi çok özleyeceğiz. İlerki neslin böyle bir mangakayı göremeyecek olması cidden büyük bir kayıp olacak. Ama o, eserleriyle her daim yaşamaya devam edecek.

Hızlıca Paylaş!