Mangaka İstediği Halde Anime Neden Devam Etmez?

Mangaka İstediği Halde Anime Neden Devam Etmez? Hataraku Maou-sama’nın Mangakası Yanıtladı

Bazı şeyler vardır. İnsanda takıntı haline gelir. İlla olsun, illa gelsin vs. ister. İşte Hataraku Maou-sama da ben de öyle bir şey haline geldi izlediğim andan bu yana. Uzun süre ikinci sezonu bekledim. Beklemekle olmayınca iş başa düştü deyip normalde hayatta böyle şeylerle uğraşacak bir tip olmamama rağmen kendim internette light novel’dır mangadır okuyarak araştırarak şükür ki yeteri kadar bilgi sahibi oldum sevgili Maou-sama hakkında. Bilgi sahibi oldukça, hikayenin nasıl ilerlediğini gördükçe şaşkınlığım da sürekli arttı “Ya bu animeye nasıl 2. Sezon gelmez” diye.

İşte – haklı olarak – benim gibi düşünen pek çok kişi olacak ki bu kişiler sık sık en son 17. cildi piyasaya sürülen Hataraku Maou-sama light novel’ının yazarı Satoshi Wagahara’yı dürter olmuşlar.  Satoshi Wagahara da 7 Haziran’da “Maou, Suteneko wo Hirou” (The Devil Picks Up a Stray Cat) ismiyle piyasaya sürülen Drama CD’si vasıtasıyla Hataraku Maou-sama’nın 2. sezonuyla alakalı görüşlerini paylaşmak adına bir fırsat yakalamış ve konuyla ilgili Tweet’leri sıralamış Twitter’da.

Mangaka İstediği Halde Anime Neden Devam Etmez?

Maou, Suteneko wo Hirou” (The Devil Picks Up a Stray Cat)

Bahsi geçen Tweet’lere geçmeden önce şunu belirtmek isterim ki Tweet’lerin Japonca’dan Türkçe’ye olan çevirisi bizzat sevgili yazar arkadaşım “Afrodeit” tarafından yapılmıştır. Ben de bu vasıtayla kendisine tekrar teşekkür ediyor ve eline sağlık diyorum. *.*

 

  • Herkes merak etmiyor mu “Neden 2. sezonu çıkmıyor bu serinin?” diye. Twitter üzerinden de, imza gününde de, kendi arkadaşlarımdan da bu soruyu alıyorum sürekli. Her seferinde verdiğim cevap “bilmiyorum” oluyor. Halbuki ben de merak ediyorum bu sorunun cevabını.

 

  • Her zaman söylediğim gibi burada, Hataraku Maou-sama’nın en büyük hayranı benim. Karşımda 029 (Hataraku Maou-sama light novel’ının çizeri) olsa bile bu sözümün arkasındayım. Ben gidip “2. Sezon çalışmalarına başlayalım tam zamanı iken.” dememiş olabilir miyim hiç?

 

  • Fakat ne yazık ki “2. sezon çalışmalarına başlayalım.” diyen serinin yaratıcısı dahi olsa yeterli olmuyor. Yaratıcısı ne kadar ısrar etse de 2. sezon öyle kolay yapılmaz. Anime yapımları da sonuçta bir ticaret alanıdır. Fakat bu serideki gibi heyecanlandıran ve ticaret odaklı olmayan şeyler de olabiliyor.

 

  • Drama CD’lerinin üretilme sebebinin, Nico Nico’daki izlenme rekoru olması gibi, bir animenin oluşması da izleyicilerin isteğine bağlıdır. Bu sadece Maou-sama için geçerli olmayıp, yeni bir animenin yapılmasının bir tek sebebi vardır. Bu da okuyucunun, izleyicinin izleme isteğidir. (Wagahara, bu CD’nin ortaya çıkmasındaki asıl etkenin Nico Nico’da yayımlanan videolar ve hayranların bu videolara gösterdikleri tepkiler olduklarını belirtiyor. Yani Nico Nico gibi platformlardaki izlenme sayılarının hayranların seriye olan ilgisini ortaya koyduğunu ve buna karşılık, bir teşekkür olarak ortaya bu Drama CD’sinin çıktığından bahsediyor.)

 

  • Sonuç olarak 2. sezon için sizlere söz veremeyeceğim. Belki de bu drama CD’ler, karakterlerime verilmiş son seslendirmeler bile olabilir. Serinin yaratıcısı olarak sadece romanla sınırlı kalmayıp, okuyucuların isteklerine uygun ürünler çıkarmaya özen göstereceğim.

 

  • Son zamanlarda birçok yeni seri çıkarmaya devam ediyorum. O yüzden Maou-sama’nın hikayesinin ilerleme hızının düştüğünün farkındayım. Fakat Hataraku Maou-sama! da dahil olmak üzere, bütün seriler benim için olmazsa olmazdır ve bu konuda anlayış göstereceğinizi umuyorum.

Gördüğünüz üzere bizi geçtik, eserlerin orijinal sahiplerinin istemesi bile animelerin yapılması için yeterli olmuyor. Tek dileğimiz yapımcıların insafa gelmesi olur herhalde bundan sonra. ^^’

Mangaka İstediği Halde Anime Neden Devam Etmez?

Hataraku Maou-sama, Dengeki Bunko markası altında ASCII Media Works tarafından 2011 yılından bu yana yayımlanıyor olan bir light novel. Daha önce de bahsettiğim üzere en son 17. cildi piyasaya sürüldü. Novel’ın İngilizce versiyonu da Yen Press tarafından 2015’ten bu yana yayımlanmakta. Tüm bunların dışında 2013 yılında ekranlarda 13 bölümlük bir anime olarak boy göstermiş olan Hataraku Maou-sama‘nın 2011 yılından bu yana yayımlanan bir manga uyarlaması ve 2012-2015 yılları arasında yayımlanarak sona ermiş olan “Hataraku Maou-sama! High School!” isminde bir spin-off mangası da mevcut.

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?