Kouji Wada

Digimon’un Unutulmaz Sanatçısı: Kouji Wada

 

Digimon Adventure

Artık teknoloji çağındayız ve adını hatırlayamadığımız ya da öğrenmek istediğimiz sanatçı, şarkı hakkında pek çok şey bulma imkanına sahibiz. Ne var ki çocukluğumuzda yer etmiş şarkıları barındıran Digimon Adventure serisinde 10-15 sene önce olsa bu güzel şarkıları kimin söylediğini bilmezdik . Eh malum şimdiki gibi bir tık ya da bir dokunuş ile indirip bilgisayarlarımızda, o akıllı telefonlarımızda dinleme imkanımız da yoktu. Tek imkanımız (o da saatini tutturabilirsek) ”Televizyonda bir çıksa hem dinlesek hem izlesek.” şeklindeydi.

Kouji Wada

 

Ne zaman ki internetle tanıştım-tanıştık seriyi kim yazmış kim çizmiş kim söylemiş öğrenmiş olduk.Kouji Wada da 90’ların sonunda Digimon Adventure ile üne kavuşmuş Japon rock yıldızlarından birisi. Şu son birkaç yıldır yıldızı sönmüş olsa da Digimon serisinin yeniden animeye uyarlanacağı haberinin ardından 15. yıl dönümü kutlamalarında sanatçı unutulmamış.

Kouji Wada 24 Ocak 1974 tarihinde Kyoto’da doğdu. Sanatçının kariyerinden bahsedecek olursak çıkışını 23 Nisan 1999 tarihinde Digimon Adventure’nin ilk sezonunun açılış parçası olan ”Butter-Fly” isimli single ile yaptı. 2000 ve 2001 yıllarını serinin ikinci ve üçüncü sezonlarının açılış parçaları olan Target ~Akai Shougeki~ ve The Biggest Dreamer singleları izledi. Sanatçı böylece Digimon serisi ile anılmaya başlanmış oldu.

Digimon Wada Kouji

2001 yılının aralık ayında önceki şarkılarının da içinde yer aldığı All of My Mind isimli ilk orijinal albümünü çıkardı. Ardından Michihiko Ohta’nın Mirai e no Message: Ohta Michihiko Self-Cover isimli albümünde Michihiko Ohta ve Maeda Ai ile birlikte çalıştı. Bu albümün çok bilindiğini zannetmiyorum lakin içinde Digimon sezonlarından parçalar bulunan albümde birkaç şarkıyı dinleme fırsatım oldu ve doğrusu ortaya güzel bir iş çıkmış.

3 Primary Colors – Michihiko Ohta, AiM & Kouji Wada

Kouji Wada

All of My Mind & Mirai e no Message: Ohta Michihiko Self-Cover

Sanatçı 2007 yılında daha önceki şarkılarının da yer aldığı ve yine Pierce ve Kimi no Keshiki isimli iki parçanın yer aldığı The Best Selection: Welcome Back! isimli albümünü piyasaya sürdü. Bu albümü 1 Ağustos 2008 yılında çıkardığı Ever isimli mini albüm izledi. Ardından 2009 yılı sonunda müzik kariyerinin 10. yılına özel tüm Japonya’da verdiği canlı konserlerde de satılan Kazakami no Oka Kara isimli albümü piyasaya çıktı. Meşhur albüm 2010 yılında ise tüm dünyada satışa sunulmuştu.

Kouji Wada

 

Ne var ki başarılı sanatçı müzik kariyerine kanser yüzünden bir süre ara vermişti. Sanatçıyı unuttuk derken sevindirici haber 2 yıl önce kendisinden gelmişti. Müzik hayatına yeniden dönen sanatçının ayrıca yeni Digimon animesi Digimon Adventure tri.’nin de açılış şarkısını söyleyeceği haberi verildi. Bu haberle birlikte sanatçı geçtiğimiz mart ayında yepyeni albümü re-fly ile dönüş yaptı.

re-fly

https://youtu.be/OIuNHNSBHno

 

Kouji Wada

Sanatçı albüm yayımlanmadan önce twitter hesabından “Butter-Fly’dan ayrı kalalı 16 yıl oldu. Hikaye yeniden başlıyor. Digimon Adventure tri… Serinin şarkısından bendeniz Wada Kouji sorumlu. Rüya gibi bir maceranın sonsuzluğuna doğru…  ☆, sizlerin daha mutlu kelebekler olmanızı görmek için geliyorum.” sözleriyle seriye ve hayranlarına dair en samimi duygularını dile getirmişti.

Kouji Wada

Ayumi Miyazaki ve Kouji Wada (Digimon Adventure animesi için 1 Ağustos günü Odiaba Memorial Günü ilan edilmiştir. Bu resim ise 12 yıl önce Odaiba Memorial için bir stüdyo kayıt gününden…)

Aynı gün, Digimon Adventure serisinin efsane şarkısı brave heart’ı söyleyen Ayumi Miyazaki de twitter hesabından “16 yıl önce brave heart kaydedildi. O an geçmiş bile olsa bu şarkıyı söylemek zihnimdeki tazeliğini her zaman korudu. Şarkının en yeni evrimini size teslim edeceğim gün geldi. Yeni bir brave heart kaydı… yeni bir hayatın içinde yine nefes bulacak. Hadi sıradaki evrime doğru hep beraber ilerleyelim millet!!” diyerek pek çok hayranı mutlu etmişti.

Kouji Wada

O kadar yıl düşünülünce Kouji Wada ve Ayumi Miyazaki’nin iki yakın dost olduğunu söyleyebiliriz.

Hazır Ayumi-san’dan söz açılmışken; hem Ayumi-san hem de Koji-san özellikle Güney Amerika ülkelerinde çok sevilen iki sanatçı. Kouji Wada ilk gösterisini kendisiyle birlikte davet edilen diğer Japon sanatçılarla 2007 yılında Brezilya’da düzenlenen Anime Friends isimli organizasyon çerçevesinde gerçekleştirmişti. Ertesi yıl Ayumi Miyazaki de ExpoAnime Brasil isimli organizasyon ile Brezilya’ya davet edilmişti. Koji Wada ise yine ilerleyen zamanda Anima Weekend etkinliğinde Brezilya’nın Rio Grande do Sul eyaletini, Anime Festival XL etkinliğinde Şili’nin Santiago şehrini; Animeku 08, AniCon ve Anime Friends etkinliklerinde Brezilya ve Arjantin’i ziyaret etmişti. Yine 2010 yılında Meksika’nın Monterry şehrinde düzenlenen Dengeki Live isimli j-pop müzik festivali ve anime toplantısında Santa Lucia Arena’da hayranlarına 2 konser şöleni yaşatmıştı. Sanatçının yine 2011 yılında Şili ve Peru’ya gitme planları kanserinin nüksetmesi üzerine iptal edilmek zorunda kalmıştı.

AniCon 2010

*Yazı 2. sayfada devam ediyor.

Hızlıca Paylaş!
1 / 2