Kingdom Hearts HD 2.8 Final Chapter Prologue

Kingdom Hearts HD 2.8 Final Chapter Prologue PS4 İnceleme

Kingdom Hearts HD 2.8 Final Chapter Prologue inceleme ps4

Tür: RPG

Çıkış Tarihi: 24.01.2017

Yapımcı: Square Enix

Yayıncı: Square Enix

Diğer Platformlar: Yok

2002’de PS2’de başlayan Kingdom Hearts serisi birçok başarılı oyunuyla yapımını Square Enix’in üstlendiği oyunlar arasında dünyada en dikkat çeken serilerden biri olmayı başardı. Öyle ki geçenlerde geçenlerde paylaştığımız AnimeAnime! sitesinde yapılan, anime olması istenen oyunlar anketinde Kingdom Hearts birinci sırada yer alıyordu. Gittikçe artan bir hayran kitlesinin yanı sıra serideki bazı oyunlar garip isimleriyle de dikkat çekiyor. PS4’e özel olarak piyasaya çıkan Kingdom Hearts HD 2.8 Final Chapter Prologue da onların arasına katılmış durumda.

Kingdom Hearts 0.2: Birth by Sleep – A Fragmentary Passage inceleme

Kingdom Hearts HD 2.8: Final Chapter Prologue, 2 oyun ve bir filmden oluşan bir paket. İçerisinde Kingdom Hearts 0.2: Birth by Sleep – A Fragmentary Passage adlı yepyeni bir oyunu, 2012’de Nintendo 3DS için piyasaya çıkan oyunun HD sürümü olan Kingdom Hearts Dream Drop Distance HD oyununu ve Kingdom Hearts χ Back Cover filmini içeriyor.

Yeni nesil için hazırlanan yepyeni Kingdom Hearts oyunu Kingdom Hearts 0.2: Birth by Sleep – A Fragmentary Passage bu paketin en önemli oyun içeriği. İlk Kingdom Hearts oyunundan öncesinde geçen ve kalplerimizi kazanan karakterler Aqua, Terra ve Ventus üçlüsüyle oynadığımız Kingdom Hearts Birth by Sleep‘ten sonra ilk kez Aqua’nın kontrolünü yeniden alıyoruz ve ilk kez bu karakterlerin başına gelenlerle ilgili fikir sahibi olabiliyoruz.

Kingdom Hearts HD 2.8 Final Chapter Prologue inceleme ps4

Aqua zaman kavramının olmadığı ve yabancı olduğu karanlık evrenden aydınlığa dönme mücadelesi verirken iki can dosu olan Terra ve Ventus’u bulmaya çalışıyor. Hikaye açısından Birth by Sleep’in kendisi kadar seri için olmazsa olmaz bir durumda değilse de özellikle oyunun sonlarını görmek serinin hayranları için önemli olacaktır. 3 saat civarı sürmesine rağmen hayranların hoşuna gidecek bir hikaye yapmayı başarmış Tetsuya Nomura ve ekibi. Keşke Final Fantasy XV’in hikayesini de Tetsuya Nomura bitirebilseydi… Evet, oyunu bitirince büyük ihtimalle hikaye açısından tatmin olacaksınız ama 3 saat oldukça kısa bir süre. Tam kendinizi kaptırmaya başladığınız sırada oyun bitiveriyor.

Unreal Engine 4’ün gücünü arkasına alan Kingdom Hearts 0.2: Birth by Sleep – A Fragmentary Passage grafiksel olarak bugüne kadar çıkmış en iyi Kingdom Hearts oyunu ve Kingdom Hearts III gelene kadar da öyle kalmaya devam edecektir. Tıpkı Kingdom Hearts III’ün videolarında gördüğümüz gibi bu oyunun da dünyası büyüleyici görünüyor. Harika renkler, ışıklandırmalar ve efektlerle görsellik oyuncuyu etkilemeyi başarıyor. Karakterler de hiç olmadığı kadar güzel görünüyorlar. Aqua ise tıpkı bir prenses gibi. Oyunda ilerledikçe şu elementi ya da şu saldırıyı uygulayıp şu kadar düşman öldür gibi çeşitli görevler açılıyor. Aqua’ya çeşitli aksesuarlar takarak karakterin görünümünü özelleştirebiliyoruz.

Kingdom Hearts HD 2.8 Final Chapter Prologue inceleme ps4

Final Fantasy XV’te inanılmaz işlere imza atan müzisyen Yoko Shimamura bu oyunda da çok güzel besteler ortaya çıkarmış. Kısa bir oyun için akıllarda kalıcı bir çıkartmak pek kolay bir iş olmasa gerek. Paketteki oyunlarda ve filmde seslendirme dilini değiştiremiyoruz. Japonca seslendirme seçeneğini Kingdom Hearts III’te görürüz umarım çünkü seiyuuları oldukça iyi.

Kingdom Hearts Dream Drop Distance HD oyunu da Kingdom Hearts III’ten önce hikayenin bütünlüğü açısından önemli gelişmeler içeriyor. Bilmeyenler için Sora ve Riku’yu sırayla oynuyoruz. Grafikler Nintendo 3DS sürümüne göre tabii ki daha iyi ama Kingdom Hearts 0.2: Birth by Sleep – A Fragmentary Passage’dan sonra açarsanız attan inip eşeğe binmiş gibi oluyorsunuz. Doğal olarak PS4 ile Nintendo 3DS arasında teknik açıdan dağlar kadar fark var ve oyunu HD yapmak PS4 grafiklerine yakın bir grafik sunmak için yeterli olmamış. Nintendo 3DS için tasarlanan oyun HD olsa bile büyük ekranda boş ve detaysız dünyalarıyla göze pek de hoş gelmiyor. Oynanış açısından ise birçok oyuncuya 3DS’teki keyfi vermeyebilir. Kısacası Kingdom Hearts Dream Drop Distance HD hikayesi dışında PS4’teki oynanış deneyimi açısından beni pek memnun etmeyi başaramadı.

Kingdom Hearts HD 2.8 Final Chapter Prologue inceleme ps4

Kingdom Hearts χ Back Cover ise Unreal Engine 4 ile hazırlanmış etkileyici bir animasyon filmi. Buradaki olaylar serinin genel hikayesinin uzun yıllar öncesine dayanıyor. İlk usta olduğu düşünülen Master of Masters yakında kaybolacağını söyleyip öğrencilerine çeşitli roller adıyor. Film oldukça merak uyandırıcı bir şekilde hazırlanmış. İlerleyişi, diyaloglar bir an olsun sıkmıyor ve gittikçe merakı arttırıyor. Sorulara yanıt vermekten çok daha fazla sorulara neden oluyor film. Filmdeki karakterler oldukça başarılı bir şekilde işlenmiş. Daha fazlasını görmek isteyeceksiniz.

Film Android, IOS ve Web’e çıkan (tarayıcı olarak Kingdom Hearts χ adıyla sadece Japonya’da çıkmıştı) Kingdom Hearts Unchained χ’in dünyasında geçiyor ve oyundaki karakterlerle ilgili bilgiye sahip olmamızı sağlıyor. Serinin şimdiye kadar oynamadığım ve ilgilenmediğim tek oyunuydu Kingdom Hearts Unchained χ ancak Kingdom Hearts χ Back Cover’dan sonra daha fazla kişinin ilgisini çekecektir. Bu oyunun da reklamını güzel yapmışlar bir taraftan bu film ile.

Kingdom Hearts HD 2.8 Final Chapter Prologue inceleme ps4

May your heart be your guiding key

Yazıyı sonlandırmadan önce bahsetmek istediğim ufak bir detay var. Kingdom Hearts HD 2.8 Final Chapter Prologue içerisinde hem Kingdom Hearts 0.2: Birth by Sleep – A Fragmentary Passage oyununda hem de Kingdom Hearts χ Back Cover filminde sıkça vurgulanan “May your heart be your guiding key” sözü birçok oyuncu gibi benim de oldukça hoşuma gitti. Akıllara hemen Star Wars’tan “May the force be with you” geliyor doğal olarak ancak bu oyunun içerisinde ondan bile daha çok beğendiğimi söyleyebilirim. Keyblade kullanıcılarını bir sembol gibi temsil eden bir ifade eklemek istediklerini ifade etmiş yapımcılar ve oldukça başarılı olmuşlar.

Kingdom Hearts HD 2.8 Final Chapter Prologue’un  fiyatı göz önünde bulundurulduğunda içerik açısından biraz daha zengin olmasını dilerdim açıkçası. En azından Kingdom Hearts 2’yi görmek isterdim ama illa 28 Mart’ta çıkacak Kingdom Hearts HD I.5 + II.5 Remix’i de alması gerekiyor PS4 sahiplerinin. Kingdom Hearts HD 2.8 Final Chapter Prologue serinin hayranlarını Kingdom Hearts III’e hazırlamak konusunda güzel bir iş çıkarttığından alınmayı ve oynanmayı hak ediyor fakat yeni oyunun süresi ile Kingdom Hearts III’ün piyasaya çıkmasına daha çok zaman olduğunu göz önünde bulundurursanız indirime girmesini bekleyebilirsiniz.

Kingdom Hearts HD 2.8 Final Chapter Prologue inceleme ps4

Hızlıca Paylaş!