Hoozuki no Reitetsu 2. Sezon

Sıcak Sıcak

Hoozuki no Reitetsu 2. Sezon

Hoozuki no Reitetsu 2. Sezon izle

Tür: Komedi, Doğaüstü Güçler, Seinen

Yayımlanma Tarihi: 08.10.2017

Bölüm Sayısı: 13

Yönetmen: Yoneda Kazuhiro

Firma/Stüdyo: Studio Deen

Başlıca Seiyuular:   Yasumoto Hiroki (Hoozuki), Nagasako Takashi (Enma Daiou), Yusa Kouji (Hakutaku), Kobayashi Yumiko (Shiro)

Cehennemi nasıl bilirsiniz? Cevabınız “günahkarların sonsuz acılar çektiği, ateşler içinde yandığı bir kaos ortamı?” ise tamam, aslında yanılmıyorsunuz. Ama buna bir de “cehennem devasa bir Japon şirketidir,” ibaresini ekleyin lütfen. CEO’nuz da Hoozuki olsun. İşte size her şeyiyle garip, absürd derecesinde tuhaf, fakat bir o kadar da eğlenceli olan Hoozuki no Reitetsu evreni. Ne diyelim, hoş geldiniz. Kendi açımdan bir tüm zamanların favorisi olan bu serinin ikinci sezon incelemesi biraz uzun sürdü, çünkü size en iyi şekilde yansıtmak istedim. Geç olsun güç olmasın diyerek, Hoozuki no Reitetsu’ya bir şans vermenizi de rica ederek, başlıyorum.

İlk olarak, bu seriyi tanımlayacak bir sözcük öbeği seçmek istersem sanırım “egzotik bir yiyecek” olurdu. Önce biraz tedbirli yaklaşırsınız, sonra tuhaf gelir, ancak zamanla bu garip tada alışırsınız ve hatta devam ettikçe çok seversiniz; işte öyle. Serinin konusu ise şöyle özetlenebilir: Cehennem Kralı Lord Enma’nın baş sekreteri olan Hoozuki, cehennemi kendi yöntemleri, sakinliği, sinsiliğe kaçan zekası, biraz sadistik eğilimleri ve karanlık espri anlayışıyla bir şirket gibi yönetmektedir. Japon ve Asya mitolojisinden aşina olduğumuz karakterler de, seri “ahiret” kavramının nasıl olduğunu tuhaf derecede dünyevi bir şekilde anlatırken, ona eşlik etmektedir. “Ne demek dünyevi?” dediğinizi duyar gibiyim. Peki size cehennemin bazı problemlerinin aşırı nüfus artışı, köprü yapımı, yiyecek sağlanması, maaşlar gibi şeyler olduğunu söylesem? Sanırım bana katılırsınız. Yani toparlamak gerekirse diyebiliriz ki bu seri, ölümden sonraki hayatın fani dünyaya ne kadar da benzer olabileceğini, sihirli dokunuşları da es geçmeden, eğlendirerek anlatıyor aslında. Küçük küçük öykülerden oluşan bir anime olmasına rağmen, özgün karakterlerini de asla kaybetmiyor hikayesini anlatırken.

Hoozuki no Reitetsu 2. Sezon izle

İlk bölüme bakarsak ikinci sezonda da, aynı ilk sezonda olduğu gibi bu çerçevede bir “cehennemden kesitler” olarak devam ediyor gibi görünüyor anime. Hatta opening bile, (“Dai! Jigo Jigo Bushi (大!地獄地獄節)” – Jigoku no Sata All Stars), ilk sezondaki temasını bozmuyor ve mutlu mutlu Cehennem hakkında şarkı söyleyen seiyuularımızdan geliyor. Aslında devamlı bir konu işlemeyecek gibi görünmesine, aynı şekilde devam etmesine sevindim, çünkü bu animenin bu şekilde güzel olduğunu düşünüyorum. Çizim stili, dark espri anlayışı, karakterleri, abuk subuk konuları doğallıkla yansıtması en iyi bu şekilde verilir gibi geliyor bana. Umarım ikinci sezon da ilk sezon kadar bağlayıcı olur bizim için. İlk sezonu ülkemizde ve Avrupa’da klasik bir shounen kadar çok yankı uyandırmasa da, şu günlerde hak ettiği ilgiyi göremediğini düşünsem de, serinin kemikleşmiş bir fan kadrosu var. Özellikle Japonya’da, Hoozuki no Reitetsu en çok merch satan serilerden biri. Neden derseniz, benim teorim komedi animelerinde git gide azalan orijinallik ve kendine özgülük kriterlerinin Hoozuki’de böylesine yoğun olması. Farklı bir şey arayan, artık hep aynı karakterlerin olduğu, aynı olayların döndüğü animelerden sıkılan insanlara ilaç gibi geldiğini düşünüyorum. Eğer siz de değişikliğe hasret kaldıysanız, espri anlayışınız biraz farklıysa, insanda bir rollercoaster eğlencesi hissi uyandıran Hoozuki no Reitetsu’yu inanıyorum ki çok seveceksiniz.

blank

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?