Her Zevke Göre Anime Filmleri

Her Zevke Göre Anime Filmi Önerileri

Bu yazımda sizlere her ayrı zevk için, farklı türlerden hoşunuza gidebilecek filmler önereceğim. Patlamış mısırları kapın ve izlemeye hazır olun!

A Silent Voice (Koe no Katachi)
(2016) (Dram, Okul Hayatı)

Her Zevke Göre Anime Filmleri

Küçükken yaramaz olan Ishida Shouya, ilkokuldayken can sıkıntısını acımasız yollarla üstünden atmayı seçti. Sınıfına yeni gelen ve sağır olan Nishimiya Shouko’yu, sadece eğlenmek için sınıfıyla birlikte ona zorbalıklar yaptı. Durumu fark eden Shouko’nun ailesi, okulu uyarır ve kızını okuldan alır. Bu durumu sınıf arkadaşları sadece Shouya’nın üstüne yıkar ve hepsi onu suçlar. Dışlanmış olarak bilenen Shouya’yı öğretmenleri bile görmemezden gelir. Liseye geçen Shouya’ya yaptıkları yüzünden hala vebalı gibi davranılmaktadır. Geçmişte yaptıkları ile pişman olduğundan, Shouko’yla buluşmak ve yaptıkları için özür dilemek için başrolümüz yolculuğa çıkar.

Sword of the Stranger (Stranger: Mukou Hadan)
(2007) (Aksiyon, Macera)

Her Zevke Göre Anime Filmleri

Japonya’nın Sengoku döneminde, küçük yetim Kotarou ve köpeği Tobimaru hayatta kalabilmek için saf köylülerden çalıp çırparlar. Ancak işlediği suçlar için değil de bilinmeyen başka nedenlerden dolayı Çin’in Ming Hanedanlığı tarafından yollanan suikastçilerden kaçmak için, hep hareket halindedir. Şanslarına, saldırılardan kaçarken küçük bir tapınakta yaşayan ronin (lordu olmayan göçebe samurai) olan Nanashi ile karşılaşırlar. Samurai onları takipçilerinden kurtarsa da, daha fazla yardım etmek istememektedir; ama Kotarou’nun vereceği müchevher karşılığında ikisine korumalık yapmayı isteksizce kabul eder. Üçü birlikte yolcuklarına devam ederken, Ming Hanedanlığı’nın yolladığı kılıç ustası Kotarou’yu yakalayıp kehaneti yerine getirmek üzere peşlerinden gelmektedir.

I Want to Eat Your Pancreas (Kimi no Suizou wo Tabetai)
(2018) (Dram, Okul Hayatı)

Her Zevke Göre Anime Filmleri

Nisan ayında bahar zamanıdır ve kiraz çiçeği ağaçları hala çiçek açmaktadır. Diğer insanlara karşı ilgisiz olan kitap kurdu Shiga Haruki, hastane bekleme odasında bir kitapla karşılaşır. Kitabın üstünden el yazısı ile “Ölüm ile Yaşamak” yazmaktadır. Daha sonra bu kitabın popüler ve neşeli olan sınıf arkadaşı Yamauchi Sakura’nın günlüğü olduğunu öğrenir. Aslında Sakura’nın gizlediği bir sırrı vardır; pankreas hastasıdır ve yaşamak için kısa bir süresi kalmıştır. Olabildiğince normal yaşayan Sakura, son gününe kadar doyasıya bir şekilde hayatını yaşamaya kararlıdır. Özgür ruhu ve sağı solu belli olmayan davranışları ile hayatına renk gelen Haruki’nin kalbi yavaş yavaş değişmeye başlar.

Wolf Children (Ookami Kodomo no Ame to Yuki)
(2012) (Hayattan Kesitler, Fantastik)

Her Zevke Göre Anime Filmleri

Hana, çok çalışkan üniversite öğrencisidir ve sınıfındaki esrarengiz bir erkeğe aşık olur. Bu kişi aslında öğrenci değildir hatta tamamiyle gerçek bir insan bile değildir. Dolunayda şekil değiştirebilen türünün son örneği bir kurt adamdır. Buna rağmen, Hana’nın aşkı bitmez ve ikisi bir aile kurmaya karar verir. Hana, iki tane çocuk dünyaya getirir; Ame, yağmur yağarken doğmuştur ve Yuki, kar yağarken doğmuştur. İkisi de babası gibidir, kurda dönüşebilme yetenekleri vardır. Ancak Hana, ani bir şekilde eşini kaybeder ve iki tane kurt çocuk ile hayatta tek başına kalır. Şehir hayatından uzaklaşıp kırsala yerleşip, çocuklarına hayatı öğretmenin yollarına düşer.

Maquia: When the Promised Flower Blooms (Sayonara no Asa ni Yakusoku no Hana wo Kazarou)
(2018) (Fantastik, Dram)

Her Zevke Göre Anime Filmleri

Iorph halkı, insanoğlu topraklarından uzakta yaşamaktadır ve yaşanan olayları Hibiol isimli bir kumaşa her gün dokumaktadır. Ayrıca genç görünmelerine rağmen yüzyıllardır yaşamaktadırlar. Maquia isimli bir yetim, cennet gibi bir yerde bir sürü arkadaşı olmasına rağmen, kendini yalnız hissetmektedir. Ancak sakin hayatları, Mezarte’nin Iorph halkını genç yapan kanı istediği için bölünür. Maquia kaçmayı başarır ama arkadaşlarını ve evini kaybetmiştir. Ariel isimli kendisi gibi yetim bir oğlanla karşılaşır ve onu yetiştirmeye karar verir. Çağlar değişir, Iorph ve Mezarte arasındaki ırk savaşı değişir, tabi Maquia ve Ariel arasındaki bağ da değiştir.

The Boy and the Beast (Bakemono no Ko)
(2015) (Doğaüstü, Macera)

Her Zevke Göre Anime Filmleri

Dokuz yaşındaki Ren için hayat daha zor olamazdı. Annesi trafik kazasında hayatını kaybeder, babası etrafta yoktur ve diğer aile yakınları ona karşı soğuk ve mesafelidir. Umutsuzca Shibuya’nın sokaklarına kaçar ve hayatta kalmaya çalışır. Canavar diyarı Shibuten’de Kumatetsu korkulan birisidir ama sevilen veya saygı duyulan değil. Lord emekliye ayrılıp Tanrı olmaya karar verince, onun yerini almak için iki tane güçlü aday vardır: Kumatetsu ve Iouzan. Ama Kumatetsu o kadar antisosyaldir ki, şu zamana kadar bir tane bile öğrencisi olmamıştır. Ve bunun aksini yapana kadar, ciddi bir aday olamamaktadır. Ren sokakta yolunu kaybedince kendini Shibuten’de bulur ve kader bu iki inatçıyı bir araya getirir.

Redline
(2009) (Aksiyon, Bilim Kurgu)

Her Zevke Göre Anime Filmleri

Her beş yılda bir, Redline isimli büyük bir yarış düzenlenir ve bütün evrende çok ilgi görür. Bu yarışın tek bir kuralı vardır o da kural olmamasıdır. Bu seferki yarışa katılmak için uygun olan JP, kendisi gibi usta sürücülerle kapışmak için can atmaktadır, özellikle kendisi dışındaki diğer insan olan Sonoshee McLaren ile. Ama bu yılki Redline öncekilere göre daha tehlikelidir çünkü yarış Roboworld gezegeninde olacaktır ve bunu avantajına dönüştürmek isteyen bir çok sabıkalı yarışçı vardır. Ancak, potansiyel tehlike yarışçıları durdurmaz ve sadece heyecanı arttırır. Sadece aracının hızına güvenen JP, hayatının en büyük yarışında ilk sırada bitirmek için her şeyi yapmaya hazırdır.

The Girl Who Leapt Through Time (Toki wo Kakeru Shoujo)
(2006) (Bilim Kurgu, Dram)

Her Zevke Göre Anime Filmleri

Konno Makoto lise son öğrencisidir ama gelecekte ne yapmak istediği hakkında kararsızdır. Öğretmenlerinin baskısına dayanmak ve en yakın arkadaşları ile vakit geçirmek arasında olan Makoto’nun hayatı, zamanda sıçrayabilme özelliğini bulmasıyla aniden değiştir. Filmde karakterimiz yeni bulduğu gücü ile oynar ve hayatını yaşar. Ancak Makoto, her seçimin bir sonucu olduğunu ve zamanın göründüğünden çok daha karmaşık olduğunu zor yoldan öğrenir.

The Garden of Words (Kotonoha no Niwa)
(2013) (Hayattan Kesitler, Romantizm)

Her Zevke Göre Anime Filmleri

Tokyo’da yağmurlu bir sabah Akizuki Takao, geleceğin kunduracısı, dersi ekip güzel bir bahçede dizaynları için eskiz yapmaya karar verir. Burada, güzel ama gizemli olan Yukino Yukari ile ilk defa tanışır. Takao, Yukari için yeni ayakkabı yapma sözü ile her yağmurlu havada aynı yerde buluşurlar. İkilimiz farkına bile varmadan, kalplerinde gizlenen endişeleri sadece birbirleriyle birlikteyken hafifletebilmektedir. Ancak kişisel sorunları tamamen ortadan kalkmamıştır, yağmurlu mevsim bitmek üzeredir ve ilişkileri teste tabi tutulacaktır.

Summer Wars
(2009) (Bilim Kurgu, Komedi)

Her Zevke Göre Anime Filmleri

İnternete bağlı sanal bir dünya olan OZ, kullanıcılar tarafından yaratılan ve özelleştirilen avatarlar aracılığıyla, spor yapmak veya alışveriş yapmak gibi çok çeşitli aktivitelere katılmak için dünya çapında son derece popüler bir yerdir. OZ ayrıca, güçlü şifreleme nedeniyle ağlar üzerinden iletilen herhangi bir kişisel verinin, onu kullananları korumak için güvenli bir şekilde tutulmasını sağlamasıyla neredeyse aşılmaz bir güvenlik özelliğine sahiptir. Pratik uygulamaları nedeniyle toplumun çoğunluğu simüle edilen gerçekliğe büyük ölçüde bağımlı hale gelir. Koiso Kenji, 17 yaşında OZ’da part-time moderatorlük yapan matematik dehasıdır. Tatilde, hoşlandığı kız Shinohara Natsuki tarafından onların yazlığına çağrılır ve olaylar başlar.

Colorful
(2010) (Hayattan Kesitler, Doğaüstü)

Her Zevke Göre Anime Filmleri

“Ben” öldüm ve işlediğim günah nedeniyle reenkarnasyon döngüsünden atıldım. Bir melek “ben”im bir piyango kazandığımı ve günahımı hatırlama şansının verildiğini söyledi. Ruhum intihar eden 14 yaşındaki Makoto’nun bedenine sahipti ve “ben” hafızamı hatırlamaya çalıştım. Makoto’nun etrafındaki olaylar yüzünden ve “ben”im onun vücudunu ödünç almam yüzünden sıkıntılı hissettim. “Ben”, insanların birbirlerini incittiğini anlamaya başladım; çünkü dünya, kendi gerçek rengini diğerlerinden ayırt etmek için çok renkli.

Patema Inverted (Sakasama no Patema)
(2013) (Bilim Kurgu, Macera)

Her Zevke Göre Anime Filmleri

Patema, inanılmaz tünel ağı ile ünlü yeraltı medeniyetinden cesur bir kızdır. Gizemli bir şekilde kaybolan bir arkadaştan esinlenerek, kraliyet statüsüyle tünellerde yaptığı geziler nedeniyle sık sık azarlanır. Yasak bölge diye bilinen yere girmesi ile birlikte, tuhaf bir yaratıktan ürküp büyük dipsiz bir kuyuya düşer. Kendini yüzdeyde bulur ve onun için her şey terstir. Havaya doğru düşmeye başlarken Aiga vatandaşı Age tarafından kurtarılır. Aiga insanlarına Patema gibi “tersler”in gökyüzü tarafından yutulacak günahkarlar olduğu öğretilmektedir fakat Age buna inanmaz ve yeni arkadaşını korur. Bu iki farklı gencin bir araya gelmesi ile iki farklı dünyanın kapıları ve birçok sırları ortaya çıkacaktır.

The Place Promised in Our Early Days (Kumo no Mukou, Yakusoku no Basho)
(2004) (Romantizm, Bilim Kurgu)

Her Zevke Göre Anime Filmleri

Alternatif gerçeklikte 1974 Japonya’sı bölünmüş bir ülkedir. Güney adalar Amerika, kuzey adalar Sovyetler tarafından yönetilmektedir. Hokkaido, filmdeki adı ile Ezo, Tsukinoe Ekusun tarafından tasarlanmış gökyüzüne çıkan bir kule inşa etmeye karar verir. 1996 yılında kulenin yapımı biter ve üç tane Aomori öğrencisi bu kule ilgili büyük hayaller kurar. Fujisawa Hiroki ve Shirakawa Takuya çocuk dahiler olarak bilinmektedir ve ikisi de Sawatari Sayuri’den hoşlanmaktadır. Bir gün yakınlarında bir drone çakılır ve iki oğlan onu tamir edip Hokkaido kulesine çıkmayı düşünür. Drone’a Bella Ciela ismini verirler fakat uçma hayalini gerçekleştiremeden Sayuri ortadan kaybolur. Onların olandan haberi yoktur fakat Sayuri’nin kaybolması ikisinin hayalini kurduğu kuleyle ilgilidir.

Children Who Chase Lost Voices (Hoshi wo Ou Kodomo)
(2011) (Macera, Fantastik)

Her Zevke Göre Anime Filmleri

Tüm anılarınızı bir şarkıya dönüştürebilseydiniz, neye benzerdi? Olağanüstü bir öğrenci ve annesinin yokluğunda ev ile tek başına ilgilenmesi dışında Watase Asuna’nın tek oyalanma seçeneği gizli mağarasındaki eski kristal radyosunu dinlemektir. Bir gün kazara daha önce hiç dinlemediği gizemli ve melankolik bir melodi açar. Hemen sonra Shun isimli esrarengiz birisi onu tehlikeli bir yaratıktan kurtarır ve bilmeden onu hayal gücünün ötesine geçen, kayıp bir ülkeye giden uzun bir yolculuğa sürükler. Eskiden güzel melodik olan hayatı artık karmakarışık ölüm ilahisine dönüşmüştür.

İzlediklerinizi yorum olarak yazmayı unutmayın. Ayrıca sizin de önerilerinizi duymak isterim. ^_^

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?