Gintama 2015

Sıcak Sıcak

Gintama 2015 

Gintama 2015

 

Diğer İsimler: Gintama°, 銀魂°

Tür: Komedi, Parodi, Tarihi, Samuray, Drama, Sıradan Hayatlar, Bilim Kurgu

Yayımlanma Tarihi: 08.04.2015

Yönetmen: Miyawaki Chizuru

Animasyon: BN Pictures

Orjinal Eser: Sorachi Hideaki

Karakter Tasarımı: Takeuchi Shinji

Ses Yönetmeni: Takamatsu Shinji

Başlıca Seiyuular: Sugita Tomokazu (Sakata Gintoki), Kugimiya Rie (Kagura), Sakaguchi Daisuke (Shimura Shinpachi)

Açılış: BLUE ENCOUNT – DAYxDAY

Kapanış: Negoto – DESTINY

Bahar sezonunun en beklenen serisi Gintama’nın ilk bölümü arz-ı emdam etti. Duyurusu yapıldığında en çok beklenenler arasında yer alan Gintama kaldığı yerden devam ediyor. Yani konu olarak değil de… Mizah olarak… :D

Gintama 2015

Hangi anime böyle başlar yahu? :D

Hayranları bilir Gintama’nın sadece bir resim koyup onun üzerinden sıradan saçma sapan konuşmalar yaparak bölüm süresini doldurmaya çalıştığını. Ee Gintama bu geleneği bozmuyor ve ilk bölüme buna benzer bir yöntemle başlıyor. İlk defa izleyen birisinin bu ne ya diye tepki vereceği bir basın toplantısının canlı yayını şeklinde sahne açılıyor ve yaklaşık bir dakika boyunca toplantıya katılmış bir grup insanın, öksüren amcaların, çekime gelmiş kameramanların olduğu hiçbir aksiyon ve hareketin olmadığı ve “Tam Gintamalık bir açılış” diyebileceğimiz türden bir sahne ile karşılaşıyoruz. Bu esnada ise konuşma yapan kişi Kagura’nın sesi.

Gintama 2015

Saçlar… Ah o saçlar… Gintoki yapmış yine yapacağını.

Gintama 2015

Gerçekten çok sıradan birine benzemiyor mu?

Gintama 2015

Kagura gücünden hala bir şey kaybetmemiş.

Basın toplantısının amacı özür dilemek. Animenin tekrar başlamasından dolayı ve son film adıyla çıkan filmlerinden sonra hala bir son olmadığı için özür dilemek üzere baş rolümüz  Sakata Gintoki, tam bir politikacı edasıyla kürsüye çıkıp bir ön konuşma yapıp özür diliyor. Daha sonra sorulara geçilince bir diğer baş rollerimizden biri olan gözlük pardon Shinpachi’yi bir gazeteci rolüyle görüyoruz. Tam sorusunu sorduğu esnada Gintoki’nin bir anda ağlamaya başlaması ve ne dediğini böğürmesinden dolayı zar zor anlayabildiğimiz özür ve teşekkürlerinin ardından animemiz bir geleneğini daha uygulayarak ünlü bir animeye gönderme yapıyor ve animemiz başlangıç şarkısına geçiş yapıyor.

Not: Gintoki bu sahnede Hyōgo İli meclis üyesi Nonomura Ryūtarou’nun kaplıcalar için yapılan kamu fonlarının kötüye kullanımından dolayı yaptığı ilginç konuşmaya gönderme yapıyor.


Açılış şarkısını her zamanki gibi beğendim. Karakterleri yeniden animede görmek gerçekten çok güzel bir duygu. Gin-san’ın motosikletini bile özlemişiz vallahi.

Kapanışı da çok hoş olmuş. Şarkılar olarak bir artı daha kazanıyor. Tabii bir “Donten” ya da “Samurai Heart” kadar olmasa da yine akılda kalıcı olacakları kesin.

Gintama 2015

Seslendiricisi Naruto’daki Orochimaru ile aynı olan Otose-san.

Yorozuya’da sıradan bir gündür ve büroya ev sahibi olan Otose-san gelir. Her zamanki gibi kirayı vermemelerinden dolayı tam azar çekmeye başladığında o da ne Otose-san bir anda donup kalır. Gintoki ne olduğuna bakmaya geldiğinde gerçekten donmuş olduğunu görür ve dışarı çıkıp bakar ki herkes aynı durumda… Üç baş rolümüz dışında herkes donmuş vaziyette. Ve böylece karakterlerimiz bunun nedenini araştırmaya (!) başlarlar -çıkarları doğrultusunda-. Buna neden olanın bir saat olması ve bu saatin de nereden geldiğinin anlaşılması üzerine saatin tamir edilmesi gerektiğine karar verirler ve tamircinin yolunu tutarlar. Bundan sonrası ise karakterlerimizin olayla alakası olmayan şeyler yapmasıyla devam eder. Gerisini izlemek ise siz izleyicilere kalır. :)

Gintama 2015

Serinin olmazsa olmaz karakteri: MADAO

Seiyuu kadrosu her zamanki gibi muhteşem ötesi. İlk bölümde sadece ana karakterlerimizi görmüş olsak da eski kadronun aynen devam edecek olması karakterlerle özdeşleşen seslendiricileri tekrar duyacağımız anlamına geliyor. Çizimler ve tasarımlar önceki serilerle aynı ve oldukça da güzel. Abartısı olmayan, bilgisayar animasyonu gibi değil de gerçekten elle çizilmiş havası vermesi animenin tarihi olduğu izlenimini veriyor ve bu da artı bir özellik.

Gintama 2015

Gintama tarzı sıradan bir tepki.

Gerek Shinsengumi olsun gerek Shogun, tarihi kişilerin yer aldığı ve her karakterini sevdirebilen nadir animelerden biri Gintama. Konu bütünlüğü olmadığı halde oldukça ünlü ve başarılı animemiz ilk bölümüyle yine mizahını konuşturuyor. Gerek geçen diyaloglar olsun gerek yapılan espiriler yine komedi konusunda hiç kan kaybetmediğini kanıtlıyor adeta. Boş işler müdürümüz Sakata Gintoki ve yardımcıları böylece yine saçmalıklarla dolu maceralarına başlamış oluyorlar.

Mangasını takip ettiğim bir seri olduğu için şunu söyleyebilirim ki eğer güncel manga bölümlerini animede de izleyebilirsek Gintama’da bizleri heyecanlandıracak ki bu Gintama’da sık sık göremeyeceğimiz bir şeydir (asıl konusunun mizah olduğu, aksiyon ve dram içeren bölümlerin konu dışı olarak ifade edildiği bir animeden bahsediyoruz), ciddi ve aksiyonu bol bölümler, arclar bekliyor. Kısacası hiç bitmesin diyeceğimiz bir seri daha başladı. Peki ilk bölümü sizler nasıl buldunuz?

Gintama 2015

Gintama 2015

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?