Gintama

Gintama Nedir?

Gintama

Gintama° görseli

Tür: Komedi, Parodi, Tarihi, Samuray, Drama, Sıradan Hayatlar, Bilim Kurgu

Şirket: Sunrise

Orjinal Eser: Sorachi Hideaki

Karakter Tasarımı: Takeuchi Shinji

Başlıca Seiyuular: Sugita Tomokazu (Sakata Gintoki), Kugimiya Rie (Kagura), Sakaguchi Daisuke (Shimura Shinpachi)

Sorachi Hideaki’nin popüler serisi olan Gintama’yı sanırım duymayanınız yoktur. Aramızda duymayan varsa ya da başlamaya bir türlü cesaret edemiyorsa hiç durmasın ve izlemeye koyulsun. Çünkü içerisinde hayranı olduğunız diğer animelerden de bir şeyler bulacaksınız.

Peki Gintama nedir?

2003 yılında “Shonen Jump” dergisinde yayımlanmaya başlayan ve halen devam etmekte olan serinin 2006 yılında ilk animasyon uyarlaması yapıldı ve 201 bölüm ile son buldu. 2010 yılında “Gintama: Shinyaku Benizakura-Hen” adıyla ‘Benizakura arc’ının film versiyonu yapıldı. 2011 yılında Gintama’ adıyla yeni bir sezon ile geri dönen seri 51. bölüm sonrası hayranlarına veda ederek bitti. Artık başlamaz diye düşünürken bir de baktık ki 2012 yılında 13 bölümlük yeni bir sezonla tekrar izleyicisi ile buluştu. Bu sezon sonunda bu sefer kesin bitmiş ve bir daha başlamayacakmış izlenimini ardında bırakarak sona erdi. Hatta öyle ki 2013 yılında “Gekijōban Gintama Kanketsu-hen: Yorozuya yo Eien Nare” adlı bir film gösterime girdi ve hayranları ile vedalaşma filmi niteliğinde idi. Ancak Gintama tam da şanına yakışır biçimde yine kararından caydı ve 2015 yılında yeni bir sezonla Gintama° olarak hayranlarını sevindirdi. Hatta ilk bölümde sürekli bitti bitti diyoruz ama kusura bakmayın deyip özürlerini de sunarak…

Gintama

Son sezonu halen devam etmekte olan anime ise siz takipçilerimizin ve okuyucularımızın en çok sevdiği anime olarak seçildi. Peki Gintama’yı bu kadar sevdiren özelliği ne? Bu hiç şüphesiz ki mizah anlayışı. Mangakasının bile “Daha konusu ne ben bile bilmiyorum.” dediği popüler seri belki de bu yüzden çok seviliyor. Normal bölümler saçmalıklarla dolu olan ara ara da güzel arcları ile heyecanı doruklarına taşıyan seri, karakterleri ile de yüreklere taht kurmuş durumda. Her karaktere gerektiği önemi veren serinin seiyuu kadrosunun güçlülüğü de bunu kanıtlar nitelikte. Seiyuu dünyasının en usta seslendiricilerini bir araya getiren Gintama’nın çizimleri, eski Japonya atmosferini hissettirmesi, Japonya’nın en önemli unsurlarından biri olan samuraylık kavramını ana öge olarak kullanması ve tabii ki müthiş açılış ve kapanış şarkıları hepimizin gönlünü fethetmiş durumda. Her sezonun şarkıları çok konuşulan serinin bir artı özelliği de yayımlandığı derginin diğer serileri ile dalga geçmesi ya da onlara göndermeler yapması. Hal böyle olunca animeyi izlerken ya da mangasını okurken çok yakından takip ettiğiniz bir seriyle de karşılaşabiliyorsunuz.

Gintama

Gintama’nın konusunu özetlemeye çalışırsak -her ne kadar konusu tam belli değil desek de ana bir konu mevcut-, Japonya’da Edo Dönemi’nin sonlarına doğru “Amando” adlı uzaylılar Dünya’yı istilaya gelir. İnsanlar ve uzaylılar arasındaki savaş sonrası, insanlık uzaylıların silahlarına yenik düşer. Bunun sonrasında Dünya’da özgürce yaşamaya başlayan ‘Amando’ lar yetmezmiş gibi hükumet samuraylara kılıç taşımayı yasaklar. Baş rolümüz Sakata Gintoki de bu dönemde yaşayan bir samuraydır. Artık kendisine ihtiyaç kalmamıştır. Uzaylı bir kız olan Kagura ve bir nevi öğrencisi olan Shinpachi ile “Yorozuya”yı kurup boş işler müdürlüğüne başlarlar.

Gintama

TV Tokyo kanalında yayımlanan ve halen devam etmekte olan bu seriyi izlemediyseniz ve de bölüm sayısı sizi korkutuyorsa hiç korkmayın. Konu bütünlüğü olmadığı için aradan bir bölüm izleseniz de sıkıntı olmayacaktır. Ancak tavsiyemiz karakterleri iyice oturttuktan sonra bunu yapmanız. Hatta arc listelerine göre bile bölümleri seçip izleyebilirsiniz.

Gintama

Serinin yayımlana sezonlarının sırasıyla isimleri:

  • Gintama (2006-2010), Bölüm sayısı: 201
  • Gintama’ (2011), Bölüm sayısı: 51
  • Gintama’ Enchōsen (2012), Bölüm sayısı: 13
  • Gintama° (2015), Bölüm sayısı: Devam ediyor.
Gintama

Gekijōban Gintama Kanketsu-hen: Yorozuya yo Eien Nare

Bu makaleyi sevdiniz mi?