Ghibli’nin Yapımcısı Suzuki Toshio Takahata Isao Hakkında Konuştu

Ghibli’nin Yapımcısı Suzuki Toshio Vefat Eden Yönetmen Takahata Isao Hakkında Konuştu

Ghibli'nin Yapımcısı Suzuki Toshio Takahata Isao Hakkında Konuştu

The Ghibli Textbook #19: The Tale of the Princess Kaguya isimli kitapta merhum Takahata Isao’nun son filmi ve sanat mirası hakkında bilgiler paylaşıldı. Öte yandan kitapta Ghibli Stüdyosu’nun ünlü yapımcısı Suzuki Toshio ile yapılan bir röportaja da yer verildi. Röportajda Suzuki Toshio vefat eden ünlü yönetmen Takahata Isao hakkında konuştu. Suzuki, uzun zaman birlikte çalıştığı arkadaşının zor ve huysuz bir yönetmen olduğunu söyledi. Suzuki Toshio yönetmeni birçok insanı harap etse dahi her şeyi gözden çıkarmaya razı olan bir insan şeklinde nitelendiriyor. Yapımcının iddiasına göre bu harap olan insanlardan biri de Hotaru no Haka filminin karakter tasarımcısı ve animasyon yönetmeni Kondo Yoshifumi. Kondo, Mimi wo sumaseba filmdeki çalışmasını bitirdikten sonra Suzuki tarafından ziyaret edilmiş. Yaklaşık iki saat süren bu sohbet esnasında Kondo, yapımcıya Takahata Isao’nun kendisini öldürmeye çalıştığını söylemiş. Öyle ki Suzuki verdiği röportajda, Kondo’nun yönetmeni düşününce bile korkudan titreyecek hale geldiğini belirtmiş.

Ghibli'nin Yapımcısı Suzuki Toshio Takahata Isao Hakkında Konuştu

Hayao Miyazaki, Suzuki Toshio ve Takahata Isao

Kondo Yoshifumi, Mononoke Hime filminin ardından 1998 yılında 48 yaşında hayata gözlerini yumdu. Suzuki Toshio, Hayao Miyazaki, Takahata Isao ve Suzuki’nin ismini vermek istemediği ve “S-san” olarak adlandırdığı bir başka animatör Kondo’nun yakılma törenine katılmış. Toei Animation Stüdyosu’nda birlikte çalışan bahsi geçen S-san tören esnasında yüksek sesle ”Kon-chan’ı öldüren Paku’ydu, öyle değil mi?” şeklinde bir çıkış yapmış ve ve ortam bir anda soğumuş. İşin acı tarafı ise Takahata Isao bu çıkışa sessizce başını sallayarak onay vermiş.

Not: Takahata Isao’nun takma ismi Paku’dur.

Ghibli'nin Yapımcısı Suzuki Toshio Takahata Isao Hakkında Konuştu

Hayao Miyazaki ve Suzuki Toshio, Takahata Isao için düzenlenen veda töreninde.

Suzuki’ye göre Takahata ile çalışıp hayatta kalabilen tek kişi Hayao Miyazaki. Yine yapımcıya göre stüdyo, Takahata’nın iş beklentileri nedeniyle olası mirasçılarını kaybetmeye devam etmiş. Hatta Suzuki yeri geldiğinde yönetmene çok çalıştığı için yorulduğunu kendi iyiliği için ara vermesi gerektiğini öğütlemiş.

Suzuki’nin iddiaları bunlarla da bitmiyor. Yayımcı şirket Shinchosha, Hotaru no Haka filminin üretimiyle ilgilenen şirketlerden biriydi. Şirketin temsilcisi Nitta Takashi Suzuki’ye, Matsumoto Seicho, Shibata Renzaburo ve Abe Kobo isimli senaristlerle çalıştığını; Takahato Isao’nun aksine hepsinin normal kişiler olduğunu söylemiş. Öte yandan Suzuki yönetmeni katkılarından dolayı Ghibli çalışanlarının hiçbirine asla teşekkür etmeyen biri olarak tarif ediyor.

Röportajın sonunda Suzkuki, Hayao Miyazaki’nin gelecek filmi Kimi-tachi wa Do Ikiru ka’daki (How Do You Live?) bir karakterin Takahata Isao’ya dayandırılabileceği ancak yönetmenin vefatının ardından bu planın son 2 aydır askıya alındığını belirtti.

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?