Fruits Basket

Anime Tanıtım

Fruits Basket

Fruits Basket romantik animeler

Anime adı:Fruits Basket (フルーツバスケット)

Tür: Romantik, Komedi, Drama, Doğaüstü Güçler

Yayınlanma Tarihi:05/07/2001-27/12/2001

Bölüm Sayısı:26

Yönetmen: Akitaro DAICHI

Senaryo: Aki ITAMI, Mamiko IKEDA, Rika NAKASE, Hiroshi NAGAHAMA, Tadashi HIRAMATSU

Animasyon: Hiroshi NAGAHAMA

Müzik: Jun ABE, Seiji MUTO

Dizayn: Akemi HAYASHI

Orjinal Eser: Natsuki TAKAYA

MyAnimeList Puanı: 7.83

Opening-Ending: For Fruits Basket (OP) – Chiisana İnori (ED) by Ritsuko Okazaki

Başlıca Seiyuuları: Horie Yui, Hisakawa Aya, Seki Tomokazu, Okiayu Ryotaru

Fruits Basket; “Meyve Sepeti”nde hikayemiz sıradan bir lise öğrencisi olan Honda Tohru’nun hayatını konu alıyor. Honda Tohru küçük yaşta babasını kaybeder ve hayatının geri kalanını annesi Kyoko Honda ile beraber yaşar. Bu birliktelik de çok uzun sürmez, Tohru annesini de  mayıs ayında bir trafik kazasında yitirir.  Annesinin de ölümüyle, baba tarafından hiçbir akrabası olmayan Tohru büyükbabasıyla yaşamak durumdadır fakat büyükbabasının evi tadilatta olduğundan ve ona yük olmak istemediğnden Tohru, küçük bir çadırda yaşar ve okul sonrası yarı zamanlı temizlik işinde çalışarak kendi hayat mücadelesini vermeye karar verir.

Fruits Basket romantik animeler

Bir gün Tohru çalılıkların arasında yürürken önünde hayvan figürleri olan muazzam bir eve rastlar. Bu ev ve yaşadığı arazi aslında Sohma ailesinin mülküdür. Tohru bu esnada ev sahibi olan Shigure Sohma ve sınıf arkadaşı Yuki Sohma ile tanışır. En başta bunun yalnızca bir tesadüf olduğunu düşünen Tohru her şeyden habersiz bir şekilde evinin yakında olduğunu söyleyerek oradan ayrılır fakat ne talihsizliktir ki… Aynı günün akşamında toprak kayması yüzünden Tohru’nun çadırı ve içindeki tüm eşyaları toprak altında kalır. Bu duruma tanık olan, Tohru’nun yaşadıklana şaşıran ve üzülen Sohma ailesi, ona kendi evlerinde bir oda teklif eder. Karşılığında ise çamaşır bulaşık gibi evi çekip çevirme işlerini yapmasını isterler. Tohru ise en başta zor olsa da içinde bulunduğu durumu kabullenerek Sohma ailesi ile yaşamaya razı gelir.

Fruits Basket romantik animeler

Ana karakter Honda Tohru, en başta pasif ve aptal bir karakter gibi gözükse de serinin ilerleyen dakikalarında neşeli ve iyimser tavırlarıyla kendini sevdiriyor. Her ne kadar saf ve çocuksu olsa da diğer shoujo temalı serilerdeki gibi işe yaramazlığın aksine; beklenmedik olaylardaki davranışlarından  aslında ne kadar zeki ve sevimli bir karakter olduğunu hissediyorsunuz.  Tabi bu iyimser ve olumsuzlukları karşı gelme tutumu da çok abartılı değil. Esas karakterimizin de zaman zaman umutsuzluğa düşüp hüngür hüngür ağladığı ruh halleri de var ama bir şekilde tüm olumsuzluklara rağmen bazen gülünç bir şekilde olsa da ayağa kalkmayı başarıyor.

Fruits Basket romantik animeler

Honda Tohru’nun sınıf arkadaşı “Prens” olarak anılan Yuki Sohma ise, soğuk ve gizemli tavırlarıyla diğer shoujo ve reverse harem temalı animelerde  olduğu gibi hem serideki hem de gerçek hayattaki bayan  anime izleyicileri tarafından oldukça çekici olduğu izlenimi veren bir karakter. Genelde kızlara karşı nazik, okul yaşamı ile birçok şeyde çok başarılı ama bir o kadar da ketum olan anime-manga karakterlerin etkileyiciliğinin daha ön planda olması gerekir ama bu seride  Yuki Sohma’nın daha çok duygusallığı ön plana çıkarılmış, kendi içindeki  zayıf yönü dışa daha çok yansıtılmış. Tabi ki seriyi izledikçe bunun daha çok Honda Tohru’nun hüneri olduğu düşünülebilir ama bana göre Yuki Sohma kişiliği gereği çözülmeye hazır bir karakter. Kendi zayıflıklarının her zaman farkında ve dışarıya karşı bunun aksini göstererek mücalede ediyor.

Fruits Basket romantik animeler

Bir diğer esas karakter Kyo Sohma’ya gelirsek, Kyo Sohma serideki en sevdiğim karakter diyebilirim. Burcunun temsil ettiği hayvan yani tıpkı bir kedi gibi yerinde bir türlü duramayan, gergin olduğu ortamdan hızlıca kaçan ve yaramazlığına hakim olamayan bir kişiliği var. Kyo, Yuki’nin aksine yeteneksiz ve dışlanan bir karakter olmasına karşılık çok daha dışa dönük, sorunlarını çevreye yansıtarak çözebiliyor ve kolayca arkadaş edinebiliyor.

Fruits Basket

Furits Basket Çin Astrolojisinde  yer alan 12 zoydak burcununun etrafında şekillenmiş. Animede  “Jyunişi”olarak bahsedilen Sohma ailesi ise bu 12 burcun lanetini taşıyor, seriye göre bu ailenin üyeleri hariç Jyunişi özelliği gösteren kişiye karşı cinsten biri sarıldığında veya çok stres altında kaldıklarında temsil ettikleri hayvana dönüşüyor ve ummadıkları bir zamanda eski hallerine dönüyorlar.

Fruits Basket romantik animeler

Animede “horoz” burcu hariç tüm hayvanlara yer verilmiş. Horoz burcu ise mangada yer alıyor. Çizimler  hayvanların özelliğini taşıyor (Kaplan ve inek burcu olan karakterlerin turuncu ve siyah-beyaz renk saçlara sahip olması gibi)  aynı zamanda karakterlerin kişilikleri de bu burçların özelliklerinden esinlenilmiş.

Ayrıca Çizimler 2001 yılında çıkan bir seri için oldukça iyi, mangasına nazaran oldukça yumuşatılmış ve biraz “chibi” ye kaçıyor. Renklerin biraz soluk olmasına karşılık izleyince gözünüz hiç yorulmuyor. Mekan çizimleri ise karakter çiziminden daha iyi görünüyor.

Fruits Basket romantik animeler

Seiyuu ve müzik açısından da bakarsak açılış ve kapanış gayet hafif ve rahatlatıcı; dinleyince sözlerini rahatlıkla seçebiliyorsunuz. İzlerken bir süre sonra kendinizi ister istemez şarkılara eşlik ederken buluyorsunuz. Seiyuu kadrosu açısından, ana karakterlerden biri olan Kyo Sohma’nın ses aktörü Seki Tomokazu ve At burcu, Hatori Sohma’yı seslendiren Okiayu Ryotaru biraz daha ön plana çıkıyor. Seki Tomokazu’yu  birçoğumuz popüler bir seri olan Pycho Pass serisinin ana karakteri Kougami Shinya’yı seslendirmesinden tanıyoruz. O denli ciddi bir karakterden böyle haşarı bir karakteri seslendirdiğine inanmak biraz güç ve ses tonu da oldukça uyumlu. Yine de Kyo Sohma’yı  ses tonunun yanında karakteri için Suwabe Junichi seslendirseydi daha iyi olabilirdi diye düşünüyorum. Okiayu Ryotaro’ysa  Naruto animesinin çokça sevilen karakteri Hatake Kakashi’ yi seslendirmesinden biliyoruz. seride gerek vurgu gerekse de kişilğini yansıtması açısından sesi Hatori karakterine tam oturmuş.

Özellikle hafif romantizmle shoujo’ya kaçan serileri seviyorsanız bu seri izlenebilir. Üstelik Kamisama Hajimemashite, İnu x Boku SS gibi animeleri izleyip de beğendiyseniz… Kesinlikle bu seriyi izlemenizi tavsiye ediyorum.

Açılış görüntüsü:

Kapanış görüntüsü:

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?