Final Fantasy Type-0 HD İnceleme

PC İnceleme

Final Fantasy Type-0 HD

Final Fantasy Type-0 HD İnceleme PC

Tür: Aksiyon Rol Yapma

Çıkış Tarihi: 18.08.2015 (PC)

Yapımcı/Dağıtımcı: Square Enix

Diğer Platformlar: Playstation 4, Xbox One, PlayStation Portable

2011 yılında ekim ayının son günleri yaşanmaktayken Japonya’da PSP platformuna çıkan yeni Final Fantasy oyunuyla tanışmıştık. Olmayan Japoncamla PSP’de oynamaya çalışmış ancak bir türlü oyunun derdini anlayamadığımdan bir kenara bırakmıştım. Ancak oyun o kadar güzel görünüyordu ki içimde hep bir ukde olarak kalmıştı Final Fantasy Type-0’yu oynamak. “Nasıl olsa gelir İngilizcesi, ben de oynarım yeniden” diyerek beklemeye başlamıştım. Her çıkan haberde yeniden meraklanıyordum, İngilizcesi geliyor, İngilizce lokalizasyon ertelendi, PSP’ye değil Vita’ya çıkacak vs. şeklinde dedikoduların arasından çıkışının 4. yılında batıyla buluştu Type-0, hem de yenilenip HD olarak. Mart ayında PlayStation 4 ve Xbox One konsollarına gelen oyunu bu sefer konsolumun olmaması sebebiyle oynayamamıştım. Neyse ki Square Enix çok bekletmedi ve geçtiğimiz günlerde oyunu PC için de çıkardı. (Bende de ne sabır varmış arkadaş, neredeyse spoiler yemeden 4 sene beklemişim).

Oyun Fabula Nova Crystallis evreninde geçen 2. oyun olarak çıkmıştı. Bildiğiniz gibi Final Fantasy XIII serisi ve çıkışını heyecanla beklediğimiz Final Fantasy XV’in de içinde geçtiği bir evren olan Fabula Nova Crystallis’te oyunlar temelde aynı miti paylaşıyor ancak farklı dünyaları ve karakterleri konu alıyor. Oyunun yönetmenliğini Hajime Tabata, yapımcılığını Yoshinori Kitase ve Tetsuya Nomura üstenmiş. Tetsuya Nomura aynı zamanda karakter tasarımından da sorumlu Final Fantasy Type-0 HD’de.

Mareşal Cid Aulstyne’in yönettiği Milites İmparatorluğu ordusu, Oricence dünyasındaki diğer ulusları işgale kalkar. Milites kuvvetleri “crystal jammer” adlı bir cihazla Rubrum Egemenliği’ne saldırarak onların büyü güçlerini kullanmalarını engeller ve kolayca topraklarını işgal eder. Ancak Class Zero adlı bir sınıf öğrenci bu saldırıdan etkilenemez ve işgalci kuvvetleri Vermillion adasından kovarlar. Milites İmparatorluğu bir bomba ile Lorica İttifak’ını yerle bir ederek devre dışı bırakır ve bu olay sonucunda Concordia Krallığı Rubrum ile ittifak kurarak savaşa katılır. İşte bu hengamede Class Zero’yu yönetiyoruz.

Gerçek zamanlı aksiyon rol yapma oyunu olan Final Fantasy Type-0 HD’de yönettiğimiz sınıf birbirinden farklı yeteneklere sahip 14 kişiden oluşuyor.  Her görevde bu 14 kişiden kaçını hangi sıra ile kullanacağımızı belirliyor ve görevlere çıkıyoruz. Görev sırasında o anda yönetmekte olduğunuz karakter ölürse yerine rezerve kısmında sıraladığınız bir öğrenci geçiyor. Rezerve ettiğimiz karakterden 3 kişilik bir grup kurarak görevlere çıkıyoruz. Çatışma sırasında kullandığınız öğrenciler deneyim puanı kazanarak seviye atlarken rezerve edip kullanmadığınız öğrenciler herhangi bir şey kazanmıyor. Dediğim gibi 14 farklı yeteneğe ve silaha sahip karakter yönettiğimizden her karakter her duruma uymuyor. Bu yüzden de her karaktere önem vermek gerekiyor. Sadece görev başında değil görev ortası kayıt noktalarında da formasyonda değişiklik yapabiliyoruz. Oyun ilerledikçe yeni yetenekler ve Final Fantasy XIII’ten hatırlayacağınız “summon” saldırıları açılıyor. Bu 14 karakterin yanında Akademeia’dan gönderilen SP Unit’ler var. Bu birimler oyun boyunca değişiyor ve görevlerde yanınızda bulunarak size yardımcı oluyorlar.

Final Fantasy Type-0 HD İnceleme PC

Oyun boyunca yönettiğimiz Class Zero’nun öğrencileri

Devamı diğer sayfada

Hızlıca Paylaş!
1 / 2
Bu makaleyi sevdiniz mi?