80’li Yılların En İyi Animasyon Filmleri

The Last Unicorn / Last Letzte Einhorn

en iyi animasyon filmleri

Süre: 1 sa. 32 dk.
Tür: Dram, macera, fantastik
Ülke: Birleşik Krallık / ABD / Japonya / Batı Almanya / Fransa
Gösterim Tarihi: 1982
Yönetmen: Jules Bass, Arthur Rankin Jr.
IMDb Puanı: 7,5

Büyülü bir ormanda, konuşabilen tek boynuzlu bir at, kendisinin türünün sonuncusu olduğunu öğrenir. Sapkın bir kral tarafından diğer tek boynuzlu atlar yakalanmış ve hapsedilmiş, başlarında da Kızıl Boğa adındaki bir canavar beklemektedir. Son Unicorn, onları bulmak ve hepsini geri getirmek için bir büyücüyle yollara düşer ve bu uğurda savaşır.

 

Waga Seishun no Arcadia / Arcadia of My Youth / Harlock Movie 2 / My Youth in Arcadia / Albator 84

en iyi animasyon filmleri

Süre: 2 sa. 10 dk.
Tür: Aksiyon, macera, bilim kurgu, dram, uzay
Ülke: Japonya
Gösterim Tarihi: 1982
Yönetmen: Tomoharu Katsumata
IMDb Puanı: 7,4

Dünya Illumidus imparatorluğu tarafından işgal edilmiş ve Japon  halkı köle olarak kullanılmaya başlanmıştır. Kaptan Harlock ve arkadaşları tüm bu yapılanlara karşı isyan edip sessiz kalmayacak ve dünyaya  yeniden özgürlük getirebilmek adına çetin bir mücadeleye girişecektir.

 

Hadashi no Gen / Barefoot Gen

en iyi animasyon filmleri

Süre: 1 sa. 23 dk.
Tür: Dram, tarihi
Ülke: Japonya
Gösterim Tarihi: 1983
Yönetmen: Mori Masaki
IMDb Puanı: 8,1

Japonya ile ABD arasındaki savaş başladığından beri 3 yıl geçmiştir. Gen, diğer Japon şehirlerine nazaran yapılan bombalamalardan çok fazla etkilenmemiş olan Hiroşima kentinde zorlu bir hayat geçiren bir çocuktur. Yiyecek çok azdır. Gen ve kardeşi Shinji babalarına yardım ederek hamile anneleri için yiyecek arayarak şu zor zamanları atlatmaya çalışmaktadırlar ve bu sebeple pek de boş vakitleri yoktur. Ancak Amerikan uçaklarının sık uçuşları vs. gibi nedenlerden ötürü halk korku içinde beklemektedir. 6 Ağustos 1945 günü geldiğindeyse Gen ve ailesi dahası tüm Hiroşima halkı için her şey trajik bir şekilde değişecek ve hiçbir şey bir daha eskisi gibi olmayacaktır.

Film, kendisi de Hiroşima’da dünyaya gelen mangaka Keiji Nakazawa’nın kaleminden çıkmış ve ülkemizde de “Yalınayak Gen” ismiyle 4 cildi yayımlanmış bana göre baş yapıt niteliğinde bir manga uyarlamasıdır. Savaşın acımasızlığını bir çocuğun gözlerinden bizlere aktararak daha da sarsılmamıza sebep olan çarpıcı, trajik bir hikaye. Bu filmi de duygusal olarak sağlam hissettiğiniz bir dönemde izlemenizi tavsiye derim.

 

Twice Upon a Time

en iyi animasyon filmleri

Süre: 1 sa. 14 dk.
Tür: Aksiyon, macera, komedi, fantastik
Ülke: ABD
Gösterim Tarihi: 1983
Yönetmen: John Korty, Charles Swenson
IMDb Puanı: 7,1

Kabus bombalarını yapan Murkworks isimli karanlık bir fabrikanın manyak hükümdarı Synonamess Botch, tüm insanlığın uyanıkken dahi kabuslar görmesini sağlar. İki kahramanımız ise onu engellemeye ve çabalarını boşa çıkarmaya çalışır.

 

Kaze no Tani no Nausicaä / Nausicaä of the Valley of the Wind / Rüzgarlı Vadi

en iyi animasyon filmleri

Süre: 1 sa. 57 dk.
Tür: Macera, fantastik, bilim kurgu
Ülke: Japonya
Gösterim Tarihi: 1984
Yönetmen: Hayao Miyazaki
IMDb Puanı: 8,1

Hayao Miyazaki’nin Studio Ghibli kurulmadan önce başladığı ve uzun süre devam ettiği mangası Kaze no Tani no Nausicaä’nın yine Studio Ghibli kurulmadan önce yapılmış bir film uyarlaması. Her şeyiyle Miyazaki kokan bir film. Tabiat, hayvan ve insan ilişkisini çeşitli mesajlarla bezeyip masalsı bir şekilde bizlere aktaran bir hikaye. Yine baş rolde Miyazaki Sensei’nin kendi deyimiyle cesur, kendine yeten, bütün kalbiyle inandıkları için savaşmaktan çekinmeyen, bir arkadaşa veya yardımcıya ihtiyacı olsa da asla bir kurtarıcıya ihtiyacı olmayan bir kadın. Nausicaä.

Neredeyse dünyadaki tüm yaşamı yok eden nükleer bir savaştan bu yana bin yıl geçmiştir. Bir avuç kalmış insan ırkı şimdi, sebep olduğu bu yıkımın bir sonucu olarak ortaya çıkan çöllerle, büyük ve tehlikeli böceklerle, zehirli bitkilerle ve zehirli gazlar yayan bazı mantar türleriyle mücadele etmek zorundadır. Nausicaä, bu türden kötü etkilerden bir nebze uzakta kalmayı başarabilmiş az sayıdaki insanın tarımla uğraşarak yaşadığı Rüzgârlı Vadi’nin Prensesidir. Bir gün vadiye başka bir krallığın uçağı düşer. Uçakta insanlığı belki de yeni bir felakete sürükleyebilecek bir şey vardır. Arkasından da bu krallığa ait askerler gelerek vadiyi ele geçirirler. Nausicaä dünyanın yeniden bir felakete sürüklenmesini durdurmak için savaşacak, aynı zamanda Vadi’yi zehirli ormanların güçlerinden korumaya çalışacaktır.

 

The Soldier’s Tale

en iyi animasyon filmleri

Süre: 51 dk.
Tür: Müzikal, sahne sanatları
Ülke: ABD
Gösterim Tarihi: 1984
Yönetmen: R.O. Blechman, Christian Blackwood
IMDb Puanı: 7,4

The Soldier’s Tale için besteci Igor Stravinsky’nin ünlü eseri L’Histoire Du Soldat’ın animasyon uyarlaması diyebiliriz. Savaştan dönen bir asker, kemanını almaya çalışan bir yabancıyla karşılaşır. Yabancının teklif ettiği pek çok şeyi reddeden asker, gelecekten bahseden bir kitap karşılığında kemanı verir sonunda. Kemanı çalamayan ve nasıl çalınacağını askerden kendisine öğretmesini isteyen bu yabancıysa şeytandan başkası değildir.

 

Szaffi / The Treasure of Swamp Castle / Jonas Und Der Verwunschene Schatz

en iyi animasyon filmleri

Süre: 1 sa. 16 dk.
Tür: Macera, romantik
Ülke: Macaristan
Gösterim Tarihi: 1985
Yönetmen: Attila Dargay
IMDb Puanı: 8,0

18. yüzyılda geçen hikayede genç ve fakir Macar aristokrat Jonas ile Ahmet Paşa isimli bir Türk paşasının gayri meşru kızı olan Szaffi’nin miras hakkından dolayı sahip olmayı hak ettiği hazineyi aramaları anlatılır.

 

* “En İyi Animasyon Filmleri: 80’ler” listesi sonraki sayfada devam ediyor.

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?