80’li Yılların En İyi Animasyon Filmleri

En İyi Animasyon Filmleri: 80’ler

Merhabalar sevgili Anime Fantastica takipçileri. Yepyeni bir liste ile tekrar karşınızdayız. Bu sefer 80’li yıllara gideceğiz ancak bu listemizde sadece Japonlara ait anime filmleri yer almayacak. Pek çok milletten animasyon filmlerine listemizde yer vermeye çalışacağız. Peki listeyi neye göre oluşturdunuz diye soracak olursanız bu sefer IMDb puanlarını dikkate alarak bir liste oluşturmaya ve puanı 7.0’dan yüksek olan filmleri listeye dahil etmeye çalıştık. Liste içerisindeki sıralamayı da filmlerin vizyon tarihini baz alarak yaptık. Listeyi elimizden geldiğince kısa tutmaya çalışsak da ancak bu kadarını becerebildik ve en iyi animasyon filmleri 80’ler konusunu 5 sayfaya sığdırabildik. ^^’

Listede SSCB dağılmadan önce yapılmış filmler de var, Disney’in tatlış karakterleriyle işlediği etkileyeci filmler de var. Japonların kült haline gelmiş filmleri de var, Avrupa’dan yapımlar da var. Var da var. Buyurun seçin, beğenin, izleyin. :)

Тайна третьей планеты / Tayna tretey planety / The Mystery of the Third Planet 

en iyi animasyon filmleri

Süre: 48 dk.
Tür: Bilim kurgu, macera, fantastik
Ülke: SSCB
Gösterim Tarihi: 1981
Yönetmen: Roman Kachanov
IMDb Puanı: 8,1

22’nci yüzyılın sonlarına doğru Alisa Seleznyova, babası Profesör Seleznyov ve pilot Zeleny, Moskova Hayvanat Bahçesi’ne nadir bulunan hayvanları bulmak için bir uzay keşif gezisine çıkarlar. Çok sayıda nadir hayvan gördükleri söylenen efsanevi kaptanlar Kim ve Buran’ın gemi kayıtlarına ulaşmak isterler ancak bu yolda engellenmeye çalışılacaklar ve kendilerini uzay korsanlarının da dahil olduğu bir macera içinde bulacaklardır. Bu noktada yardımcıları efsanevi kaptanlardan birine ait son konuşan kuş olacaktır.

 

Fehérlófia / Son of the White Mare

en iyi animasyon filmleri

Süre: 1 sa. 21 dk.
Tür: Mitoloji, macera, fantastik
Ülke: Macaristan
Gösterim Tarihi: 1981
Yönetmen: Marcell Jankovics
IMDb Puanı: 7,9

Eski göçebe Türk topluluklarına ait destanlarda ve mitlerde yer alan pek çok motife, tipe, ögeye yer veren filmde Fehérlófia bir kısrağın üçüncü oğlu olarak bir ağaç kovuğunda dünyaya gelir ve annesinin sütünü emerek güç kazanır. Annesinden çoğunlukla kötü ejderhaların baş rolde olduğu eski masalları dinler. Annesinin ölümünden sonra Fehérlófia, dünya üzerindeki gücü ele geçiren ejderhaları aramaya ve yok etmeye karar verir. Bu uğurda kendisi gibi insanüstü yetenekleri olan iki erkek kardeşini bulmak için yollara düşer ve bulur da. Birlikte ejderhaları yok edip ejderhaların esir ettiği üç prensesi kurtarmaya çalışırlar ve bu uğurda pek çok imtihandan geçerler.

 

Sekai Meisaku Douwa: Hakuchou no Mizuumi / Swan Lake

en iyi animasyon filmleri

Süre: 1 sa. 15 dk.
Tür: Dram, romantik, fantastik
Ülke: Japonya
Gösterim Tarihi: 1981
Yönetmen: Kimio Yabuki
IMDb Puanı: 7,9

Pyotr Ilyich Tchaikovsky (Pyotr İlyiç Çaykovski) tarafından bestelenen Kuğu Gölü isimli bale eserinin anime uyarlaması diyebileceğimiz filmde Prens Siegfried, tesadüfen kafasında taç olan güzel bir kuğu gördüğünde kendini kuğunun peşinde bulur ve kuğunun aslında Rothbart isimli kötü bir büyücünün laneti sebebiyle her gün bir kuğuya dönüşen Odette adında bir prenses olduğunu keşfeder. Odette’i sadece kendisi için isteyen büyücünün yaptığı bu büyüyü kırabilecek tek şeyse onu tüm kalbiyle ve ruhuyla gerçekten sevecek bir adam … Büyücü Prensi kandırıp Odette’ten uzak tutmak için kendi kızı Odile’i Odette’in kılığına sokar. Peki tüm bunlara rağmen yine de gerçek aşk kazanabilecek midir?

 

Sirius no Densetsu / The Sea Prince and the Fire Child

en iyi animasyon filmleri

Süre: 1 sa. 48 dk.
Tür: Dram, fantastik, romantik
Ülke: Japonya
Gösterim Tarihi: 1981
Yönetmen: Masami Hata
IMDb Puanı: 7,3

Bir zamanlar tüm Tanrılar yer yüzündeydi ve  bunlar içerisinde Suyun Tanrısı Glacus ve Ateşin Tanrısı Themis bir arada mutlu mesut, barış içinde yaşarlar ve birbirlerini de çok severler. Rüzgarın Tanrısı Argon onların birbirlerine olan bu sevgisini kıskanır ve türlü dalavere ile aralarını bozar. En nihayetinde su ve ateş arasında amansız bir savaş başlar. Bu noktada Tanrıların Kralı devreye girer ve Argon’u en derin denizlere hapseder. Savaş bitse de aralarındaki barışı korumak adına ateş ve su sonsuza kadar ayrılırlar. Ama kaderin cilvesine bakın ki Glacus’un oğlu Suyun Prensi Sirius ve Themis’in kızı Ateşin Prensesi Malta karşılaşırlar ve birbirlerine aşık olurlar. Sonsuza dek ayrı olması gereken ateş ve suyun yeniden bir araya gelmesi mümkün müdür acaba?

 

Jarinko Chie / Chie the Brat

en iyi animasyon filmleri

Süre: 1 sa. 50 dk.
Tür: Yaşamdan kesit, dram, komedi, seinen
Ülke: Japonya
Gösterim Tarihi: 1981
Yönetmen: Isao Takahata
IMDb Puanı: 7,2

Bu yıl nisan ayında vefat eden ve anime dünyasının yüreğini burkan Studio Ghibli kurucularından ve anime dünyasının efsanevi yönetmenlerinden Isao Takahata’nın  ismini duyurmasında büyük payı olan bu filmin baş rolü Chie Takemoto; 10 yaşında, babasıyla yaşayan, küçük ve güvenilir bir kızdır. Öyle ki bir evi çekip cevirebilecek yetenektedir. Chie’nin amacı bir baltaya sap olamamış babasına  bir iş bulmak ve bu sebeplerden ötürü babasını terk etmiş olan annesini tekrar babasıyla bir araya getirebilmektir.

 

Sayonara Ginga Tetsudou 999: Andromeda Shuuchakueki / Adieu Galaxy Express 999

en iyi animasyon filmleri

Süre: 2 sa. 10 dk.
Tür: Bilim kurgu, macera, uzay, dram
Ülke: Japonya
Gösterim Tarihi: 1981
Yönetmen: Rintaro
IMDb Puanı: 7,2

Andromeda’nın yıkımına rağmen makine imparatorluğunun varlığı hala büyük bir tehdit oluşturmaktadır ve aynı zamanda dünya bir savaş alanı haline gelmiştir. Tetsuro Hoshino Galaxy Express 999 trenindeki yolculuğundan döndüğünde insanlığın kurtuluşu için gerçekleştirilen direnişe katılır ve diğerleriyle birlikte bu uğurda savaşmaya başlar. Galaxy Express’i dünyaya döndüğünde Tetsurou eski bir arkadaşı olan Maetel’den trene tekrar binmesini söyleyen gizemli bir mesaj alır. Bu noktadan sonrada kendisin birtakım gizemli olayların ortasında bulan Tetsurou, makine imparatorluğunun en karanlık sırlarını da keşfetme imkanı bulacaktır.

 

The Plague Dogs

en iyi animasyon filmleri

Süre: 1 sa. 43 dk.
Tür: Dram, macera
Ülke: Birleşik Krallık / ABD
Gösterim Tarihi: 1982
Yönetmen: Martin Rosen
IMDb Puanı: 7,9

“Rowf: Why do they do it, Snitter? I’m not a bad dog.
Snitter: I don’t think they do it because they think you’re bad.

Watership Down’ın da yazarı Richard Adams’ın bir diğer kitabı olan The Plague Dogs’tan aynı isimle uyarlanmış bu eser, hayvanlara karşı insanoğlunun ne kadar acımasız ve bencil olabileceğini tüm gerçekçiliğiyle çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor. Filmin baş rollerinde köpeklerin olması sizi yanıltmasın. Bu köpekler ne kadar tatlı ve masum olurlarsa olsunlar insanoğlunun onlara yaşattıkları da bir o kadar zalimce. Snitter ve Roff… Bir laboratuvarda denek olarak kullanılan pek çok hayvandan sadece ikisi. Bu iki köpekçik nihayet laboratuvardan kaçmayı başardığında dış dünyada mutlu olabilecekleri bir yer aramaya başlar. Ancak dışarıda yaşamak ve buraya tek başına adapte olmak hiç de kolay değildir. Tüm bunların üstüne bir de vebalı oldukları öne sürülen ve tüm umutlarını yavaş yavaş kaybetmeye başlayan bu iki köpekçiğin amacı hayatta kalabilmektir artık.

Duygusal yönden iyi, psikolojik olarak sağlam olduğunuzu düşündüğünüz bir vakitte filmi izlemeniz tavsiyemdir. Zira film oldukça trajik ve hüzünlü bir hikayeye sahip. Bir çizgi film de olsa, baş rollerde iki köpek de olsa  hayvan deneylerinin acımasızlığını, hayvanlara yapılan haksızlıkları, onların içler acısı durumunu tüm gerçekliğiyle ve tüm rahatsız edici boyutlarıyla bir tokat gibi pat pat suratınıza çarpıyor bu film ve neye uğradığınızı şaşırıyorsunuz bir anda.

Lady Kagami’den Not: Filmle alakalı sözlerime son vermeden önce bu yazı vasıtasıyla hayvan deneylerine karşı birlikte bir şeyler yapabileceğimizi siz sevgili okurlarımıza hatırlatmak istiyorum. Ben uzun süredir büyük reklam paylarıyla her eve girmeyi başarabilmiş ancak hayvan deneylerinden vazgeçmemiş pek çok markayı hayatımdan çıkarmış bulunmaktayım ve ailemi de bu doğrultuda yönlendirmekteyim. Bu yolda pek çok marka ve mağaza da olumlu yönde adımlar atmakta. Aldığınız herhangi bir ürünün hayvanlar üzerinde denenip denemediğini birtakım işaretler vasıtasıyla (happy bunny logosu, cruelty free ibaresi veya ürünün ve ürün içeriklerinin yapay deri veya doku üzerinde denendiğine işaret eden “tested in vitro” benzeri bir ibare), ürünün web sitesinde yapacağınız bir gezintiyle veya mail vasıtasıyla sorabileceğiniz sorularla öğrenmeniz mümkün. Eee ben bunlarla mı uğraşacağım derseniz  söyleyebileceğim tek şey acı temelli bir şeyden uzun vadede fayda görülemeyeceği kanaatinde olduğumdur. Aslında kullandığımız pek çok tıbbi ilacın hayvanlar üzerinde denenmesi ve bunun için gönüllü insan deneklerin azlığı, hayvan istismarı, hayvana eziyet ve işkence gibi bu konuda konuşulması gereken pek çok konu olsa da burada sonlandırmak mecburiyetindeyim. Bu dünya sadece bizim değil. Bizden gayrısı bizim yüzümüzden acı çekmemeli. Hayvanları seven, hayvanların da acı çektiğini, nefes aldığını, bizler gibi duygulara sahip olduğunu  bilen, anlayabilen, hayvanların da bizler kadar yaşam hakkına sahip olduğunu idrak edebilen merhametli, vicdan sahibi nesillerin yetişmesi, yetiştirilmesi dileğiyle..

 

* “En İyi Animasyon Filmleri: 80’ler” listesi sonraki sayfada devam ediyor.

Hızlıca Paylaş!
1 / 5
Bu makaleyi sevdiniz mi?