Eden no Ori

Manga Tanıtım   

EDEN NO ORI

Eden no Ori

Tür: Aksiyon, Macera, Komedi, Dram, Ecchi, Korku, Gizem, Psikolojik, Bilim Kurgu, Romantik, Shounen, Trajedi

Mangaka: Yamada Yoshinobu

Yayınlanma Tarihi: 2009

Baş Karakterler: Akira Sengoku, Rion Akagami, Shirou Mariya, Kouchi Yarai, Miina İsurugi, Kanako Oomari

Cilt Sayısı: 21

Bölüm Sayısı: 185 (Bitti)

Yayınlandığı Dergi: Shuukan Shounen Magazine

 

 

Okurken gizemliliğin içinde düşüncelere, teorilere daldığım, sayfayı her çevirişimde bir heyecana kapıldığım ve gözlerimi bir an bile ayırmadan merak içinde ”Acaba ne olacak? ” diye sayıkladığım orjinal bir seri, Eden no Ori ya da diğer bir adıyla Cennetin Kapısı diyebiliriz.

Ana karakterimiz Akira Sengoku, sahip olduğu ve kendi gözüyle mükemmel diye nitelendirdiği, iki çocukluk arkadaşı Rion ve Kouhei de dahil olmak üzere sınıf arkadaşlarıyla beraber küçük bir okul gezisi için uçakla gidiyorlardı. Ortam gayet neşeli, öğrencinin şen şakrak olduğu vakitlerde güzel, eğlenceli ve ılımlı, aynı romantik-komedi-okul üçlüsünün klasik bir mangada aynaya tutulmuş vaziyette görünmesi gibiyken herşey trajik bir noktaya bağlanıp umut yok diye bağıran korkunç bir kabusun iliklerine kadar inme durumuna düşmeye başlıyor. İçinde çokça öğrenci bulunduran bir uçak aniden sallanmaya başlayıp nedeni bilinmez bir şekilde bir adaya çakılıyor ve bu durum Akira’nın macera dolu dünyasına sahne veriyor, normallikten ötede olan kıyamete hoşgeldin demiş oluyor.

Eden no Ori

Hikaye gizem kayığıyla beraber yol alırken, Akira içine düştüğü durumu ve akıl almaz yaratıkların bulunduğu bir adada, geriye kalan okul arkadaşlarıyla araştırmaya koyulmuştur. Bu macera onlar için kolay olmamasıyla birlikte karşılaştıkları yapboz şeklindeki sorunların, takibe alınamaz sırların ve düşünülemeyecek itirafların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Olaylar her ne kadar basit bir göz çerçevesinde gösterilmiş gibi görünse de korku sıfatıyla çevrildiğinde okuyucuda meraka, düşünce yolunda kuşkulanmalara sebep olaraktan içgüdüsel bir heyecan ile ” bir adaya düştüğünde ..” diye başlayan her türlü soruya yanıt bulma fırsatını yakalıyorsunuz. Bir süre sonra mantığın sınırları zorlanarak bilim kurgu yönüne çekilmeye başlıyorsun. Bilim kurgu dediğimiz de gizem sözcüğü ile kardeş olup öğrenci psikolojisini tamamen farklı bir felsefeye dönüştürerek umutsuzluğu doğuruyor. Her ne kadar fazla çeşidi olan bir manga olmuş olsa da birini çıkarmak zincir bağını koparmakla aynı hesaba denk gelebiliyor.

Eden no Ori

Bu kadar trajedinin yanında işin eğlenceli kısmı olan komedi-romantizm-ecchi demeyi de ihmal etmiyor. Ecchi derecesi gayet yüksek bir manga olması erkek okuyucu kitlesini biraz daha bağlamayı sağlamıştır. Fanservis dediğimiz olay neredeyse her bölümde görebilme ihtimalini gözden kaçırmıyor. Bazı bayan karakterlerin sırf bu yüzden mangada yer aldığı kanısındayım.  Ecchi’nin kaynağının komedi olması dolayısıyla komediye de sıkça rastlanabiliyor. Arada bir öğrenciler arası komik şakalaşmalar, fanservis çapında gülüşmeler ve dahasını rahatlıkla bulabiliyorsun.

Eden no Ori

Akira’nın Rion’u koruduğu nokta ve tabii ki ..

Karakter olarak incelendiğinde baştaki karakterimiz Akira, adadan kurtulmaya çalışan bir orta okul 3.sınıf öğrencisine göre gayet cesur ve yapı olarak olmasa da anlık saldırılara karşı zekasını iyi ve güzel yönde kullanan, dahası arkadaşlarını her zaman her ne olursa olsun korumaya çalışan, onların yaptıkları kötü işler karşısında bile merhamet göstermekten çekinmeyen becerikli bir çocuktur. Çocukluk arkadaşı Rion ise sevimli ve Akira’nın her zaman arkasında bulunan ve onu korumaya çalışan biridir. Mariya teknoloji bağımlısı, süper zeki; Yarai ise tam bir badass diye nitelendirdiğimiz tamamen havalı, güçlü ve dış görünüşüne bakmaksızın iyi yürekli bir insandır. Karakterlerin çoğu 185 bölüm boyunca uygun bir biçimde gelişmeleri gözlenmekle birlikte dayanışma, kardeşlik bağı gibi sözcüklerin altyapı kurmasına olanak sağlanmıştır.

Eden no Ori

Çizim olarak gerçekten dikkatle ve özenli bir şekilde çizildiği besbelli oluyor. Adadaki yaratıklar, hayvanlardan tutun hiyeroglif yazıları gibi olan duvar şekillerine kadar herşey planlı ve göz zenginliği inceliğinde sunuluyor.

Eğer High School of Dead‘i okuduysanız ya da izlediyseniz size bu mangayı tavsiye ederim. Çünkü iki tarafta da bir yerden kurtulma öğelerine ecchi tadında rastlanıyor. Benim okumamın asıl nedeni ise macera-shounen tarzını kıyamet vakti gelmişcesi bir noktada virgüllemesinden dolayı sevdim. Tabii ki her çeşidi de bulunduruyor olması, özellikle romantik açıdan, mangayı her türlü göz ile bakabileceğim manasına getiriyor. Lost denen yabancı bir diziyi de çok anımsatması okumama neden olan bir faktör oluyor tabii ki.

 

Şaşırtacak olayların sıralandığı, romantik olayların da az buz yaşanır bir şekilde ifade edildiği ve komedi-trajedi gibi birbirinden uzak iki cinsi tahterevalli dengesinde entegre edildiği hoş bir seri.

Okuyan, okuyacak, okumakta vs. herkesin yorumunu beklerim.

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?