Demon Slayer: Mugen Treni

Tanıtım

Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train

demon slayer turkce sinema

Yıl: 2020

Süre: 117 Dakika

Yönetmen: Haruo Sotozzaki

Eser: Koyoharu Gotouge

Müzik: Yuki Kajiura, Gou Shiina

Karakter Tasarımı: Miyuki Satou, Yuuko Oomae, Akira Matsushima, Mika Kikuchi

Tema Şarkısı: LiSA / Homura

Seslendirenler:  Natsuki Hanae (Tanjirou Kamado), Satoshi Hino (Kyoujurou Rengoku), Yoshitsugu Matsuoka (Inosuke Hashibara), Hiro Shimono (Zenitsu Agatsuma), Akari Kitou (Nezuko Kamado), Daisuke Hirakawa (Enmu), Akira Ishida (Akaza)

Kim derdi ki Japonya’da gişe rekorları kıran bir anime filmi Türkiye’de gösterime girecek diye? Ama hiç umulmadık olay gerçekleşti ve bugün Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train ülkemizde vizyona girdi. Bendeniz de bugün filmi sinemada izleme fırsatı buldum. Esasen Türkiye’de vizyona girmeden önce filmi internete düştüğü zaman izlemiştim. Ancak sinemadaki ses ve görüntü faktörü izleyen üzerinde gerçekten başka bir etki bırakıyor. Filmin tanıtımına geçmeden önce yazacaklarımın spoiler içerme ihtimali olabileceğini söylemeliyim.

demon slayer mugen train

Hatırlarsanız animenin ilk sezonunun final bölümünde kapanış sonrası iblis avcısı ordusundaki en yüksek rütbeli savaşçılardan nam-ı diğer Hashira olan Rengoku Kyoujurou görünmüş filmin kısa bir gösterimi yapılmıştı. Hikayemiz bir tren seferinde yolcuların kaybolma vakalarına değinerek başlıyor. İblis avcılarının olayı çözmekte yetersiz kalması durumunda daha fazla zaiyat verilmesini önlemek için Hashira Rengoku Kyoujurou bu olay için görevlendirilir. Tabi Rengoku-san bu görevde tek başına değildir. Kendisine yeni yetme iblis avcıları Tanjiro, Zenitsu ve Inosuke de eşlik eder. Nezuko-chan’ı da unutmamak gerek elbet. Böylelikle ekip tren yolculuğunda bir araya gelir.

Yeni yetme ekibimizin Rengoku-san ile tanışması oldukça eğlenceli başlıyor. Fakat Hashira hariç diğerlerinin trende iblislerin olduğundan haberi yoktur. Böylece Rengoku-san ekibe durumu kısaca açıklar. Tabi trende iblis olduğunu duyan Zenitsu’nun tepkisini az çok tahmin edersiniz. :) Bu konuşmalar sonrasında ekibimizin olduğu vagonda ansızın iblisler belirir. Böylece ilk kez bu sahnede Rengoku-san’ın muhteşem gücüne tanık oluyoruz. Sinemada tanık olmanın ayrıcalığı ise harika bir duygu. Zira ses, müzikler, animasyon tüylerimizi diken diken ediyor.

Demon Slayer Mugen Train

Rengoku-san’ın iblisleri yok etmesinin ardından dört iblis avcımız birden uykuya ve her biri istediği rüyalara dalar. Aslında uykuya dalmalarının sebebi düşük rütbeli iblislerden biri olan Enmu’nun işidir (ilk sezonda kendisini görmüştük). Enmu tren görevlisi ve dört genci uykuya dalabilmeleri ve güzel rüyalara erişebilmelerini vaat etmiştir. Ancak bir şartı vardır: Özellikle dört gençten iblis avcılarının rüyalarına girerek ruh özlerini bulup yok etmelerini ister. Ama işler iblisin umduğu şekilde gitmez. Zira Nezuko’dan haberleri yoktur. Öte yandan dört avcı rüyalarında ruh özlerine erişemeden bu gençleri kıskıvrak yakalar. Tanjiro ise diğerlerinin yanı sıra beklenmedik bir şekilde rüyadan uyanır. Tabi bu uyanışta Nezuko’nun da payı vardır. Rüyalar içinde en dokunaklı olanı hiç şüphesiz Tanjiro’nun rüyasıydı. Gerçek olmasını dilediği bu rüyasında annesi ve kardeşleri yeniden hayatta, birlikte sıcak yuvalarında bir aradadırlar. Dokunaklı olmasının en önemli sebebi ise Tanjiro’nun ailesinin gerçekte hayatta olmadığını öğrenmesi sonrasında onlardan ayrılma sahnesiydi.

Demon Slayer Mugen Train

Tanjiro’nun uyanışı sonrası Nezuko diğerlerini de uyandırır. Uyku ve rüya vaadiyle kandırılan gençler ise daha saldıramadan Tanjiro tarafından bayıltılır. Diğer gençlerden farklı olarak Tanjiro’nun ruh özünü yok etmeye çalışan genç ise rüyada karşılaştığı manzara karşısında şaşkına döner. Çünkü Tanjiro’nun ruh özünün bulunduğu ortam öylesine sıcak öylesine sevecendir ki genç ruh özünü yok etmekten vazgeçer. Filmdeki en hoş sahnelerden biri buydu şüphesiz. 

Demon Slayer Mugen Train

Lafı fazla uzatmayalım. Rüyalardan uyanan ekibimiz yolcuları Enmu’dan korumak için büyük mücadele içine girerler. İblis avcılarımızın bu sahnelerde verdikleri mücadele oldukça heyecan vericiydi. Filmin en beğendiğim müziklerinden biri ise bu sahnelere eşlik eden Zenitsu Theme oldu. Filmde kısa da olsa Zenitsu’nun da dövüşünü izleme fırsatı buluyoruz.

Böylece uzun uğraşlar sonucu trendeki yolcular kurtarılır. Fakat Enmu ile olan dövüşü esnasında Tanjiro büyük bir yara alır ama neyse ki nefes teknikleri ile yarasının kanamasını durdurur. Her şey halloldu derken ne yazık ki ummadık bir düşman çıkar bu kez karşımıza: 12 üst düzey iblislerden biri olan Akaza. 

Filmin bana göre en can alıcı sahnesi Akaza ve Rengoku arasındaki düello. Böylesi bir karşılaşmayı sinemada izlemek gerçekten büyüleyiciydi. Her ne kadar içim parçalanarak izlesem de...

Filmin bana göre en can alıcı sahnesi Akaza ve Rengoku arasındaki düello. Böylesi bir karşılaşmayı sinemada izlemek gerçekten büyüleyiciydi. Her ne kadar içim parçalanarak izlesem de…

Demon Slayer Mugen Train

Başta da söylediğim gibi filmi ülkemizde vizyona girmeden önce hem de telefondan izlemiştim ve 10 üzerinde 7 puan vermiştim. Fakat sinemada izledikten sonra bendeki etkisi değişti ve şimdiki puanım 10 üzerinden 8. :) Çünkü sinemada müzikler, diyaloglar, görüntüler izleyiciyi içine alıyor. Öte yandan bana göre tek kusuru Türkçe çevirisinin biraz yetersiz kalmasaydı. Neyse ki filmde karmaşık ve uzun diyaloglar yok. Ama imkanınız varsa filmi mutlaka (daha önce izlemiş olun ya da olmayın) sinemada izleyin.

Demon Slayer Mugen Train

Bu da burada hatıra kalsın. :)

Kısacası CGV Mars Dağıtım oldukça iyi bir iş başarmış. Umarız bu filmlerin devamı gelir ve biz anime severler daha pek çok anime filmini sinemada izleme keyfine erişiriz. Bu açıdan CGV Mars Dağıtım’a sosyal medya hesaplarından ulaşabilir, desteğinizi ve taleplerinizi iletebilirsiniz. 

CGV Mars Dağıtım Instagram

CGV Mars Dağıtım Facebook

CGV Mars Dağıtım Twitter

Hızlıca Paylaş!