Cheating Craft

Sıcak Sıcak

Cheating Craft

 

Cheating Craft izle

Tür: Okul, Komedi, Aksiyon

Yayımlanma Tarihi: 05.10.2016

Bölüm Sayısı: Bilinmiyor

Yapımcı : Haoliners Animation League

Stüdyo/Firma: Blade

Kaynak: Roman (Gemini Xin Luo’nun Zuobi Yishu eseri)

Bu sezon yayımlanmaya başlayan bir başka Çin kaynaklı bir kısa seri ile karşı karşıyayız. Kısa seri dememin nedeni açılış  ve kapanışı çıkarttığımız zaman yaklaşık 10 dakikalık bir izlenme süresinin olması.

Cheating Craft izle

Serinin konusundan bahsedecek olursam, dünyada refah düzeyi en yüksek olan insanların yaşadığı bir ülkede insanların başarısının önüne giden yolda çok büyük bir engel vardır. Üniversite sınavı olarak bilinen bu engeli aşabilen öğrencileri itibarlı ve lüks bir hayat beklerken başaramayan öğrenciler için ne yazık ki yolun sonudur. Durumlar böyle olunca öğrenciler iki farklı türe evrimleşmek zorunda kalırlar;  her şeyi satırı satırına öğrenip başından sonuna kadar işi sıkı tutup ders çalışan öğrencilere ”öğrenen tür”, sınavın basamaklarını yalnızca öğrenen türün cevaplarından kopya çekerek tırmanabilen öğrencilere de ”kopyacı tür” denir. Bu iki tür arasında rekabet olmasına karşın zaman zaman birbirleri ile iş birliği yapmak zorunda kalırlar. Serimiz genel olarak her biri ayrı bir türe mensup olan biri kız biri erkek 2 öğrencinin sınavda yaşayacaklarını anlatır.

Cheating Craft izle

Ülkenin sınav sistemi günümüz Türkiye’sinin sınav sistemi ile neredeyse aynı olunca ister istemez seriye ufak bir sempati duymaya başladığımı söyleyebilirim. İlk bölüm bir anlatıcının ağzından geçiyor ve bu ülkedeki sınav sistemi yüzünden ebeveynlerin, çocuklarının başarısı için neler yapabilecekleri hakkında ufak bir demeç veriyor. Buna göre Öğrenen Tür’ün ebeveynleri özel hocalar tutup çocuklarını dershanelere yazdırırken, Kopyacı Tür’ün ebeveynleri de çocuklarına kopya çekebilmeleri için envai çeşit imkan sağlıyor.

Cheating Craft izle

Sınavın içeriğinden de bahsedecek olursam, sürece korkunç bir kaos ortamı hakim. Kopya çekmeye alışkın olmayan öğrenciler hemen yakalanırken; kopyacı türe mensup olanlar geçim kaynaklarını koruyabilmek için adeta bir savaş vermekteler. Sınav ortamı gerçekten güzel betimlenmiş. İnsanların içindeki o korkuyu ve kopya çekmek için verdikleri savaşı güzel bir biçimde aktarmış. Bölümü izlerken insanın aklına kendi sınav anıları gelmiyor değil. Bu sayede ister istemez karakterler arasında kendimizden de bir parça bulabiliyoruz.

Cheating Craft izle

Animasyon kalitesini beğendiğimi söyleyebilirim. Renk seçimlerinde canlı ve sıcak tonlar tercih edilmiş, karakter tasarımları gerçekten hoş. Seiyuulardan bahsetmek isterdim fakat ilk bölümde sadece anlatıcı konuştuğu için pek bir şey söyleyemeyeceğim.

Cheating Craft izle

Sonuç olarak genel olarak eğitim sistemlerini eğlenceli bir yönden ele alan ve izlemesi eğlenceli kısa bir seri arıyorsanız izlemenizi tavsiye ederim. Peki sizler bu seri hakkında neler düşünüyorsunuz?

 

Cheating Craft izle

Bu makaleyi sevdiniz mi?