Berserk (2016)

Sıcak Sıcak

Berserk (2016)

Berserk 2016 Anime Serisi

Tür: Aksiyon, Askeri, Doğaüstü, Fantezi, Seinen

Yayınlanma Tarihi: 01.07.2016

Yönetmen: Shin Itagaki

Manga: Kentarou Miura

Firma/Stüdyo: Millepensee, GEMBA

Başlıca Seiyuular: Hiroaki Iwanaga (Guts), Kaoru Mizuhara (Puck), Hiro Shimono (Isidro), Farnese di Vandimion (Yoko Hikasa), Toa Yukinari (Casca), Takahiro Sakurai (Griffith)

Açılış: 9mm Parabellum Bullet – Inferno

Kapanış: Nagi Yanagi – Meimoku no Kanata

 

Müthiş çizimleriyle ve hikaye kurgusuyla yıllardır devam eden ve belki de mangakası ölene kadar devam edecek olan Berserk’in yeni animesi nihayet başladı. İlk olarak 1997-1998 yıllarında 25 bölümlük bir televizyon animesi şeklinde yayımlanan Berserk daha sonra ise Guts’ın Şahin Takımı’na katılmasını ve sonrasında gelişen olayları konu alan üç anime filmine uyarlanmıştı. Yeni başlayan anime serisi ise filmlerden sonra gerçekleşen olayları konu alıyor. Mangada yer alan bazı kısımları atlayarak tabii…

Guts’ın tek gözünü ve tek kolunu kaybettiği ve Griffith’ten ölesiye intikam almak istediği günümüz zaman diliminde geçiyor yeni Berserk. Ancak mangadan bazı kısımlar atlanmış şekilde karşımıza çıkıyor. Bu sebeple de senaryoda da bir takım değişikliklere gidilmiş. Ancak anime Conviction ismiyle mangada yer alan hikaye kısmından kopmayacak gibi görünüyor.

Berserk 2016 Anime Serisi

Berserk’in hikayesi ve kurgusu konusunda fazla konuşmaya gerek yok. Zaten mangasını okuyanlar Berserk’in çizimleriyle de kurgusuyla da efsaneleşmiş bir seri olduğunu bilirler. Biz gelelim animenin ‘kalitesine’. İlk bölüm çoğu izleyici tarafından beğenilmedi. MAL’de şu anda 6.28 gibi oldukça düşük bir puana sahip. Peki yeni Berserk animesinin hiç beğenilmemesinin sebebi ne?

Yeni Berserk’in beğenilmemesinin en büyük sebebi elbette ki çizimler ve animasyonlar. Çevre ve arka plan çizimleri her ne kadar Berserk’in karanlık atmosferini yansıtmakta başarılı olsa da karakter çizimlerindeki başarısızlık da gözlere bir hayli batıyor. Buna bir de düşük FPS animasyon sahneleri eklenince görsel olarak göze hoş görünmeyen bir anime ortaya çıkıyor. Elbette konu Berserk olunca beklentiler de yüksek oluyor, bu yüzden böyle bir görsellik ben de dahil çoğu seyirciyi fazlasıyla rahatsız etmiş durumda. İnsan “Madem CG olacaktı, bari Berserk filmlerindeki gibi olsaydı” diye düşünmüyor değil. Akıcı sahneler ve sağlam renklendirmeler ne de güzel giderdi yeni Berserk’e halbuki…

Berserk 2016 Anime Serisi

Bir diğer beğenmediğimiz nokta ise mangada yer alan iki hikaye kısmının atlanması. Ana hikayeye etkileri her ne kadar az olsa da Guts’ın acımasızlığını, öfkesini ve aynı zamanda da içinde az miktarda kalan insanlığı ortaya çıkan hikaye kısımlarıydı. Elbette işlenseler güzel olurdu ancak böylesi de çok fazla eleştirilecek bir konu değil. Çünkü büyük olayların vuku bulması ve önemli karakterlerin ortaya çıkması tamamen yeni Berserk ile başlıyor.

Peki yerden yere vurulan yeni animenin hiçbir iyi yönü yok mu? Elbette var. Yeni Berserk’in atmosferi olağanüstü. Karanlık arka plan renklendirmeleri Berserk’in doğasını tam olarak yansıtabiliyor. Bunun üzerine bir de efsane besteci Shiro Sagisu’nun müzikleri eklenince atmosfer tadından yenmez hale geliyor.

Berserk 2016 Anime Serisi

Berserk (2016) animesinin açılış müziği 9mm Parabellum Bullet grubuna ait. Berserk filmlerinin efsane açılışı “Aria” kadar olmasa eski sahnelerin gösterildiği güzel bir açılış olmuş. Nagi Yanagi’nin seslendirdiği kapanış şarkısının ise Berserk ile herhangi bir alakasını  ve uyumunu göremedim. Minik elfimiz Puck’ın seiyuusu bazı hayranlar tarafından eleştirilse de Kaoru Mizuhara kendisini rolüne kısa sürede adapte edebilecektir. Onun dışında yeni seriyle birlikte merhaba diyeceğimiz Farnese karakterine Yoko Hikasa’nın hayat verecek olması da beni bir hayli mutlu etti.

Sonuç olarak her ne kadar kötü çizimler ve animasyonlara sahip düşük bütçeli görünümlü bir Berserk animesi olsa da yine de izlenebilir bir anime Berserk (2016). Neden mi? Çünkü Berserk.

Berserk 2016 Anime Serisi

İKİNCİ GÖRÜŞ: Yıllardır beklenen yeni Berserk animesinin hayranları ikiye böldüğünün farkındayız. Çizimlerdeki, animasyonlardaki ve mangaya göre animede hikâyenin işlenişindeki eksi yönler açıkça kendini belli ediyor. Ancak yeni anime her şeye rağmen serinin bazı hayranlarının beğenisini kazanmış durumda ve ben de onlardan biriyim. Yukarıda bahsedilen eksilerin hepsine katılmakla beraber ilk bölümü gayet keyif alarak izledim. Berserk’in atmosferine birazcık sahip olması, o kendine özgü karanlık ve fantastik evrenden birazcık bir şeyler sunması bile yetti bana. Çizim ve animasyonlar açısından Berserk animeleri hiçbir zaman çok iyi olmamıştı ne yazık ki. Seriyle ilgili olarak hikâyenin bundan sonra nasıl işleneceği önemli olacaktır. Guts’ı yıllar sonra yeni bir anime serisinde görmek harika. Müzikler de öyle. Yıllardır beklediğim gibi, yeni sezonda bir sonraki bölüm için en çok heyecan duyacağım anime yine Berserk olacaktır. Hani bazı şeyler için derler ya “ölüsü bile yeter” diye, Berserk için de aynı şeyi düşünüyorum. Elbette önemli eksilerinden dolayı beğenmeyenlere de hak vermek gerek. Seriyi seviyorsanız tüm olumsuz yorumlara rağmen mutlaka yeni animeye bir şans verin. –Shalafi 

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?