AnimeFantastica 10. Yılına Girdi

AnimeFantastica 10. Yıla Özel Eski ve Yeni Ekip Arkadaşlarımızı Bir Araya Getirdik

9. yılını geride bırakan AnimeFantastica 10. yılına giriyor, hatta yazı yayımlanırken çoktan girdi bile. Bir sponsorumuz, çekilişimiz, hediyemiz yok. Bunun yerine çok sayıda arkadaşımızın emeğiyle yılları deviren AnimeFantastica’da 10. yıla özel eski ve yeni ekip arkadaşlarımızın bir araya gelmesi ve arkadaşlarımızın yorumları var.

Burası Önemli. Öncelikle ÜŞENMEDİK! 

AnimeFantastica 10. Yılına Girdi

hullia

AnimeFantastica bana ilk ulaştığında daha yeni üniversiteye başlamış, yeni bir şehre tek başına yerleşmeye çalışmakta olan bir çocuktum. Yani, belki çok da çocuk değil ama, 18 yaşının ve yeni başlangıçların verdiği şapşallıkla beraber bir de taptaze gelişmekte olan anime ve manga sevdam vardı. Üstüne bu sevda o kadar büyümüştü ki, sadece hayranlıktan biraz daha olgunlaşmak amacıyla Japonca kursuna başlamaya karar vermiş, haberleri ve siteyi daha sıkı takip eder olmuştum. Işte yazar olarak başladığım o dönemde, AnimeFantastica ekibi bana gerçekten severek yapabileceğim bir amaç da vermiş oldu. O yaşta eğlencenin yanı sıra, ekip çalışmasından, metin yazımı ve içerik üretiminin inceliklerine kadar bana 2 yıl boyunca muhteşem deneyimler kattı.

Site kurulalı on yıl olmuş, ben, hullia, 2014’te katılmıştım. 7 yıl sonra hala daha gururla bahsettiğim tecrübelerimden biridir. Şimdi yurtdışındayım, daha geçen hafta bile yabancı bir arkadaşa siteden ve yaptıklarımızdan bahsederken buldum kendimi. AnimeFantastica’nın arkasında hep kocaman yürekli ve çalışkan bir ekip var ve bu ekibin bir parçası olmuş olmaktan çok mutluyum.

Yıllar sonra gelen not: Hayır, o Shōnen Jump kapaklarının resimlerini yüklerken gerçekten üşenmedik. :D Not 2: 3 gün kadar sürmüş olması lazım, ama valla üşenmedik! :D


yesimus

AnimeFantastica ile ilk iletişime geçtiğimde oldukça heyecanlandığımı hatırlıyorum.
Yıllardır en büyük bağımlılığım olan Anime ile ilgili içerik üretme fikri, başıma gelen en güzel olaylardan biriydi.
Elimizden geldikçe farklı ve özgün paylaşımlarda bulunmaya çalıştık bu ekibin bir parçası olmak beni her zaman mutlu etti.
En gurur duyduğum içeriğimiz ise Shōnen Jump kapaklarını tek tek bulup yüklememizdir ! :) Hiç üşenmedik çünkü severek yaptık !
İyi ki varsın AnimeFantastica iyi ki senin bir parçan olabildim ❤️Anime ve manga konusunda kaliteli içerikler üretmeyi planlayan arkadaşları cesaretlendirdik ve birbirimize destek olduk. Sonuçta kendimizin de severek takip ettiği içerikler ortaya koyabildik.

Lady Kagami

“Niye ben ya?.. Katılsam mı acaba? Yapabilir miyim ki?? Ortam güzele benziyor ama bilemedim…” gibi kafamdaki pek çok soru işaretiyle ve tabii Shalafi san’ın yüreklendirmesiyle ilk yazımı yazmıştım. Yazı yazmayı bırak sitenin yapısını anlamak bile zordu benim için ilk başta. Ancak ilk defa kendi yazımı yazmış ve kendi içeriğimi üretmeye çalışmıştım. Şu an düşünüyorum da kaç kere siteye girip bakmıştım kaç kişi okumuş diye… Böylesi bir heyecanı artık pek de yaşadığım söylenemez açıkçası.

Normalde rahatı seven, zora gelemeyen bir kişilik yapısına sahip olmama rağmen Fantastica üniversite yıllarımdan sonra uykuya dalmış olan üretkenliğimi, bir şeyler yapıp ortaya koyma isteğimi uyandırmayı başarmıştı. Üstüne bir de çok güzel bir ortamda çok güzel arkadaşlar edinip onlarla bir şeyler yapmaya, üretmeye başlayınca puslu dönemlerimde daha bir net görür olmuştum önümü. Minnettarım. Nice on yılların olsun isterim Fantastica. Yeni bir nesil, yeni bir soluk olsun isterim sana.


Fortuna

Sene 2015… Hem anime dünyasıyla yeni tanışmışım, hem de ingilizcemi geliştirmek için bir şeyler yapmaya can atıyorum. Ve bir gün karşıma AnimeFantastica’nın ilanı çıkıyor… “Olur mu ki acaba” diyerek başvurduğum bu harika ekipten Editör olarak ayrılmanın mutluluğu ve bir tutam hüznü içerisindeyim… Özellikle lise çağındaki bir gencin katılabileceği en güzel organizasyon bence, “ekip ruhu” ne demekmiş öğrenmemi sağladı. İlk katıldığım günden son yazıma kadar herkes öyle sıcak, öyle içtendi ki… Hem heyecanla hem keyifle amma çok yazı yazdık ^^
Şimdi bile düşünürken beni gülümsetmeye yetiyor :)

Başta Shalafi olmak üzere tüm AnimeFantastica ailesine ve okurlarına sesleniyorum, aradan yıllar geçse de hiç değişmeyen sıcaklığınız için teşekkürler, iyi ki varsınız? Sevgilerle,


tenshi no hane

AnimeFantastica ekibiyle kısa bir süre beraber çalıştım ancak çalıştığım sürede bir sürü güzel insan tanıdım. Böyle güzel bir ekiple çalışmaktan gerçekten çok memnunum. Yaptıkları çalışmaları yakından takip etmeye devam ediyorum.


Vanilla

2012 yılında daha Türk forumlarında ‘Anime nedir?, Çizgi filmden farkı nedir?’ diye konuşmalar dönerken başladık biz bu işe. Türkiye’nin anime ve manga içerikleri oluşturan ilk sitelerden birinde yazarlık yapma fırsatını yakalayabildiğim için çok mutluyum. 20’li yaşların başında başladığım yazarlık işimden 30’lu yaşlarımda hala gururla bahsedebiliyorsam hepsi bu güzel yazar ekibinin ve emeklerimizin sayesindedir.


Ufak da olsa hayallerin gerçekleşmesinde vesile olduk.

Madam Red

Yazar olma hayalim vardı. Ve ilk adımımı AnimeFantastica ile atmıştım. Her yazıma ayrı bir duygu ayrı bir heyecan eşlik ediyordu. Üniversite yıllarımda yaşadığım tüm zor zamanları yazarak aşmıştım. Her yazıma sadece olanı değil kendimi de katmıştım. Şimdi geriye dönüp baktığımda ne güzel bir iyi ki diyorum. İyi ki seninle tanıştım AnimeFantastica♥️?♥️?♥️?


kyoko

Küçüklüğümden bu yaşıma kadar bırakamadığım, her zaman kendimi farklı bir dünyada bulduğum, bir nevi hayali dostum anime ve mangayı anlatabilmek.. Animefantastica’ya katılmak bunun için bir şans oldu. En sevdiğim mangayı, animeyi kaleme almak ve bilmeyenlerde de benzer duygular yaşatabilmek adına duyurabilmek.. Bu fırsatı bize verdiğin için teşekkürler Animefantastica.. Yazarlık yaptığım günlerime dönmek isterdim şimdi geriye baktığımda.. Bir 10 yıl sonrada yıl dönümünü kutlamak dileğiyle.. ?


Bir okul gibiydi, kendimizi geliştirme fırsatı bulduk.

Haru

Her zaman kendimi geliştirebileceğim, yabancı dilimi geliştirebileceğim bir fırsat istemişimdir. İşte o fırsat benim için AnimeFantastica oldu. Hem yazı alanında, hem de yabancı dilde bana çok şey kattı. İlgi alanım hakkında bir şeyler yazabilmek, hem de bunu benim gibi anime seven okuyucuya ulaştirabilmek beni gerçekten çok mutlu etti. Yeni animeleri duyurmak, bilgiler vermek, anketleri yayınlamak cok cok keyifliydi. Bu büyük ailenin bir parçası olduğum için çok mutluyum. Daha nice seneleri kutlamak dileğimle… Daha nice 10’lara! ❤️


Locke

Sene 199… Şaka şaka, o kadar geriye gitmenin bir anlamı yok. Biz 2015’e gideceğiz şimdi mayıs ayına. Önümüzdeki birkaç yıl boyunca konuşacağımız, hatta hâlâ konuştuğumuz, Witcher 3’ü bekliyoruz ekip olarak. Heyecan dorukta, her gün konuşuyoruz neredeyse oyun hakkında ancak bir yandan da inceleme yapacağım için derslerime çalışıyorum ve bu yüzden Witcher 2’yi oynuyorum tekrardan. Ancak aklımda türlü türlü sorular var: bilgisayarım açacak mı, yazıyı yetiştirebilecek miyim gibi ama en önemlisi, incelemenin hakkını verebilecek miyim? Takvimler ayın 18’ini gösterdi, haftanın geri kalanı izinler alınarak kapatıldı; birkaç günlük market alışverişi, yeterince kahve stoğu yapıldı ve o meşhur giriş müziği eşliğinde maceramız başladı. “İnceleme için 10 saat, RPG için ise ana senaryo bitene kadar oynanması yeterlidir” diye yazar çoğu oyun sitesi/dergisi. Steam oyun süresini 60 saat olarak gösterdiğinde önümde notlarım, klasörde ekran görüntülerim ile hazırdık. Tabii bir yandan da “yazı nerede kaldı!?” baskısı var. Neyse ki kazasız belasız yazıyı yazıyorum, Shalafi ile üzerinden geçiyoruz birkaç kere ve yayınlıyoruz. Aklımdaki tüm sorulara cevaplar bulunmuş halde rahatlıyorum.

Şimdi dönüp bakınca sadece Witcher değil, incelediğim diğer oyunlar, filmler ve animeler, girdiğim haberler sayesinde ekip olarak çok güzel dostluklar kurup, çok üretken bir süreçten geçtiğimizi fark ediyorum. Parçası olmaktan büyük zevk aldığım AnimeFantastica’nın daha nice on yıllara ulaşması dileği ile :)


Ve değerli anılar, güzel dostluklar kazandık.

Katze

2008-2011 arası lise yıllarım… O zamanlar adımımı attığımda nefesimi kesen anime/manga dünyasının etrafımdaki tek diğer sakini yan sıramda oturan arkadaşımdı. Üniversiteye hazırlık zamanında dersanede tanıştığım ve çevremdekileri, onun aslında hayali arkadaşım olmadığına inandırmak konusunda büyük güçlük çektiğim bir diğer arkadaşım sayesinde ise kendimi Anime Fantastica ekibinin bir parçası olarak buldum. Üniversitenin başında, tam da benimle aynı ilgi alanına sahip insanları bulma olasılığımın sıfırı gösterdiğini düşünürken, anime ve manga sevgisinden doğan çoşkulu hislerimi zamandan ve sayıdan bağımsız şekilde paylaşma fikri öyle inanılmaz gelmişti ki…

Sonra zaman su gibi akıp geçti. Hazırladığım ilk haber, en keyifle yazdığım tanıtım, aldığım en güzel yorum, bazen de yazarken en bunaldığım an, yüzünü hiç görmemiş olsam da tanıdığımı hissettiğim ekip arkadaşlarımla yaptığım tüm bölüm sonu kritikleri, tüm goygoy muhabbetleri :) Yıllar yıllar sonra dönüp arkama baktığımda Anime Fantastica’nın kalbimdeki yerinin hiç değişmediğini görüyorum, bu paragrafı yazarken ellerim heyecandan soğuyor, anılarım bir bir aklımda… Ve kadeh kaldırıyorum: Yeni çıkan her serinin haberine aşırı sevinerek yazabileceğimden fazla habere gönüllü olma açgözlülüğüme, Vanilla ile günlerce uğraşarak yazdığımız “yeni sezon animeleri” yazısı yayımlanınca gelen büyük tatmin duygusuna, Sıcak Sıcak tanıtımlarında kim hangi seriyi yazacak diye karar verirken gerçekleşen kapışma anına, Shalafi’nin “SEO olmamış. :)” deyişine, Sıcak Sıcak yazması için sıkboğaz ettiğim tüm değerli yazar arkadaşlara, Lady Kagami’ye ve hanajima’ya… Son olarak da nice nice güzel 10’lara~!✨?


zerolena

“AnimeFantastica’da yazar olmak gerçekten de harika bir şeydi. İçeriği hazırlarken kurulan cümlelerde kullanılacak kelimeleri özenle seçerken o içeriğin kaç kişiye ulaşacağını, okurken neler hissedeceklerini ve ne tür tepkiler vereceklerini düşünmenin verdiği keyif bir yazar olmanın verdiği keyfin en eşsiz haliydi. Bu keyfin yanı sıra diğer yazar arkadaşlarla “İçeriği önce kim girecek?” yarışının oluşturduğu tatlı rekabet ortamı da bu ailede olmanın verdiği nice hazlardan birisiydi. Bu dünyada beni en çok mutlu eden şeylerden biri olan anime izlemenin ortak noktamız olduğu ekip arkadaşlarıma kucak dolusu sevgiler ve saygılar.”


Sabaku No Gaara

AnimeFantastica’da yazar olmak benim için eşsiz bir deneyimdi. Zaten halihazırda takip ediyor olduğum bir sayfada, haberler yayınlamaya başlamıştım. Kitlenin ne sevdiği, ne sevmediği, ne istediği ya da ne beklediği gibi sorulara cevap bulmaya çalışırken, bir yandan da işimde mutlu olmanın keyfiyle, severek çalıştım. Her zaman dost ortamı çerçevesinde çalıştık, her zaman en iyi haberleri en doğru şekilde farklı kaynaklardan teyit ederek çalıştık, bu da AnimeFantastica’yı diğerlerinden ayıran önemli bir özellikti benim için.
Tabii ki ekip olarak emeği geçen çok güzel insanlar oldu, hepsine teşekkür ederim.


lycoris

Yaklaşık 3 senedir AnimeFantastica ekibinin parçasıyım. İlk defa bu tarzlarda bir ekiple çalıştığım için başlarda her şeye çok yeniydim. Ekip üyelerimizin desteği sayesinde zamanla hepsinin üstesinden gelmeye başladık. Bir süre ekibe yardım edemedim, yine de bana her zaman destek oldular. Tanıdığım en sıcak ekiplerden biri olduğunu söyleyebilirim. Nice senelere AnimeFantastica!


hanajima

Her şey Myanimelist’te (arkadaş olarak eklendiğim ya da eklediğim tam olarak hatırlamıyorum) sevgili Shalafi’den bir mesaj almam ile başladı. Anime manga dünyasına dair hayallerinden bahsetti. Bu dünyaya dair öncü bir haber kaynağı oluşturmak, çeşitli yazılar hazırlayarak en doğru haberi en önce ulaştırmak istediğinden bahsetti ve böylece iki kişi çıktık yola. :) Çok kısa zaman sonra aramıza birbirinden değerli dostlar da katılınca fark etmeden bir bakmışız koca bir aile olmuşuz. Güzel dostlukların başlangıcı oldu hepimiz için AnimeFantastica.

Kimilerimiz farklı yollara gitsek de hala bibirimizle görüşmeye devam ediyoruz. Öte yandan kendi adıma konuşmam gerekirse liseden bu yana yazmaya devam ettiğim bu kıymetli yer oldukça değerli şeyler kattı bana. Özellikle seslendirme ve dublaj konularına ilgi duyduğumdan seiyuu dünyasının animeler için ne kadar önemli olduğunu öğrendiğim bu sitede başta Masakazu Morita olmak üzere seiyuulara dair keyifle hazırladığım yazılar/röportajlar önemli yere sahip oldu benim için. :) Umuyorum daha nice değerler katmaya devam edecek olan AnimeFantastica daha nice yıllarda sizinle beraber olacak. Siz kıymetli okuyucular da yine umarız bizi desteklemeye devam edersiniz. :)
(Sahi haber/röportaj demişken Tite Kubo ile röportaj yapan bir Türk genci vardı, ne oldu ona acaba? :D)


Shalafi

Kısa bir paragraf, birkaç cümle demiştim. Yine dinlememişsiniz… Bundan yıllar önce AnimeFantastica fikrini oluşturduğumuzda ben de olumsuz eleştirileri dinlememiştim. Türkiye’de anime ve manga izleyen kaç kişi vardı, varsa bile Türkiye’de okuma alışkanlığı mı vardı, kim okuyacaktı, saatlerce emek verip işinden gücünden arta kalan kısıtlı zamanda hiçbir maddi kazanç sağlamayıp zarar etmeye, yorulmaya değecek miydi…

Doğrusuyla yanlışıyla bugün geriye dönüp baktığımda “iyi ki hayata geçirmişiz” dediğimiz fikirlerden biri oldu AnimeFantastica. Biz ilk değildik belki ama bugün standart gibi gördüğünüz birçok formatta arkasında bizlerin düşünüp taşındığı, planladığı işlerin kullanıldığını görmek, anime ve manga konusunda kaliteli içerikler üretmeyi planlayan arkadaşları cesaretlendirmek ve katkıda bulunmak, yıllardır yazmayan eski ekip arkadaşlarımızın çoğunun bu güzel düşünceleri, okurlarımızın hala devam eden desteği hepsi özel duygular kesinlikle.

Stan Lee’nin dediği gibi, gerçekten iyi olduğunu bildiğiniz bir fikriniz varsa, salağın tekinin sizi vazgeçirmesine izin vermeyin!

TEŞEKKÜRLER

*Yeni ekip arkadaşları almaktayız. Siz de bu ailenin bir parçası olmak adına başvuruda bulunmak için kendinizi tanıtan bir yazıyla beraber

AnimeFantastica Instagram

AnimeFantastica Facebook

AnimeFantastica Twitter

sayfalarımızdan bize ulaşabilir ya da iletisim@animefantastica.com mail adresine mail gönderebilirsiniz.

Hızlıca Paylaş!