Weathering With You, Princess Mononoke’den Sonra Oscar’a Gönderilen İlk Anime Oldu

Makoto Shinkai’nin Son Filmi Weathering With You, Princess Mononoke’den Sonra Aynı Kategoride Oscar’a Gönderilen İlk Anime Oldu

Weathering With You Tenki no Ko

Japonya, Makoto Shinkai’nin Weathering With You (Tenki no Ko) isimli son filmini 92. Akademi Ödüllerinde En İyi Uluslararası Uzun Metraj Film kategorisinde yarışmak üzere  göndermiş bulunmakta. Bu kategoride (Bu kategori, önceden Yabancı Dilde En İyi Film Kategorisi olarak adlandırılıyordu.) Japonya’dan  ilk olarak Hayao Miyazaki’nin  Princess Mononoke’si (Mononoke Hime) (1998) bu kategoride yarışmış  ancak Oscar’a aday gösterilmemişti ne yazık ki. Ee! Spirited Away (Sen to Chihiro no Kamikakushi) Oscar aldı o nasıl oluyor derseniz  Spirited Away, En İyi Animasyon kategorisinde Oscar’ı kazanmıştı. Umarız Bu sefer Weatherin With You ile bu kategorideki şeytanın bacağı kırılır.

Weathering With You

Weathering With You, tüm zamanların en çok kazandıran filmlerinden biri olmuştu gişedeki başarısıyla Japonya’da. 19 Temmuz’da vizyona giren film ilk üç günde 1.159.020 bilet satarak 1.643.809,400 yen kazandırmış ve ilk haftasında bir numaraya yükselmişti . Böylelikle ilk üç gün hasılatı olarak karşılaştırıldığında Weathering With you, 3 sene önce gösterilen, yine bir Makoto Shinkai filmi olan Your Name’den (Kimi no Na wa) %28.6 daha fazla hasılat elde etmiş oluyor. He bu Shinkai için çok da büyük bir problem olmasa gerek. ^^ İki filmde toplamda 10 Milyar Yen üzerinde hasılat elde etmiş durumda.

Bunun dışında Weathering With You filminin Japonya dışında  Kuzey Amerika, Avrupa, Asya ve Güney Amerika’da da yayımlanacağı Shinkai tarafından onaylanmış durumda. Ama bunun için en erken 2020 yılını beklemek gerek. Şimdi biz Türkiye olarak hem Asya hem de Avrupa’da bulunduğumuza  göre bu hususta kendimizi daha şanslı görebilir miyiz acaba? ^^

Weathering With You

Yazımızı bitirmeden önce kısaca filmin konusundan da bahsedelim. Hodaka isimli gencimiz yaşadığı küçük yerden kaçarak Tokyo’ya gelir ancak işler istediği gibi gitmez ve kendisini büyük maddi sıkıntılar içinde bulur. Hava da olağan dışı bir şekilde sanki Hodaka’nın geleceğini tasvir edercesine kapalı, yağmurlu ve kasvetlidir. Günler böyle geçerken yazar olarak bir dergide iş bulmayı başarır. Sonra bir gün Hina isimli müthiş bir yeteneğe sahip bir kızla tanışır. Hina’nın bu müthiş yeteneği ise yağmuru durdurmak ve güneş açtırmaktır.

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?