Ünlü Yönetmen Mamoru Oshii Artık Anime Yapmak İstemiyor

Ünlü Yönetmen Mamoru Oshii Neden Anime Sektörüne Veda Ediyor?

Ghost in the Shell, Twilight Q, Stray Dog, Patlabor gibi ünlü animelerin yönetmen koltuğunda oturan Mamoru Oshii, daha fazla anime çekmek istemediğini söyledi.

Bu kadar büyük isimlerde yönetmenlik yaptıktan sonra ve hatta bir çok animede de senaristlik de yapan Oshii, belki de anime dünyasının sayılı isimlerinden biri. Peki neden böyle bir karar aldı?

Mamoru Oshii’nin kariyerine baktığımız zaman, özellikle 1990’ların sonuna kadar anime sektörünü neredeyse domine ettiğini söylemek pek de yanlış olmaz. (Oshii’nin film listesine buradan ulaşabilirsiniz.) Ancak Oshii’nin anime çekmeye 2010 yılında son vermiş olması dikkat çeken nokta olarak karşımıza geliyor. Son yıllarda ünlü yönetmen live-action filmlere odaklanmış gibi gözüküyor.  Oricon’a yaptığı röportajda da ünlü yönetmen bu doğrultuda açıklamalar yaptı.

Oshii bu konuda, “Anime yapmak için sanatçı bir ruh olması gerekiyor. Kendime bakınca da, yaptığım işlerde %120 mükemmeliyete ulaşmak istiyorum. Ancak yapımcılar buna izin verirse, tüm proje kötüye gitmeye başlıyor. Bu nedenle de, bana sağlanan sınırları geçmeden kendimi en iyi sonuç üretmek için zorlayabildiğim kadar zorluyorum.” diyerek anime dünyasını kendi gözünden açıklamış oldu.

Konuşmasının devamında Oshii, “Ancak, ülkede bu şekilde çalışabilecek insanların sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Genç kuşak daha farklı bir bakış açısına sahip. Daha bireysel olmalarının yanında, çıkardıkları iyi bir iş tarafından övülürken, bizim kuşağın yaptığı şekilde tempolu çalışamıyorlar. Benim de anime sektöründen uzaklaşmamın sebebi burada yatıyor. Birlikte çalışabileceğim insan sayısı gitgide azalıyor.” diyerek fazlasıyla karamsar bir tablo çizdi.

Oshii son olarak anime sektöründe kendisi gibi yaşlı olan yönetmenlerin neredeyse yok olduğunu da belirtti. Bu nedenle de anime dünyasından uzaklaşan Oshii, son zamanlarda live-action gibi türlere yönelmiş durumda.

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?